Többször elszakították volna kedvenc sportágától

Többször elszakították volna kedvenc sportágától

Fotó: Kolozs Megyei Tanács

„ Fantasztikus dolog részt venni egy olimpián, nincsenek rá szavak. Eleinte álmodni se mertem róla, később, ahogy javultak az eredményeim, és feljebb kerültem a ranglistákon, érthető módon már vágytam rá” – interjú Tasnádi István olimpiai ezüstérmes kolozsvári súlyemelővel. 

Kiss Előd-Gergely

2015. március 14., 11:012015. március 14., 11:01


– Kezdetben kézilabdával és ökölvívással próbálkozott. Hogyan lett végül mégis súlyemelő?

– Ami a kézilabdát illeti, az úgy történt, hogy még gimnazistakoromban az iskola csapatában játszottam, illetve főleg csak edzettem, mert az első csapatba nem kerültem be. Az edző se kedvelt, illetve az akkori tornatanárom azt mondta: ezekkel a bokákkal nem lehetsz sportoló soha.

– Ezért választotta a súlyemelést?

– Nem ezért kezdtem el a súlyemelést, hanem azért, mert be akartam bizonyítani önmagamnak, hogy ha nem a kézilabdában, akkor valamilyen más sportágban én is labdába tudok rúgni. Miután abbahagytam a kézilabdát, feliratkoztam a bokszra, Mihalik József Európa-bajnok ökölvívó volt az edzőm. Ő éppen annak a szakiskolának a tornatermében tartotta az edzéseit, ahová én is jártam, így kerültem oda.

Tasnádi István
1953. március 21-én született a Kolozs megyei Szék községben. Sportkarrierje kezdetén kipróbálta a kézilabdát és az ökölvívást is, 1971-től lett a kolozsvári Jövő/Viitorul Sportiskola súlyemelője.

A sorkatonai szolgálatot követően, 1975 márciusában a Clujana cipőgyárban alkalmazták félnormás fizetéssel, később felmentették a munkavégezés kötelezettsége alól, így ismét csak a súlyemeléssel foglalkozhatott, Javorek István edző irányításával.

1976-és 1984 között minden évben országos bajnokságot nyert. Összesen 50 alkalommal állított fel országos csúcsot, előfordult, hogy egyszerre három súlycsoportban (100 kg, 110 kg és 110 kg+) ő tartotta az országos csúcsot.

Az 1984-ben Los Angelesben rendezett nyári olimpián felállt a dobogó második fokára. Később edzőként is sikeresnek bizonyult, napjainkban pedig nemzetközileg elismert súlyemelőbírónak számít. Idén megkapta a Kolozs megye díszpolgára címet.

Körülbelül egy hónapig jártam edzésekre, amikor jött a vakáció, ez idő alatt pedig nem mondták meg, hova kell menni edzeni, végül így maradtam le a bokszról. Persze ez annak is köszönhető volt, hogy a szüleim nagyon ellenezték az ökölvívást. Amíg bokszolni jártam, otthon azt hazudtam, hogy súlyt emelni járok, így egy kicsivel nyugodtabbak voltak. De még mielőtt megtudták volna, már abba is hagytam.

Másodéves szakiskolás koromban jártam bokszolni, ugyanakkor volt a suliban egy srác, aki elmondta, hogy súlyt emelni jár. Megkérdeztem tőle, nem protezsálna-e be engem is, mire azt mondta: neked már késő, én már száz kilót emelek, te mikor fogsz oda jutni? Ez a próbálkozásom itt annyiba maradt.

Egy másik alkalommal viszont tornaórán átment az udvaron Alexandru Voicu, az első edzőm, akinek a tornatanárom a figyelmébe ajánlott. Közölte, hogy a Viitorul Sportiskolánál súlyemelő szakosztályt akar alapítani, megígérte, hogy felkeres, amint sikerül megalakítania, mert akkor ugye nem volt még mobiltelefon. Két-három hét elteltével valóban értesített, hogy edzéseket fog tartani a Traian Vuia építészeti szakközépiskolában, a Szentpéteri templom mellett. Ott találkoztunk.

– Milyen volt a kezdeti időszak?

– Az első edzés abból állt, hogy beültünk egy osztályba és elbeszélgettünk. Eleinte nem volt edzőtermünk, súlyemelő-felszerelésünk. Voicu házi készítésű súlyával hajtottunk végre kisebb erőgyakorlatokat, de azzal edzeni nem lehetett, mert nem forgott a rúd, ami a súlyt tartotta, így balesetveszélyes volt. Kezdetben csak 20-25 kilót tudtunk így felemelni. Az első edzéseket az udvaron tartottuk, de az iskola mellett volt egy óvoda is, és annak a tornatermébe kerültünk be. Mi voltunk a sportiskola első növendékei. Többen mondták, hogy 17 évesen már késő elkezdeni, de hál’istennek elég gyorsan behoztam a lemaradást. 1973-ban az országos bajnokságon szakításban már harmadik lettem.

– Ekkor szólt közbe a sorkatonai szolgálat és a bukaresti Steaua...

– A Steaua felfedezett magának, és el is vittek oda katonának. Rajtam kívül még négy súlyemelő kolléga volt ott újonc baka. A 45 napos alapkiképzés alatt 96-ról lefogytam 87 kilóra, erőnlétileg is gyengébb lettem. Ekkor elvittek edzőtáborba. Amikor felértünk Pre­dealra, az edzőm első nap szintfelmérést tartott, én nagyon akartam bizonyítani, edzés nélkül, lefogyva megközelítettem a katonaság előtti teljesítményemet. De ez nekem sokba került, mert olyan izomlázam lett, hogy a lépcsőn alig tudtam felmenni.

– Ştefan Achim, a bukaresti katonacsapat edzője eltanácsolta önt a sportágtól. Mennyire játszott ebben szerepet, hogy erdélyi magyar?

– Hát ez benne volt, de más is. Amikor izomlázam volt, közöltem az edzővel, hogy majdnem kezdő súlyemelőként is tudok annyit, hogy nem kellett volna rögtön nagy megterhelés alá helyezzen, hanem fokozatosan kellett volna növelnie. Ez megbocsáthatatlan szakmai hiba volt a részéről. Aztán meg az történt, hogy az ötfős súlyemelőcsapat egyik tagját el kellett küldjék, mert kellett a hely a párt egyik tisztségviselője fiának.

– Szóval a kommunista rezsimnek is „köszönheti” a buktatókat.

– Igen. Elküldtek Konstancára, a párt kiválasztottja pedig mehetett a Steauához, hiszen a sportolóknak nem kellett katonai szolgálatot teljesíteniük. Miután hazajöttem a seregből, egy idő után a barátok és a volt kollégák ösztönzésére újrakezdtem a súlyemelést, de akkor már nem a sportiskolánál, hanem a Clujanánál. Egy-két hónapot dolgoztam a cipőgyárban fél normával, majd teljesen felmentettek a munka alól. 1975 nyarán már új országos csúcsot szakítottam. Egy évre rá tovább javítottam a csúcsot, és bekerültem a válogattotba.

– Ahol újra találkozott az önt már egyszer eltanácsoló edzővel...

– Sajnos újból annak a Ştefan Achimnak a keze alá kerültem, aki úgy elbánt velem a Steauánál. Teljesen szakmaiatlanul kezdett velem dolgozni, rögtön teljes terhelés alá rakott.

– Csak szakmai hibával magyarázható mindez, vagy esetleg rosszindulat is közrejátszott?

– Nem rosszindulatból tette, mert akkor csak engem terhelt volna túl, de a többiekkel is ugyanígy bánt. Én szenvedtem a legtöbbet, mert komolyan vettem az edzést, a többiek meg nem annyira. Amikor bekerültem a válogatottba, Achim már edző volt ott. Kezdetben úgy tekintettem rá, mint egy teljesen amatőr emberre. Elég nehéz volt az első időszak.

Megtörtént, hogy elmentünk versenyre, Balkán-bajnokságon jártunk, ő pedig bejegyezte az első kísérletemet 135 kilóra, ami nekem már akkor nagyon kevésnek tűnt. Megpróbáltam beszélni vele. Mondtam neki: tanár úr, ez nagyon kevés kezdősúlynak, ennél jóval többet is fel tudok emelni. Erre elkezdett velem veszekedni, én meg feleseltem vele, miszerint nem azért készültem, hogy tíz kilóval alulteljesítsem saját legjobb eredményemet, hanem hogy túlszárnyaljam az egyéni teljesítményemet. Nagyon összevesztünk, félrevonultam egy sarokba sírni, hogy mit művel velem ez az ember.

Ráadásul amikor hazajöttünk, a szakszövetségnek azt javasolta, hogy fegyelmi okok miatt tiltsanak el két évre a versenyzéstől. Szerencsére megúsztam a fegyelmi eljárást. Miután láttam, hogy kár a széllel szembepisilni, úgy próbáltam meg kezelni a vele való kapcsolatomat, hogy úgy tettem, mintha azt csinálnám, amit ő mond, de közben végeztem a magam munkáját.

– Ezek szerint gyakorlatilag önmaga edzője volt.

– Valami olyasmi, de aztán kezdett enyhülni a viszony. A pasas nagyon szerette a piát: amikor hazaengedett az edzőtáborból egy-két napra, vittem neki egy fél liter pálinkát, erre mindjárt engedékenyebb lett, és jobb fiúnak tekintett. A végén úgy sikerült, hogy elég jól egyeztünk. Szakmailag nem volt nagy edző, de jó motivátor volt. Tudtam, hogy technikailag ennyit tud, de a motiváláshoz értett, beférkőzött a bőröm alá is. Miután vittem neki a fél liter pálinkákat, már nem akadékoskodott vagy kötekedett mindenben.

– Két olimpián is részt vett. Hangulatában mennyire különbözött a kettő egymástól?

– Fantasztikus dolog részt venni egy olimpián, nincsenek rá szavak. Eleinte álmodni se mertem róla, később, ahogy javultak az eredményeim, és feljebb kerültem a ranglistákon, érthető módon már vágytam rá. Az 1980-as moszkvai és az 1984-es Los Angeles-i olimpia nagyon különbözött egymástól, de mindkét helyszínen felemelő volt ott lenni. Akkor is, amikor megérkeztünk Moszkvába, és láttuk, hogy 140 ország sportolója van jelen az ötkarikás játékokon. Mindenféle népekkel találkoztunk.

– A román kommunista titkosszolgálat emberei mennyire vigyáztak arra, nehogy disszidáljanak?

– A moszkvai és a Los Angeles-i olimpián is voltak emberek, akiket mi nem ismertünk, de tudtuk róluk, hogy szekusok. Aztán amikor teltek a napok, jobban megismertük őket, de azért megtartottuk a pár lépés távolságot, mert nem akartuk, hogy a következő versenyekről lemaradjunk miattuk. Próbáltunk úgy viselkedni, hogy ne legyen gond. Úgy vettem észre, hogy Los Angelesben többen voltak, valamennyien amolyan humbug tisztséget töltöttek be az olimpiai küldöttségben. Oroszországban szabadabbak voltunk, de az Egyesült Államokban minden egyes alkalommal minden eseményen igyekeztek hozzánk szegődni, amire elmentünk.

– Hogyan sikerült megküzdenie a sérülésével a Los Angeles-i olimpián? Mikor érezte úgy, hogy meglesz az érem?

– Már a játékokra sérülten utaztam el. Egy hónappal a megnyitó előtt az edzőtáborban lesérültem egy gyakorlat után a jobb térdemre. Annyira fájt, hogy egyáltalán nem tudtam rálépni a jobb lábamra. Néhány napig az ételt is a kollégák hozták fel a szobámba, mert nem tudtam lemenni a lépcsőkön. Nagyon meg voltam ijedve, hogy a sérülés miatt elpuskázom az olimpiai részvétel lehetőségét.

Olyan kisegítő gyakorlatokat kezdtem el végezni, amelyek nem szokásos gyakorlatok egy súlyemelőnél. Rehabilitációs és erőnléti gyakorlatok voltak ezek. Hogy érmes leszek-e vagy sem, kizárólag attól függött, hogy végig tudom-e vinni a versenyt. A megmérettetés előtt még volt bennem félsz, vajon a térdem kibírja-e a terhelést. Szakmai segítségre nem számíthattam, mert Achim volt a válogatott edzője akkor is.

– Nemrég megkapta a Kolozs megye díszpolgára címet a megyei önkormányzattól. Nem zavarta, hogy a díjra Ştefanként írták fel a nevét?

– Nem. Mivel én a hetvenes években kezdtem a súlyemelést, akkor még nemigen volt rá lehetőség, hogy valamit is magyarul szólj. Még azt se igazán lehetett, hogy egy újságba Tasnádi Istvánt írjanak a Tasnádi Ştefan helyett. Én Ştefan Tasnádi voltam 1970-től egészen 1990-ig. Így ismertek, ez volt azoknak az időknek az egyik kellemetlen velejárója. Már megszoktam.

Jó dolog, hogy most, a díszpolgárrá avatáson megszólalhattam magyarul és Killyéni András (sporttörténész – szerk. megj.), Bogdan Laci (Vasile Bogdan, a BBTE sport és testnevelés karának dékánja) – akivel sportoló korunkban csak magyarul beszéltem és mindig Lacinak szólítottam, sose Vasinak – is megszólalhatott magyarul. Ezzel kapcsolatban annyit még szeretnék elmondani, hogy támogattam azt a civil kezdeményezést, miszerint március 10-én minden magyar öleljen meg egy románt és minden román öleljen meg egy magyart. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban