A Trump-korszak kezdete

A Trump-korszak kezdete

VEZÉRCIKK – Péntektől az Egyesült Államok és a világ hivatalosan is belépett a Trump-érába, miután az excentrikus megnyilvánulásairól és a kampányban tett kemény kijelentéseiről ismert üzletembert beiktatták hazája 45. elnökévé.

Balogh Levente

2017. január 22., 23:012017. január 22., 23:01

Talán nem túlzás kijelenteni, hogy most egy egész világ várja lélegzet-visszafojtva, milyen irányba mozdítja el az új elnök a világ jelenlegi egyetlen szuperhatalmát, mit vált valóra a kampány során tett ígéreteiből, vagyis a bevándorlás radikális korlátozásából, a kötelezettségeiket nem teljesítő szövetségesek védelmének megtagadásából, illetve az Oroszországgal való feszült viszony rendezésére tett kísérletből.

Beiktatási beszéde megelőlegezte lépéseit, bár természetesen kérdéses, mit lesz képes megvalósítani belőlük. Nem tagadta meg önmagát, nem kevés populizmussal arról beszélt: hatalomra lépésével a hatalom visszakerült a wa­shingtoni elittől a néphez – vagyis dúsgazdag üzletember volta ellenére továbbra is úgy próbálja eladni magát, hogy ő a nép egyszerű fia, aki leküzdi az ország fejére nőtt bürokráciát. Ebben némi hitelességet kölcsönöz neki, hogy sohasem töltött be választott politikai tisztséget – igaz, a háttérben azért kapcsolatban állt a politikai elittel. Beszédének hazai vonatkozású része meglehetősen borongósra sikeredett, bár ha Detroitra gondolunk, részben még megalapozott is lehet a rozsdahalmazzá váló gyárakra és a munkanélküliek seregére vonatkozó rész. A meghirdetett infrastruktúra-fejlesztési program minden esetre bizonyos mértékig Roosevelt elnök 1933-as New Dealjét idézi, amelynek során hatalmas állami beruházásokkal szorították vissza a munkanélküliséget a gazdasági világválság következményeinek enyhítése érdekében.

A világ számára ugyanakkor lényegesen fontosabbak a gazdasági és külpolitikai irányvonalak. Az Amerika mindenek előtt elv nem kevés protekcionizmust és befelé fordulást hordoz magában – kérdés, mennyire valósítható meg ez egy, jórészt éppen az Egyesült Államok jóvoltából globálissá vált gazdasági rendszerben, ráadásul úgy, hogy a hatalmas amerikai államadósságot külső tényezők – főként Kína – finanszírozzák. A külpolitika szempontjából biztató, hogy elnökként is kijelentette: Amerika nem akarja ráerőszakolni saját rendszerét másokra. Ha ez valóban megvalósul, az a demokráciaexportként hírhedtté vált, gyászos eredményű gyakorlat végét jelentheti, amelynek alapja az az ideológia, hogy a demokrácia és a nyugati életforma felsőbbrendűbb minden másnál, így jogszerű és indokolt annak akár fegyveres úton történő terjesztése is. Nos Irak, Szíria és Líbia példája jelzi, mennyire is indokolt mindez.

A NATO újragondolása is várható – egyrészt persze korrekt elvárás, hogy ha már az Egyesült Államok a világ legerősebb hadseregével szavatolja szövetségesei biztonságát, akkor azok tegyenek eleget azon szerződéses kötelezettségüknek, hogy bruttó hazai termékük két százalékát fordítsák védelmi kiadásokra. Ám mindez arra is újfent felhívja a figyelmet, hogy Európának és az Európai Uniónak nem szabad csakis arra számítania, hogy majd a hatalmas szövetséges megvédi, ezért elengedhetetlen a saját védelmi képességeinek fejlesztése. Biztató mindemellett, hogy Donald Trump ígéretet tett az iszlamista terrorizmus eltörlésére is – kérdés persze, mennyire lehet ezt egy ilyen, nem hagyományos, és reguláris erőket csak ritkán felvonultató ellenséggel szemben elérni.

Az egyik legfontosabb kérdés az Oroszországhoz fűződő viszony. Vlagyimir Putyin orosz elnök ismét helyet kér országának a világ történéseit befolyásoló szuperhatalmak klubjában, és ezt a korábbi grúziai és a mostani ukrajnai beavatkozással, illetve a moldovai helyzet alakításával határozottan jelzi is. Trump részéről helyes hozzáállás, hogy az emiatt kialakult feszültséget enyhíteni kívánja, ugyanakkor ez nem történhet a jelenlegi status quo – vagyis azon állapot, miszerint Közép- és Kelet-Európa országai a NATO és az EU tagjaként kikerültek az orosz érdekszférából – megváltozásával. Ha Washington számára kevésbé fontos Európa, az Moszkva számára bátorításként hathat arra, hogy megpróbálja visszaszerezni befolyását a térségben, ez azonban – bármennyire is próbálja az ellenkezőjét hirdetni az orosz propaganda – egyik országnak, egyik nemzetnek sem lenne jó.

Már csak ezért is fontos az önálló és ütőképes európai haderő fejlesztése, hogy Moszkva egy pillanatig se higgye azt, hogy egykori gyarmatai ismét az ölébe hullhatnak. Persze ez még messze van, és valószínűleg az üzletemberként cégbirodalmát felvirágoztató Trump, illetve stratégiai tanácsadói, valamint kormányának illetékes tagjai is nagyon jól tudják, hogy a globális stratégiában is érvényes az az elv, miszerint tartós vákuum nem létezik – vagyis ha egy nagyhatalom valahol feladja az állásait, akkor azt mások, például Oroszország vagy Kína azonnal átveszik, így hátrányba került velük szemben.

Donald Trump beiktatása tehát mindenképpen egy új világ kezdetét jelzi. Rajta, kormányának politikusain és persze a szövetségeseken is múlik, hogy ez az új világ jobb legyen, mint az eddigi.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

A TikTok-AUR-generáció
A TikTok-AUR-generáció
2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

2024. március 29., péntek

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

A fogatlan emberek országa
A fogatlan emberek országa
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

2024. március 22., péntek

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Putyin marad
Putyin marad
2024. március 22., péntek

Putyin marad

2024. március 19., kedd

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben
2024. március 17., vasárnap

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban
2024. március 15., péntek

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Magyar–román együttműködés Iohannisért?
2024. március 12., kedd

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók
2024. március 08., péntek

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Kampányháború
Kampányháború
2024. március 08., péntek

Kampányháború

2024. március 06., szerda

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?