
Alkotmányellenesnek nevezte hétfőn a Verespatakra tervezett színesfémbányáról szóló törvénytervezetet Traian Băsescu államfő, aki szerint a bukaresti taláros testület el fogja utasítani a jogszabályt, ha a törvényhozás elfogadja azt.
2013. szeptember 16., 16:092013. szeptember 16., 16:09
Az elnök erről egy bukaresti diplomáciai fórumon beszélt, azt fejtegetve, hogy mi rombolja Románia külföldi tekintélyét. Az államfő példaként említette a kormány által a verespataki bányaberuházással kapcsolatban a parlament elé terjesztett törvénytervezetet, amely szerinte alaptörvénybe ütközik. \"Hogy legyen Romániának jó megítélése, amikor a külföldiek is ismerik Románia alkotmányát, és tudják, ez a játék úgy végződik, hogy az alkotmánybíróság elutasítja a törvényt?\" – tette fel a kérdést Băsescu. Az elnök egy nappal korábban azzal indokolta álláspontját, hogy törvénybe ütközik egy bizonyos társaságot jogszabály útján megbízni a kitermelés végrehajtásával. Victor Ponta hétfőn az államfő szavaira úgy reagált, hogyBăsescu szerinte gáncsolni próbálja azt a bányaprojektet, amelyet az elmúlt években teljes mellszélességgel támogatott.
A miniszterelnöknek egyébként vasárnap este sikerült meggyőznie a ciános bányaprojekt mellett szerda óta föld alatt tüntető 33 bányászt, hogy jöjjenek fel a felszínre. Ponta maga is bányászruhát és védősisakot öltve ment le a Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) alkalmazottai közé, és megnyugtatta őket, hogy az ő hangjuk is „elhallatszik” a bukaresti döntéshozókig, nemcsak a bányaprojekt ellen több mint két hete tüntető környezetvédőké. A kormányfő azt ígérte nekik, hogy a Verespatak-törvénytervezet közvitájának lefolytatására megalakítandó parlamenti különbizottság tagjai fel fogják keresni a Fehér megyei települést, hogy a térség lakosainak szempontjait megismerve hozhassák meg döntésüket a bányaprojektről.
Ponta szavainak azonban hétfőn némileg ellentmondott Crin Antonescu. A szenátus liberális elnöke közölte, a miniszterelnök legfeljebb egy kormányküldöttséget küldhet a helyszínre, parlamenti testületet semmiképpen. „Nyilvánvalóvá vált, hogy Ponta támogatja a projektet, és politikai PR-megfontolásból kereste fel a tiltakozó bányászokat” – tette hozzá a koalíció liberális társelnöke. Ponta ama ígérete kapcsán, miszerint egyeztetni fog a bányaellenes tüntetőkkel is, Eugen David, a projektet ellenző Alburnus Maior Egyesület elnöke leszögezte: követeléseik nem képezik vita tárgyát. Ennek megfelelően nem hajlandóak tárgyalni a kormányfővel, akciójukat pedig addig folytatják, amíg a parlament le nem szavazza a törvénytervezetet.
Különben vasárnap este már tizenötödik alkalommal vonultak utcára Bukarestben és az ország mintegy tíz nagyvárosában a ciános bányászat ellenzői, akik két hete naponta tüntetnek a fővárosban. A fővárosban mintegy tizenötezer tiltakozó gyűlt össze, és a városközpontban rendezett meneteléssel, a sugárutak forgalmának megbénításával követelte a Verespatak-törvénytervezet elutasítását, a ciános bányászat romániai betiltását.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.
Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.
A Maros megyében azonosított juh- és kecskehimlő, illetve a kiskérődzők pestisének megjelenése ismét ráirányította a figyelmet a romániai juhágazatra.
szóljon hozzá!