
Renate Weber liberális európai parlamenti képviselő a verespataki bányaprojektről
2013. szeptember 16., 15:562013. szeptember 16., 15:56
– A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nemrég úgy döntött, hogy képviselői és szenátorai a parlamentben testületileg elutasítják majd a verespataki bányanyitásról szóló törvénytervezetet. Milyen érvek mellett jutott erre az álláspontra a kormányzó alakulat, amelyen belül eddig megoszlottak a vélemények az ügyben?
– Bocsásson meg, de én nem vettem részt a pártnak az erről szóló ülésén. Én is csak arról tudok, amit az alakulat vezetősége nyilvánosságra hozott.
– Ön szerint mit ért a bányaprojekttel kapcsolatos történetből az egyszerű állampolgár, miután a kormány elfogadta a törvénytervezetet, Victor Ponta miniszterelnök azonban kijelenti, hogy parlamenti képviselőként nem szavazza meg?
– Véleményem szerint meg kellene kérdezni az állampolgárt, hogy mit ért ő a kormányfő következetlenségéből. Ez egyértelmű gondolkodásbeli következetlenségre vall.
– Hasznára válhat ez a bányaprojekt az országnak olyan körülmények között, hogy a parlament fogja kimondani róla a végső szót politikai alapon, és nem szakértői vélemények születik döntés a kitermelésről?
– Meggyőződésem, hogy ez a projekt sohasem lesz hasznos Románia számára. Ez a hosszú évek óta dédelgetett bányaterv egyértelműen káros, nem is értem, miért engedné meg egy ország, hogy megfosszák természeti kincsétől, és neki ne maradjon szinte semmi. Könnyű azt mondani, hogy ciántechnológiát alkalmaznak Norvégiában és Finnországban is, viszont az ottani kitermelések százszor kisebbek, mint amilyet Verespatakra terveznek. Engem elsősorban a leendő kitermelés mérete aggaszt, és hiába próbálnak meggyőzni arról, hogy húsz tonna robbanóanyag napi felhasználása nem fogja befolyásolni a környéket. Remélem, hogy a parlament nem fogja elfogadni ezt a projektet. Másrészt ne feledjük, hogy Románia parlamentje egy politikai képviseleti szerv, vagyis az ott hozott döntés kötelező módon politikai.
– Hit and run (üss és szaladj) típusú, vagyis cserbenhagyásos társaságnak nevezte a kanadai-román Roşia Montană Gold Corporation céget, sőt az általa meglebegtetett kártérítési igény kapcsán felajánlotta, hogy egy esetleges perben bérmentve ellátja a román állam jogi képviseletét.
– Először is ez a cég nem román, hiszen a román állam, a dévai Minvest társaság részesedése egy vicc. Ad-hoc jelleggel kifejezetten a verespataki bányanyitás céljából hozták létre, amelynek bottal üthetjük a nyomát, ha a kitermelés végzetével csődöt jelent, és távozik, anélkül, hogy helyreállítaná a térség környezetét. Másrészt a társaság eddig hivatalosan nem állt elő semmiféle igénnyel, ennek megfelelően várom, hogy pert indítson, és megfogalmazza követeléseit. A társaság stratégiája az, hogy fenyegetőzés útján kicsikarjon egy politikai döntést.
– Miként befolyásolhatják a parlamenti döntést, a verespataki bánya sorsát a több mint két hete tartó utcai tüntetések?
– Ez majd kiderül, nem tudom megmondani, hogy befolyásolja-e. Az viszont tény, hogy mióta a törvénytervezet a parlament elé került, majd megkezdődtek az utcai demonstrációk, érdemi vita bontakozott ki a projektről. Az elmúlt tizenöt évben, mióta ez a kanadai társaság megvetette a lábát Romániában, soha annyit nem beszéltek erről a bányatervről, mint most.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.
Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.
A Maros megyében azonosított juh- és kecskehimlő, illetve a kiskérődzők pestisének megjelenése ismét ráirányította a figyelmet a romániai juhágazatra.
szóljon hozzá!