Románia minden szóba jöhető eszközt felhasznál a többi európai uniós tagállammal fennálló kapcsolatokban annak érdekében, hogy decemberben pozitív döntés szülessen Románia schengeni csatlakozása kapcsán – jelentette ki Titus Corlăţean román külügyminiszter egy, az Agerpres hírügynökségnek adott interjúban.
2013. szeptember 16., 10:102013. szeptember 16., 10:10
A tárcavezető közölte: ha a többi tagállam rábólint az ország felvételére a belső határellenőrzés megszűnése nyomán létrejött övezetbe, az valószínűleg csak két lépcsőben történhet meg. Rámutatott: az Európai Bizottság értékelése szerint Románia már három éve teljesíti a schenegni csatlakozás feltételeit. Ugyanakkor a többi, már schengeni tagsággal rendelkező tagállam némelyike belpolitikai okokból megakadályozta, hogy az ország is csatlakozzon az övezethez. Ezek után a miniszter sikerként könyvelte el, hogy az uniós bel- és igazságügy-miniszterek decemberi tanácskozásán most ismét sikerült a napirendi pontok közé fölvetetni a román és a bolgár schengeni csatlakozást, a litván elnökség így határozattervezetet terjeszt be erről a találkozón. Ezzel kapcsolatosan Corlăţean elmondta: a román külügy diplomáciai lobbit folytat a többi tagállamban annak érdekében, hogy Bukarest szempontjából pozitív döntés szülessen. A miniszter szerint az ország teljesítette a schengeni csatlakozás feltételeit, és a politikai légkör is stabil, így föl kellene venni a schengeni övezetbe.
Azt is kifejtette, hogy jelen pillanatban egyik tagállam részéről sem tűnik úgy, hogy akadályokat kívánna gördíteni az ország csatlakozásának útjába.
Mint arról beszámoltunk, Romániát és Bulgáriá eredetileg már két éve föl kellett volna venni a schengeni övezetbe, de előbb Franciaország és Németország, majd Hollandia és Finnország is ellenezte ezt. Arra hivatkoztak, hogy Romániában még mindig tombol a korrupció, késlekedik az igazságügyi reform, és a külső uniós határok őrizete is kívánnivalót hagy maga után. Ennek nyomán kidolgoztak egy alternatív megoldást, miszerint két lépcsőben valósul meg a két balkáni ország schengeni csatlakozása. Az első lépcsőben csak a repülőtereken szüntetik be az ellenőrzést, és ha ennek nyomán nem lesznek problémák, a szárazföldi határátkelőkön is megszűnik a határellenőrzés.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Újraválasztották George Simiont, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (ECR) alelnökévé – közölte az AUR.
Karol Nawrocki lengyel elnök pénteken megfosztotta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Fehér Sas Rend címétől.
Egy amerikai tisztségviselő szerint Donald Trump elnök különmegbízottja, Steve Witkoff Svájcba utazik, miközben az Egyesült Államok és Irán azon dolgozik, hogy a békemegállapodásról szólü technikai tárgyalásokat újra pályára állítsák.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Moldovának magának kell eldöntenie a jövőjét – jelentette ki Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, amikor a Romániával való egyesülésre vonatkozó „B-tervről” kérdezték, ha a Moldovai Köztársaság EU-csatlakozása nem valósulna meg.
szóljon hozzá!