Hirdetés

Trump pofonja

VEZÉRCIKK – Döbbenetes reakciókat váltott ki Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelme, függetlenül attól, hogy az érintettek melyik politikai oldalhoz tartoznak. 

Balogh Levente

2016. november 10., 20:002016. november 10., 20:00

A balliberális és szélballiberális oldal valóságos világvége-hisztériakampányba kezdett, és a demokráciát siratja, míg a magukat konzervatívnak vallók egy része jubilál, mondván: Trump „a mi emberünk”, aki most aztán helyre teszi a szélsőséges „liberalizmus” vadhajtásai által fenyegetett Amerikát és a világot. Mások – oldaltól függetlenül – azt mondják: Trump éppoly méltatlan volt az elnöki tisztségre, mint legyőzött ellenfele, Hillary Clinton. Holott az igazság ezúttal is lényegesen árnyaltabb, és érdemes higgadtabban megvizsgálni a helyzetet.

Már megszokhattuk, hogy a magát „progresszívnak” tartó oldal rögtön a demokrácia halála miatt kezd siránkozni, és ellenállást hirdet, amikor a polgárok többsége nem az általuk „jónak” és „helyesen gondolkodónak” tartott jelöltre szavaz. Az, hogy ezáltal némileg ellentmondásba kerülnek önmagukkal, illetve magával a demokrácia lényegével, a jelek szerint továbbra sem zavarja őket.
A másik oldal öröme sem feltétlenül indokolt, mivel Amerikában némileg mások a politikai dimenziók, egy jelölt nem feltétlenül fogja osztani az európai, azon belül pedig a magyar, magukat konzervatívnak mondó emberek nézeteit csak azért, mert republikánus. A jelöltek alkalmasságáról pedig annyit, hogy ideális jelöltek és körülmények csak az ideák világában, az ideológiák vezette megmondóemberek képzeletében léteznek. A való világban csak a valós viszonyokból és körülményekből érdemes kiindulni, amelyek ma Amerikában ezt a két jelöltet, és megválasztott elnökként Trumpot „termelték ki.”

Trump jelentős politikai és médiaellenszélben aratott nagy győzelmet. Az amerikai társadalom jelentős része szemében viszont sikerrel állította be magát olyan, a becsontosodott politikai és gazdasági elittel szemben álló jelöltnek, aki tényleg az amerikai kisemberekért áll ki. Történt ez annak ellenére, hogy amúgy ő maga is a gazdasági elit tagja.

Clinton veresége az arrogancia és az egyre inkább tragikomikusba forduló, a klasszikus amerikai demokrácia egyik legfőbb alapértékének számító szólásszabadság béklyójává vált kényszeres politikai korrektség eredménye. A főleg a balliberális elit által lenézett átlagember számára egyrészt az lehetett szimpatikus, hogy Trump a régi nagyság – bármit is jelentsen ez – visszaállításával kampányolt, másrészt az, hogy szembement a pc-kórral – még ha gyakran át is ment a másik szélsőségbe. A közvélemény-kutatások kudarca amúgy vélhetően a fősodratú média és politikusok túlzásai miatt következett be. A médiában generált Trump-ellenes hisztéria nyomán sokan a közvélemény-kutatók előtt nem, csak a szavazófülkében vállalták a véleményüket.

Az üzletember győzelméhez mindemellett a nagyfokú establishment-ellenesség is kellett. A sikerhez hozzájárulhatott, hogy egy adott pillanatban a Republikánus Párt vezetőivel kialakult vita nyomán kijelentette: már nem is a párt jelöltjének tekinti magát, hanem függetlennek – ez megerősíthette annak a látszatát, hogy a teljes, lejáratódott, korrupcióba fulladt, beltenyészetté vált politikai berendezkedéssel szemben áll. Sokan Trump agresszív kampánya nyomán az eddigi politikai és gazdasági világrend felborulásától tartanak, attól, hogy Washington bezárkózik, protekcionista gazdaságpolitikát folytat, hátat fordítva a szabad kereskedelemnek és a katonai szövetségesek támogatásának.

Persze megjósolni mindig a jövőt a legnehezebb, de azért érdemes külön kezelni a kampány hevében elhangzott vaskosabb kijelentéseket attól, mit és hogyan tehet meg a világ egyetlen, demokratikus szuperhatalmának első embere. Békülékeny, kiváló győzelmi beszéde alkalmas volt az aggodalmak eloszlatására – a kezdetben pánikoló világtőzsdék pozitívba fordultak –, és az, hogy Dél-Koreát máris biztosította: továbbra is megvédi, a többi szövetséges számára is üzenetértékű lehet. Mindemellett külön üdvös lenne, ha amúgy a NATO-tagság megőrzése mellett az EU tagállamai végre nem csupán Washington védőernyőjére számítanának, hanem saját, ütőképes közös haderőt is létrehoznának, amely az európai stratégiai érdekeket szolgálja.

Az meg végképp a sci-fi kategóriájába tartozik, hogy Washington kiszolgáltatja a világot Moszkva és Kína kénye-kedvének. Ha bizonyos hangsúlyeltolódások be is következnek, nehezen hihető, hogy lemondana stratégiai helyzetéről, a világpolitikában jelenleg betöltött vezető szerepéről. Az viszont, ha valamivel békülkenyebb hangot üt meg, és nem feltétlenül a kardcsörtetés lesz az első reakció, kimondottan üdvös lehet a világ békéjének szempontjából.

Akik szerint Trump nem több egy egyszerű borsóagyú tahónál, akit hasonlóan borsóagyú tahók választottak meg, néha azért gondoljanak arra, hogy a világ egyik legsikeresebb emberéről van szó, aki örökölt vagyonát sikeresen megsokszorozva vált országa és a világ egyik leggazdagabb üzletemberévé, majd amerikai elnökké. Na meg arra is, hogy amikor a korábbi színészt, Ronald Reagant elnökké választották, mindenki lesajnálta – mégis ő lett az egyik legkiválóbb amerikai elnök, akinek a mandátuma alatt sikerült térdre kényszeríteni a Szovjetuniót, és elindítani a kommunizmus európai rémuralmának felszámolását.

És jusson eszükbe: a valóságtól elszakadt, ideologikus ködképekbe ragadt, de saját véleményük szerint mégis mindig mindenkinél mindent jobban tudó elitek a Brexit után most újabb hatalmas pofont kaptak. És ha nem térnek észhez, még elcsattanhat jó néhány.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Nem csoda, ha félrenyeljük: miért lett luxuscikk a sör Erdélyben?

Valamikor régen a sör a szegény ember bora volt. Ma már lassan a középosztály pezsgője.

Nem csoda, ha félrenyeljük: miért lett luxuscikk a sör Erdélyben?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!

Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!
2026. június 23., kedd

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Na és hol marad a becsületes Románia?
2026. június 21., vasárnap

Gondolatok apák napján

Egy nemzet jövője a gyermekeken, a szülőanyákon-édesanyákon múlik. És az édesapákon.

Gondolatok apák napján
Gondolatok apák napján
2026. június 21., vasárnap

Gondolatok apák napján

Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!
Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!
2026. június 21., vasárnap

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

2026. június 19., péntek

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?
2026. június 17., szerda

Győzelem vagy halál? Gondolatok a labdarúgó-világbajnokságról

Javában zajlik a foci-világbajnokság. Meglehet, a fanatikus futballrajongók sem kelnek fel valamikor éjjeli, hajnali órában megnézni félálomban egy-egy meccset, legfeljebb az estieket követik. A legalkalmasabb reggelente megnézni az összefoglalókat.

Győzelem vagy halál? Gondolatok a labdarúgó-világbajnokságról
Hirdetés
2026. június 14., vasárnap

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

A hatalom logikája felülírta a lojalitást
A hatalom logikája felülírta a lojalitást
2026. június 14., vasárnap

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

2026. június 05., péntek

Románia képtelen megvédeni a polgárait

Románia jelenleg nem képes szavatolni polgárainak biztonságát – ez a szomorú következtetés szűrhető le az egy hete bekövetkezett galaci drónincidensből és a pénteki konstancai robbanásból.

Románia képtelen megvédeni a polgárait
Románia képtelen megvédeni a polgárait
2026. június 05., péntek

Románia képtelen megvédeni a polgárait

2026. május 29., péntek

Mit és mibe rakhat bele egy magyar vezető Romániában?

Egy botrány sohasem jön jól, de az RMDSZ és az erdélyi magyar közösség számára most még az átlagosnál is károsabb, hogy Demeter Andrásnak trágár kifejezések és a román nemzeti érdekkel kapcsolatos kijelentések kapcsán le kellett mondania.

Mit és mibe rakhat bele egy magyar vezető Romániában?
Hirdetés
Hirdetés