Dragnea kormánya

Dragnea kormánya

VEZÉRCIKK – Bár hivatalosan Sorin Grindeanu tette le a miniszterelnöki esküt, nem is olyan apró jelek alapján kijelenthető: a kormányfői teendőket jórészt pártbeli főnöke, Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt elnöke látja majd el.

Balogh Levente

2017. január 05., 23:202017. január 05., 23:20

2017. január 06., 22:592017. január 06., 22:59

Köztudott, hogy Dragnea pártja választási győzelme ellenére sem lehet miniszterelnök, hiszen a 2001/90-es törvény megtiltja, hogy jogerősen elítélt személy a kormány tagja legyen. Márpedig őt tavaly jogerősen két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték választási csalás miatt. Kulturáltabb helyeken egy ilyen ítélet után az érintett azonnal lemond, Romániában viszont a helyén marad, és majdnem abszolút többséggel választást nyer – ennyit a jogállam tiszteletéről és az öntudatos polgárokról. A miniszterelnökké való kinevezését tiltó törvényt azonban nem tudta megkerülni, arról viszont gondoskodott, hogy a szálakat ő mozgassa. Már Grindeanu kormányalakítással való megbízását követően, majd a kormánynévsor ismertetésekor is egyértelműen jelezte: ő a főnök, és nem engedi, hogy más is beleszóljon az irányításba.

Kevés megalázóbb és szánalmasabb látványt tudnánk most felsorolni, mint Sorin Grindeanu, amint frissen kormányalakításra felkért, kijelölt kormányfőként a háttérbe húzódva üldögél, és jobb híján a tollával babrál, miközben a mellette, az asztal főhelyén ülő Dragnea magabiztosan és ellentmondást nem tűrően beszél az elé helyezett mikrofonerdőbe. De az is beszédes volt, amikor a kormány névsorát is Dragnea jelentette be: egyértelmű volt, hogy Grindeanu csupán statiszta, aki jobb híján, a sajnálatos körülményekre való tekintettel ül az asztalfőn helyette a kormányüléseken.

Mindezek fényében egészen rendes dolog volt tőle, hogy a kormányról szóló parlamenti bizalmi szavazáson hagyta, hogy a kormányprogramot Grindeanu ismertesse, pedig akár ki is küldhette volna cigarettázni a folyosóra, ha már úgyis kiderült, hogy szeret a törvényhozás épületében dohányozni. Persze egy győztes kormánypárt elnöke részéről nem meglepő, ha ő irányít – csakhogy Dragnea esetében talán mégiscsak indokolt lenne némi szerénység és háttérbe húzódás. Ő azonban csak azért is az előtérbe tolakszik, egyáltalán nem akar a szürke eminenciás szerepében tevékenykedni. Ezzel üzen a kormánytöbbséggel szemben álló, és a büntetett előéletű személyek kormányfővé való kinevezését már jó előre megtagadó Klaus Johannis államfőnek, hogy bármit is tesz vagy mond, azért ő az igazi főnök, és ő irányítja Romániát.

Maga a kormánynévsor is ezt tükrözi: az, hogy a párt Johannis által vélhetően nemzetbiztonsági okokból elutasított első miniszterelnök-jelöltjét, Sevil Shhaidehet miniszterelnök-helyettesi minőségben az egyik legfontosabb tárca, a fejlesztési minisztérium élére állították, újabb fricska az államfőnek. Aki persze nem hagyta magát, és a kormány eskütételi ceremóniáján „beszólt” a PSD-elnöknek.

De ha minden jól megy, akkor Drag­neának nem kell sokáig a háttérből irányítania, mivel a jelenlegi kormánypártokkal enyhén szólva sem ellenséges ombudsman, Victor Ciorbea máris jelezte, hogy alkotmányossági óvást emel a miniszterelnökké való kinevezését meggátoló törvény ellen.
Kevés kétségünk van afelől, hogy Grindeanu habozás nélkül hajlandó lenne lemondani Dragnea javára, ha a taláros testület elkaszálná a törvényt – a kormányprogram ismertetésekor úgy tűnt, kevés hiányzott ahhoz, hogy szerelmet valljon pártelnökének, de szerencsére visszafogta magát, és megelégedett azzal, hogy igazi államférfinek nevezze köztörvényes bűnöző főnökét. Így annak valószínűleg csak csettintenie kellene, hogy átadja neki a helyét.

De ha ez mégsem következik be, akkor is egyértelműnek tűnik, hogy a következő években a „paloták háborúja” nem annyira az államfői és a kormányrezidencia, hanem az államfői palota és a PSD-székház között zajlik majd. A két legfőbb, egymással szemben álló politikai ellenfél ugyanis Dragnea és Johannis lesz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

A fogatlan emberek országa
A fogatlan emberek országa
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

2024. március 22., péntek

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Putyin marad
Putyin marad
2024. március 22., péntek

Putyin marad

2024. március 19., kedd

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben
2024. március 17., vasárnap

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban
2024. március 15., péntek

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Magyar–román együttműködés Iohannisért?
2024. március 12., kedd

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók
2024. március 08., péntek

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Kampányháború
Kampányháború
2024. március 08., péntek

Kampányháború

2024. március 06., szerda

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?
2024. március 04., hétfő

Krónika, természetesen

Most, hogy feltartóztathatatlanul veszi át a tél helyét a tavasz, arra gondoltunk, a természethez hasonlóan kicsit megújulunk mi is.

Krónika, természetesen
Krónika, természetesen
2024. március 04., hétfő

Krónika, természetesen

2024. március 01., péntek

Ciolacu, az AUR csicskája és az RMDSZ kampányarca

A választások ugyan még viszonylag távol vannak, de a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) máris sikert könyvelhet el, hiszen Romániában már ma is ez a párt határozza meg a közbeszédet.

Ciolacu, az AUR csicskája és az RMDSZ kampányarca