Ha valaki azt hitte volna, hogy egy köteg hagyma, vagy néhány paradicsom nem több egyszerű zöldségnél, amit az ember jóízűen elfogyaszt, némi füstölt szalonna és trappista sajt társaságában, akkor nagyon téved.
2013. október 10., 18:042013. október 10., 18:04
Az ártatlan külső alattomos belsőt takar, amely akár az egységes román nemzetállamot is képes lehet alapjaiban megingatni. Mindez abban az esetben következhet be, ha magyar felirattal látják el őket, ezért is megnyugtató a fent nevezett egységes román nemzetállamiság szempontjából, hogy a marosvásárhelyi rendőri hatóságok időben lecsaptak arra a magyar jogvédő aktivistára, aki alattomos módon úgy akarta megingatni az ország kizárólagos román mivoltát, hogy a termékek magyar elnevezését is tartalmazó árcédulákat osztogatott az árusoknak.
A szemfüles rendőrök illegális szórólap-osztogatásért bírságolták meg az aktivistát, ami kimondottan a jóindulatukat és toleranciájukat tükrözi, hiszen akár népirtásra való bujtogatásért is elmeszelhették volna, aminek ugyanúgy nincs köze az általa kivitelezett akcióhoz, mint az illegális szórólapozásnak, viszont sokkal kellemetlenebb retorziókat von maga után.
Az egy szem, nőnemű aktivistával szembeni bátor rendőri fellépés ugyan pillanatnyilag elhárította a Románia egységes nemzetállamiságára vonatkozó zöldségveszélyt, de ennyi még nem elegendő ahhoz, hogy az alkotmány egységes és oszthatatlan nemzetállamiságot rögzítő, szent és sérthetetlen első cikkelyét hosszú távon megvédje.
Ahhoz radikálisabb lépések kellenek. Mármost ha a magyar nyelv használata egy címkén zavaró, akkor ugyebár – mivel a kettős mérce alkalmazása csúnya dolog – a magyaron kívül minden más nyelvet el kell tüntetni minden termékről. Törvényileg kellene tehát kötelezni minden gyártót és forgalmazót, hogy szüntessék be azt a gyakorlatot, miszerint a termékek csomagolásán több nyelven is feltűntetik a tudnivalókat. Az a sok idegen szöveg csak összezavarja az embert, és így a nyomdafestékkel is spórolni lehet.
Persze ezzel sem tesznek még meg mindent a káros többnyelvűség ellen. Itt van például az Európai Unió, amely annyira elvetemült, hogy mindegyik tagállam hivatalos nyelvét az EU hivatalos nyelveként ismeri el és használja. Ez ellen mindenképpen föl kell lépni, és ha nem hajlandóak változtatni, az Unióból való kilépés lehetőségét is fontolóra kell venni. Elvégre holmi európai értékek nem veszélyeztethetik a nagyszerű román nemzetállamiságot. Még akkor sem, ha az csupán fikció.
Némi csalódással konstatáljuk, hogy a kormánypártok hatalomhoz való ragaszkodása miatt a politikai válságot kirobbantó PSD talán megússza, hogy kormányozni kényszerülve vigye el a balhét mindenért.
Valamikor régen a sör a szegény ember bora volt. Ma már lassan a középosztály pezsgője.
Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Egy nemzet jövője a gyermekeken, a szülőanyákon-édesanyákon múlik. És az édesapákon.
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Javában zajlik a foci-világbajnokság. Meglehet, a fanatikus futballrajongók sem kelnek fel valamikor éjjeli, hajnali órában megnézni félálomban egy-egy meccset, legfeljebb az estieket követik. A legalkalmasabb reggelente megnézni az összefoglalókat.
Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.
Románia jelenleg nem képes szavatolni polgárainak biztonságát – ez a szomorú következtetés szűrhető le az egy hete bekövetkezett galaci drónincidensből és a pénteki konstancai robbanásból.
szóljon hozzá!