Brexit – mi lesz itt?

Brexit – mi lesz itt?

VEZÉRCIKK – Nagy-Britannia minél hamarabb távozzon az Európai Unióból, ha már az erről szóló népszavazáson a többség a kilépésre voksolt – ennél érdemibb következtetésre nem voltak képesek jutni az EU nyugati tagállamai a Brexitről szóló európai uniós csúcson.

Balogh Levente

2016. június 30., 20:192016. június 30., 20:19

Az valóban kétségtelen, hogy a bizonytalanság, a konkrét döntések meghozatalának halogatása sem politikai, sem gazdasági szempontból nem szerencsés. Ugyanakkor az is egyértelmű, hogy Németország, Franciaország, Olaszország, valamint az EU jelenlegi vezetői nem csupán azért szorgalmazzák az uniós alapszerződés kilépésről szóló 50. cikkelyének London általi mihamarabbi aktiválását, hogy a lehető leggyorsabbá és legkevésbé fájdalmassá tegyék a „válást”, hanem azért is, mert ebben látják saját uniós pozícióik további megszilárdításának esélyét.

A britek ugyanis már eddig is folyamatosan „belső ellenzékként” viselkedtek, és többek között az eurót sem fogadták el fizetőeszközként, és a schengeni övezethez sem csatlakoztak. Emellett első számú ellenzői voltak annak, hogy az EU egy utópista, túlzottan centralizált szuperállammá váljon, amely a lehető legtöbb szuverenitást elvonja a tagállamoktól, hogy aztán a brüsszeli hivatalnokhad saját – és természetesen a nagyobb, nyugati tagállamok, elsősorban Németország és Franciaország – szája íze szerint kormányozzon. A brit kilépéssel ezen törekvések legnagyobb befolyással rendelkező akadályától lehet megszabadulni, ami jelentős térvesztést eredményezhet a többi olyan tagállam számára – jelenleg például a visegrádi négyek –, amelyek ellenzik a túlközpontosítást.

A legszomorúbb következtetés az, hogy az EU illetékeseinek nagy része még mindig nem hajlandó elfogadni: a panaszoknak, az életidegen túlcentralizáltságtól való aggodalmaknak igenis van alapja. Tény ugyan, hogy David Cameron brit kormányfő a brüsszeli eurokratákkal szembeni ellenérzéseket meglovagolva saját választási győzelme érdekében írta ki a kilépésről szóló népszavazást, de maguk az EU vezetői is sokat tettek a Brexit-párt győzelme érdekében – többek között a migrációs válság kezelésében tanúsított, döbbenetes mértékű inkompetenciájuk révén.

Lehet persze a „nacionalistákat” és a „populistákat” okolni a jelenlegi válságért. Azonban amíg a valós, az összes tagállam érveit és szempontjait figyelembe vevő reformok helyett a nagyok diktátumaival akarnak operálni, az uniós intézményeket pedig olyan kádertemetőként kezelik, ahová olyan, saját hazájukban levitézlett politikai „titánokat” lehet parkolópályára helyezni, mint Jean-Claude Juncker EB-elnök vagy Martin Schulz, az uniós parlament vezetője, akik a jövőben nyugodtan modellt állhatnának az inkompetenciába oltott arrogancia allegorikus szobrához, addig senki se csodálkozzon, ha – a kétségtelenül létező előnyei ellenére is – sokan életidegen, agyonbürokratizált, egyre diktatórikusabban viselkedő intézményként tekintenek az EU-ra.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

A TikTok-AUR-generáció
A TikTok-AUR-generáció
2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

2024. március 29., péntek

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

A fogatlan emberek országa
A fogatlan emberek országa
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

2024. március 22., péntek

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Putyin marad
Putyin marad
2024. március 22., péntek

Putyin marad

2024. március 19., kedd

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben
2024. március 17., vasárnap

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban
2024. március 15., péntek

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Magyar–román együttműködés Iohannisért?
2024. március 12., kedd

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók
2024. március 08., péntek

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Kampányháború
Kampányháború
2024. március 08., péntek

Kampányháború

2024. március 06., szerda

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?