Igényes muzsika és kultúrmisszió – beszélgetés Szabó Balázs zenésszel

Igényes muzsika és kultúrmisszió – beszélgetés Szabó Balázs zenésszel

Szabó Balázs Bandája először lépett fel Erdélyben a János Zsigmond Unitárius Kollégium meghívására,  a magyarországi együttes további városokban is koncertezik. A zene és szöveg igényességére sokat adó zenekar alapítójával beszélgettünk.

Kiss Előd-Gergely

2013. szeptember 26., 17:182013. szeptember 26., 17:18

2013. szeptember 26., 17:272013. szeptember 26., 17:27

- Először turnézik a Szabó Balázs Bandája Erdélyben. Milyen élmény volt fellépni a kincses város közönsége előtt?

- Az egész zenekarral most először jutottunk ki Erdélybe, de külön-külön már jártunk Kolozsváron és más városokban is. Nyáron a csellistánkkal például már felléptünk Csíkszeredában, ahol akusztikus koncertet adtunk: egyfajta kedvcsinálónak szántuk az őszi, nagyzenekaros turnéhoz és mi is megízlelhettük, hogy milyen itt a hangulat. De a kolozsvári koncert volt az erdélyi debütálás nagy pillanata a zenekar számára, ami minden túlzás nélkül életre szóló élmény marad mindannyiunk számára. Külön izgalmas volt, hogy Zsolt (szerk. megj: Solymosi Zsolt, a János Zsigmond Unitárius Kollégium aligazgatója) a Nyitott kapuk a kolozsvári unitáriusoknál nagyszabású rendezvénysorozat záró napjára hívott meg minket. Néztük az iskolát, hogy milyen az élet itt, aztán jött a koncert és a lampioneregetés, ami hihetetlenül szép pillanata volt az ünnepségnek. Négyszázötvenhat lampion emelkedett az égbe - gyönyörű volt.

- Hogyan kerültek kapcsolatba a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiummal?

– Teljesen véletlenül. Földes László Hobo gyakran jár ki ide és a hangmérnöke, akivel dolgozni szokott a koncerteken, velünk is sűrűn dolgozik. Hobo egyik fellépése után Solymosi Zsolt beszélgetett vele, aztán valahogy előkerült egy videó, mutatott neki egy filmet, amiben a kollégiumban tanuló gyerekek Radnóti Miklós Bájoló című versét énekelték el úgy, ahogy mi zenésítettünk meg. A technikus összekötötte a szálakat. Solymosi Zsolt alig merte megkérdezni, hogy jönnénk-e, én meg nagyon nagy örömmel mondtam, hogy „azonnal, persze\". Végső soron véletlen is, meg nem is, hiszen már terveztük, hogy jövünk Erdélybe. A népzene miatt már gyerekkoromban is sokat jártam ide, így aztán egyáltalán nem volt idegen az ötlet. De mint mondtam, tényleg ez az első pillanat, hogy egy teljes koncertet tarthattunk itt.

- Máshol is fellépnek Erdélyben?

– Utazunk tovább: fellépünk még Marosvásárhelyen, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön is, majd szombaton Nagyváradon fejezzük be a koncertkörutat. Úgy gondoltuk, ha már fellépünk Kolozsváron, akkor tovább maradunk és legyen több állomása a kiruccanásnak. A dalok magyar nyelvűek, ezért olyan régiókba szeretnénk eljutni, ahol ezt értik és értékelik is.

- Hogyan írná le műfaját, stílusát tekintve a zenéjüket?

- Van benne egy kevés jazz, egy kevés pop-rock, de egy kevés komolyzene is. A zenekarban játszik ugyanis egy csellós is, aki a komolyzene irányából érkezett az együttesbe. Így akarva-akaratlan is belecsempésződnek olyan motívumok, zenei részek is a dalainkba, amelyek nem jellemzőek a könnyűzenére. Feszegetjük azt is, hogy hogyan lehet csellóval kísérni népzenét, ami ilyenkor a brácsát helyettesíti. Most vagyok 35 éves, de még mindig nem fogytam ki a kísérletező kedvemből, igyekszünk eljutni a zene azon területeire is, amelyeket eddig nem igazán piszkáltak meg, vagy nem foglalkoztak vele, esetleg nem aknázták ki teljesen a bennük rejlő lehetőségeket. Az idő majd megmondja, hogy önálló stílus-e, de valamilyen saját  védjegyet szeretnénk.

- Ha a rock zenéhez viszonyítjuk, ezen belül milyen irányzathoz áll legközelebb a zenéjük?

Inkább az éneklősebb, dallamosabb rock áll hozzánk közelebb. Ha mindenképpen muszáj valamihez hasonlítanom a zenénket, akkor azt mondanám, leginkább a Nirvana áll hozzánk közel, de azon belül is az Unplugged in New York című albumot emelném ki – ezt sokat hallgattam kölyökkoromban.

- Mennyire ragaszkodnak ahhoz, hogy élőben is ugyanúgy szólaljon meg a zenekar, mint a lemezfelvételeken?

Törekszem arra, hogy úgy rögzítsem a dalokat, hogy a valóságban is úgy szólaljanak meg, mint a lemezeken, persze azért a stúdió nyújtotta lehetőségeket is próbálom kihasználni.

- Melyik korosztálynak szól a zenekar muzsikája?

–A gimnazistáktól a nyugdíjasokig mindenki előfordul a koncertjeinken, de még a kisgyerekes szülők is a gyerekeikkel, persze a mi korosztályunkat képviselik a legtöbben. Nem célzottan írjuk a dalokat, egy bizonyos rétegnek, viszont meghatározó, hogy igyekszünk a szövegben is azt az igényességet hozni, amin felnőttünk. Nem véletlenül nyúlunk versekhez. Ez a vesszőparipám, hogy a zenének fontos része az ének és a nyelv. Nem mindegy, hogy mit örökítünk tovább. Ami a fiatalokat illeti, egy kicsit kultúrmisszió jellege is van a dolognak, fontosnak tartjuk közvetíteni nekik, hogy jó olvasni, az irodalom és a nyelv rendkívül értékes és jó odafigyelni rá.

- Milyen rövid vagy hosszú távú tervei vannak a zenekarnak?

– Rövid távú célunk, hogy jó koncerteket adjunk Erdélyben ez alatt a néhány nap alatt és hogy jó emlékeket hagyjunk hátra az itt élőknek. A hosszú távú cél a következő nagylemez, amit tavasszal szeretnénk megjelentetni. Ennek az előkészületei már folynak, próbálunk, íródnak a dalok, még megy a gyűjtögetés a stúdiózásra. Igyekszünk összerakni egy jó anyagot. Jön a hosszú, hideg és sötét tél, ez jó alkalom erre. Remélhetőleg elkészül tavaszra és lesz egy jó lemezbemutató is.

- Terveznek jövőre Erdélyben is lemezbemutató koncertet?

Jó lenne. Ez a néhány napos turné sem arról szól, hogy ez egyszeri alkalom, ez is megvolt, köszönjük. Szeretnénk évről-évre, vagy legalább 2-3 évente visszajönni ide, bízunk benne, hogy a közönség is szívesen fogad majd.


Szabó Balázs és zenekara
Szabó Balázs Bandája 2009-ben alakult Budapesten. Az eredeti felállásban 2012-ig két nagylemezt készítettek el , a 2010-es „Megcsalogató\" címűt és a 2011-es „Átjárók\"-at. Ezt követően átalakult a zenekar. Szabó Balázs elköszönt addigi zenésztársaitól és újraszervezte zenekarát. Jelenleg a zenekar öttagú, az új felállás zenészei korábban komolyzenét, jazzt és népzenét játszottak. Az együttes tagja: Szabó Balázs – gitár, hegedű, ének, kaval, Harangozó Sebestyén – gitár, ének, Hock Ernő – basszusgitár, nagybőgő Ölveti Mátyás – cselló G. Szabó Hunor – dob, ének.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján

Erdélyi város is felkerült a lakosai által élhetőnek tartott európai városok listájára, miközben egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek topjában kapott helyett.

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján
2024. április 07., vasárnap

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait

Magyarázó videósorozat készült az Erdély tematikájú, Kibic elnevezésű online tesztből. A kvíz tizennégy részes sorozatának első két epizódja már elérhető az ötletgazda Ferkó Zoltán YouTube-csatornáján.

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait
2024. április 06., szombat

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta

A Meta amerikai internetes óriásvállalat májustól megjelöli a közösségi portálokon a mesterséges intelligencia (MI) által előállított hangokat, képeket és videókat – derül ki egy friss blogbejegyzésből.

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta
2024. április 06., szombat

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk

A hagyományokat követve a Bogyó és Babóca 6. – Csengettyűk című mozifilmben is tizenhárom mesét láthatnak a gyerekek, akiket újdonságokkal is meglepnek a KEDD Animációs Stúdió által forgalmazott alkotásban.

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk
2024. április 05., péntek

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat

Útjára indítja a Szatmári tavasz elnevezésű, koncerteket felsorakoztató rendezvénysorozatot a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, amely ezzel a programmal felpezsdítené a felújított és nemrég átadott történelmi városközpont életét.

 

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat
2024. április 04., csütörtök

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Teqball-asztalt adott át a NATO részére az észak-atlanti szövetség alapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben.

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak
2024. április 04., csütörtök

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket

Velencében április 25-től bevezetik egyelőre kísérleti jelleggel és 29 különböző napon a napi 5 eurós belépőjegyet. Ennek részleteiről Luigi Brugnaro polgármester számolt be csütörtöki római sajtótájékoztatóján.

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket
2024. április 04., csütörtök

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban

Az emberek elkezdték összetörni a csokoládé nyuszikat, abban a reményben, hogy pénzt találnak bennük, miután hamis információk terjedtek el az interneten. A gyártók és a kiskereskedők kénytelenek arról kommunikálni, hogy az édességek belseje üres.

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban
2024. április 01., hétfő

Röpködő színkavalkád és ismeretterjesztés a becsületkasszával működő korondi madárkertben

Nemcsak élményt, hanem ismeretterjesztést is kínál a korondi madárkert, ahol közel 40 faj található a különféle páváktól a vízimadarakon át a fácánokig és papagájokig. Szász Emilt, a Hargita megyei létesítmény ötletgazdáját kérdeztük a madárkertről.

Röpködő színkavalkád és ismeretterjesztés a becsületkasszával működő korondi madárkertben
2024. március 30., szombat

Ételmentő Munch „őrjárat”: Romániában is használható a magyarországi fejlesztésű app

Immár Romániában is elérhető Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb, ételpazarlást megelőzni kívánó mobiltelefonos alkalmazása, a Munch, melyet Magyarországon fejlesztettek ki, és azóta Csehországban és Szlovákiában is működik.

Ételmentő Munch „őrjárat”: Romániában is használható a magyarországi fejlesztésű app