Erdogan marad, Európa megy

Erdogan marad, Európa megy

VEZÉRCIKK – Egy szóval sem állítjuk, hogy lényegesen növelte volna Európa és a világ biztonságát, ha a puccsot szervező katonáknak sikerült volna megdönteniük Recep Tayyip Erdogan török elnök hatalmát, de hogy Erdogan hatalomban maradása után mind Törökországban, mind a kontinensen növekszik az instabilitás, az szinte bizonyosra mondható.

Balogh Levente

2016. július 21., 19:452016. július 21., 19:45

2016. július 21., 19:582016. július 21., 19:58

Az köztudomású, hogy Törökországban az elmúlt közel száz évben a hadsereg volt a szekularizmus és a nyugatias irányultság egyik, ha nem a legfőbb letéteményese. Ez nem véletlen, hiszen a modern török köztársaság megalapítója, Mustafa Kemal Atatürk is a hadseregből érkezett az elnöki székbe, majd vaskézzel fogott hozzá az ország felzárkóztatásához az európai normákhoz – amelynek szimbolikus jelentőségű eleme volt az arab helyett a latin ábécé bevezetése, illetve a hagyományos, keleties viseletek betiltása.

A hadsereg azóta többször is megbuktatta a kemáli elvektől, a szekularizmustól és a nyugati értékektől eltávolodó, vagy annak vélt kormányokat, az európai úton tartva Törökországot. (Persze ezt nem kizárólag a nyugati értékek melletti feltétlen elkötelezettség és a nemes önzetlenség motiválta: a hadsereg mindig kivételezett szerepkört élvezhetett a kemáli idők óta).
Recep Tayyip Erdogan már miniszterelnökként, majd államfőként is egészen más berendezkedést próbált megvalósítani. Eddigi politikája a hadsereg hatalmának visszaszorítására irányult – ami akár demokratikus elkötelezettségének a jele is lehetett volna, ha ezzel párhuzamosan nem törekszik saját egyeduralmának megszilárdítására, és ha a hadsereg egyes tagjaival nem koncepciós perek során számol le. Erdogan emellett jelentősebb engedményeket tett a szekularizmussal szemben álló erőknek – a most első számú közellenségnek és a puccs kitervelőjének kikiáltott, Amerikába menekült hitszónok, Fethullah Gülen még a jelenlegi elnök harcostársaként indult.

A mostani, sikertelen puccs valóságos főnyeremény Edrogan számára: ezúttal a lakosság amúgy valóban őt támogató többségére hivatkozva felszámolhatja a politikáját ellenző köröket. A több ezer letartóztatott katona, az elbocsátott bírák, az állásából elküldött több tízezernyi tanár és hivatalnok mind-mind azt jelzi, hogy a mostani helyzetet a legkevésbé sem demokratikus eszközökkel kísérli meg saját hatalmának növelésére kihasználni. Persze a helyzet legalábbis kényes, hiszen egy demokratikusan megválasztott államfőt katonai puccsal megdönteni a legkevésbé sem tartozik a demokrácia bevett eszköztárába. Azonban egy egyértelműen, antidemokratikus eszközökkel – lásd különböző sajtóorgánumok és újságírók vegzálása – egyeduralomra törő politikussal szemben nem biztos, hogy teljesen illegitim.

Erdogan azonban most nyerő helyzetben érzi magát, és eddigi nyilatkozatai alapján már egyáltalán nem tekinti prioritásnak, hogy szorosabbra fűzze a kapcsolatait az EU-val, illetve a Nyugattal, amelynek eddig sokan Törökországot is részének tekintették. A Nyugat ugyanis olyan dolgokat kér rajta számon, amelyek nem férnek össze egy egyeduralomra törő, országát pedig minden áron regionális középhatalommá tenni kívánó politikus céljaival. (Másrészt az is egyértelmű, hogy sok EU-tagállam amúgy sem látná szívesen Törökországot az Unión belül – ami teljesen jogos, hiszen semmi szükség az EU-ban egy nem európai országra, 80 millió muzulmán lakossal).

Ezért most Törökország hagyományos térségbeli riválisaival, Oroszországgal és Iránnal békülne, hogy – hivatalosan – ezen országokkal közösen állítsák helyre a békét a térségben, valójában azért, mivel Moszkva és Teherán nem igazán kéri majd rajta számon az emberi jogok tiszteletben tartását, amikor az eszközökben nem válogatva számol le ellenfeleivel, és próbálja megvalósítani terveit.
Úgyhogy nem túlzás megállapítani: határozottan kérdéses, hogy Erdogan hatalmon maradásával jól járt-e Európa.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

A TikTok-AUR-generáció
A TikTok-AUR-generáció
2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

2024. március 29., péntek

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

A fogatlan emberek országa
A fogatlan emberek országa
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

2024. március 22., péntek

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Putyin marad
Putyin marad
2024. március 22., péntek

Putyin marad

2024. március 19., kedd

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben
2024. március 17., vasárnap

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban
2024. március 15., péntek

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Magyar–román együttműködés Iohannisért?
2024. március 12., kedd

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók
2024. március 08., péntek

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Kampányháború
Kampányháború
2024. március 08., péntek

Kampányháború

2024. március 06., szerda

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?