Választás: párhuzamok, kihívások

Választás: párhuzamok, kihívások

A romániai államfőválasztás november 16-ai második fordulója politikai bombaként robbant mind belföldön, mind külföldön, bizonyítva, hogy az elfásultság és elkeseredettség át tud csapni eredményes politikai „aktivizmusba”.

2014. november 22., 15:052014. november 22., 15:05

Több politikai elemző is arról beszélt, hogy Klaus Johannis Románia első kisebbségi államfője (mi inkább használjuk – és nem véletlenül – a „nem román\" kifejezést). Ezzel szemben nem ő az első legújabb kori „nem román\" államfő. És erre azért kell reflektálni, mert számos lehetséges párhuzam mutatható ki Johannis és egy másik román államfő meg-, illetve kiválasztása között.

Az a másik államfő pedig nem volt más, mint I. Ká­roly király (1866-ban fejedelemmé választották, 1881-ben királlyá koronázták, 1914-ig uralkodott), a Hohenzollern–Siegmaringen uralkodói ház tagja, akit „meghívtak\" Romániába, hogy a pártoskodáson felülemelkedve, pártatlan uralkodóként igazgassa az országot mindenki javára.

Ha nem is mindenben, de a párhuzam és az ebből levonható következtetések több vonatkozásban kísértetiesen hasonlítanak egymásra. Egy általános belpolitikai válság közepette, megelégelve túlkapásait, komolytalanságait és mindinkább a diktatúra felé hajló belpolitikáját, 1866-ban a legjelentősebb román politikai pártok összefogtak és menesztették az „országegyesítő\" (értjük ezalatt Moldvát és Havasalföldet) Alexandru Ioan Cuzát.

Az összefogás nem volt véletlen. Cuza számos ügyes politikai húzása mellett döntései mindinkább veszélyeztették a politikát csináló román vezetőréteg érdekeit. Ma, ha képletesen is, de a politika jövőbeli mikéntjéről döntő nép – minden várakozással ellentétben – az ország állapota miatti végső elkeseredésében úgy döntött, hogy egy idegenre bízza magát. Igen, „az istenadta nép\" jól érzékelte a helyzet súlyosságát, és utolsó mentségként – származása és vallása tekintetében – valóban egy „kisebbségit\" szavazott meg.

A teljes politikai káosz, a korrupció felmérhetetlen aránya, ugyanakkor a politikai élet jelentős részének (lásd pártok és politikusok) a lejáratódása egy, az 1866-os hangulathoz hasonló viszonyulást váltott ki a mostani választások idején, pontosabban annak második menetére. A politikai élet kiszámíthatatlansága és az ebből következő bizonytalanság (lásd például az egyik pártból a másikba történő átigazolások törvényesítését), a legfurcsább koalíciók és azoknak az ugyanolyan stílusú és végkicsengésű politizálása elkeserítette a választókat.

Kiderült, hogy ők sokkal pragmatikusabbak, mint az önkényeskedő, főleg saját érdekeiket néző politikusok: gyökeres változásokat akarnak és nem szavakat. A messze – és nem­csak taktikázásból – szófukarabb és nem ígérgető Johannis valami reménysugárt jelentett a válsztók többsége számára, „még ha nem is román\". A Ziarul Financiar gazdasági lapban közölt válaszai mögött mintha egy kemény, egyértelmű, de mégis reménykeltő politizálást lehetett megsejteni.

Akadt, aki ha nem is a „németes\" politizálás, de mindenképpen „az erdélyiség győzelméről\" beszélt, azaz az erdélyi stílusú politizálást emlegette Johannis győzelme kapcsán. Ugyan sikeres erdélyi polgármesterként ismert az új elnök, mégsem nevezném az ő győzelmét az erdélyiség vagy a hagyományos erdélyi politizálás sikerének. Erdélynek az elmúlt évtizedek során tapasztalt lassú átalakulásának ismeretében (főleg erkölcsi szempontból, nem beszélve az erdélyi politikusokról) a leadott voksok ellenére, eddigi megnyilvánulásai alapján inkább nevezném Johannist egy békebeli, azaz európai típusú politikusnak, aki tízszer meggondolja, hogy mit mond, mert be is szeretné tartani azt, amit ígér.

Visszatérve a romániai pártok képviselte politikai szövevényre és a láthatatlan összefonódásokra, egyrészt meg kell állapítanunk, hogy – I. Károly király meghívásával ellentétben – csak a politikum egy része támogatja Johannist. Tehát közép-, de főleg hosszú távon nincs meg a konszenzus az ő támogatására, csakis a szavazópolgárok nagyobb részének a szintjén, az ő részükről is inkább rövid és középtávon.

Kérdés, hogy a pártok mennyire fogják őt támogatni közép- és hosszú távon. Megjegyzendő, hogy az általa képviselt politikával szembeni ellenállást tapasztalva I. Károly király többször is le akart mondani, és végleg el akarta hagyni Romániát. S utóbb csak a könyörgéseknek engedett...

Bár Johannis semmit nem ígért a kisebbségeknek és főleg nem a magyaroknak (lásd a Székelyföld autonómiája) – amire jöttek is az ilyen-olyan válaszok, majd a magyarság jelentős arányú távolmaradása a választásoktól –, ő azért beszélt a romániai politikai rendszer, azaz az alkotmányos rend módosításának szükségességéről, mindenki megelégedésére. Hogy távlatilag ez mit jelent, ma nehéz megmondani.

Tény, hogy az állampolgárságra is érthető, román fülnek kedves kijelentésével, mármint, hogy „ő román\", sok mindenre lehet gondolni. Ám ne feledjük, hogy I. Károly király valóban Románia és csakis Románia politikai érdekét nézte, azaz képviselte és nem egyes egyének vagy szűk csoportok érdekét. (Ezért is szegültek ellene nem kevesen!)

De ez természetes. Igaz, azt sem szabad elfelejteni, hogy amíg az első Hohenzollern élt, Románia kitartott Németország és a Monarchia mellett, és csak az ő halálával változott meg a román politika és az első világháború sorsa. Amúgy az elég „erős\" román államelnöki pozíció, akárcsak a mai politikai helyzet, nem egyezik az I. Károly uralkodásának kül- és belpolitikai körülményeivel, ámbár egy erős és következetes elnök folytathatna olyan következetes politikát, mint első Ká­roly király.

Ne feledjük: Románia államfője nem olyan „erős\", mint az Amerikai Egyesült Államok vagy Franciaország elnöke. Ugyanakkor mivel az elnök és a parlamenti többség más-más politikai színezetű, nem lesz könnyű sem a megválasztott államfőnek, sem a kormányzó szocialista párt vezette koalíciónak.

Csak remélhetjük, hogy Klaus Werner Johannis hoz valamit magával a nyolc-kilenc évszázados erdélyi hagyományból legalább annyira, mint a keresztény Nyugat – napjainkra mindinkább feledésbe merülő – politikai értékrendjéből és rutinjából. A jövőt illetően most már nemcsak szurkolni kell neki, hanem adott esetben támogatni is kell őt az egységes magyar nemzeti közösség részéről mindabban, ami jó az egész országnak. Továbbá újra meg újra meg kell fogalmazni és tudomására kell hozni jövőbe mutató, identitásunk megőrzését és fejlesztését biztosító elvárásainkat.

Vekov Károly

A szerző nyugalmazott egyetemi tanár, volt parlamenti képviselő

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban