Száz éve kezdődött az oszmán „örménytelenítés”

Száz éve kezdődött az oszmán „örménytelenítés”

Az Európai Parlament szerdán határozatban szólította fel Törökországot, hogy ismerje el népirtásként az örmények ellen az Oszmán Birodalomban száz éve elkövetett rémtetteket.

Krónika

2015. április 18., 15:472015. április 18., 15:47

1915. április 24-én Isztambulban a török hatóságok mintegy 250 örmény értelmiségit, papot, kereskedőt tartóztattak le és deportáltak. Ez volt a kezdete a törökországi örmények elleni, mintegy másfél millió halálos áldozatot követelő leszámolásnak (1915–1917).

A téma a napokban feszültté tette Törökország és a Szentszék viszonyát. Ankara visszahívta szentszéki nagykövetét, és további lépéseket ígért a Vatikánnal szemben azt követően, hogy Ferenc pápa vasárnap a Szent Péter-bazilikában bemutatott örmény rítusú misén népirtásnak nevezte az örményeknek az Oszmán Birodalmon belüli legyilkolását a történelmi esemény kezdetének 100. évfordulóján.

A 20. század első intézményesített népirtásának hátterében a pánturanizmus ideológiája húzódott meg, amely egy kizárólag türk népességből álló, Anatóliától Közép-Ázsiáig nyúló, iszlám alapokon nyugvó török birodalom megteremtését tűzte ki célul. Ennek állt útjában az Oszmán Birodalom egyik legnagyobb kisebbsége, a Kelet-Anatóliában, Kilikiában és számos török nagyvárosban élő, mintegy kétmillió keresztény örmény.

Az örmények elleni ellenséges hangulatot az is táplálta, hogy az 1877–78-as orosz–török háborút lezáró berlini kongresszuson az európai nagyhatalmak támogatásukról biztosították őket, ráadásul – mivel jobban előrehaladtak a polgárosodás útján – többségük jobb módban élt, mint a környező muszlimok. Amikor az iszlám jogrendszer által másodrangú állampolgárként kezelt örmények több jogot kezdtek követelni, II. Abdul Hamid szultán véres pogramokat szervezett ellenük, amelyeknek 1894 és 1896 között mintegy 200-300 ezer ember esett áldozatul.

Az örmény kisebbség megsemmisítéséről nem tettek le a szultán hatalmát 1909-ben megdöntő ifjútörökök sem, különösen azután, hogy az 1910-es évek eleji Balkán-háborúk következtében a félszigetről kiszoruló Oszmán Birodalmat a Balkánról érkező török menekültáradat özönlötte el.

Az örményekkel szembeni végső leszámolásra az I. világháború kínált alkalmat és ürügyet. A háborúba 1914 novemberében a központi hatalmak (Németország és Ausztria–Magyarország) oldalán belépő Törökország decemberben a Kaukázusban hadjáratot indított az oroszok ellen, ez azonban súlyos vereséggel végződött. A kudarcért Enver pasa, a hadügyminiszter az örményeket tette felelőssé, akik úgymond összejátszottak az ellenséggel.

A hatóságok 1915. április 24-én a fővárosban mintegy 250 törökellenes, nacionalista törekvésekkel gyanúsított örmény vezetőt vettek őrizetbe, akiket még aznap kivégeztek. Ezt a dátumot szokták a népirtás kezdetének tekinteni. Egy hónappal később, május 26-án – belbiztonsági érdekekre hivatkozva – rendkívüli törvénnyel tették lehetővé minden gyanúsnak tekintett csoport kitelepítését.

Anatólia és Kilikia belső ellenséggé nyilvánította örmény lakosságát, százezreket kényszerítettek élelem, ivóvíz és fedél nélkül a sivatagba, ahonnan nagy részük soha nem tért vissza, az „örménytelenített” falvakba pedig muszlimokat telepítettek. A török hadseregben szolgáló örmény katonákat 1915 elejétől lefegyverezték, munkaszolgálatra küldték, április után pedig többségüket kivégezték.

1915 szeptemberében Talat pasa, nagyvezír és belügyminiszter ezt írta a tartományi elöljáróknak: „Maradéktalanul eltöröltük az örményeknek azt a jogát, hogy Törökország területén éljenek és dolgozzanak.” A szörnyű kínzásokkal, embertelenségekkel párosuló tömeggyilkosságok elől az örmények tömegesen menekültek külföldre, főleg Oroszországba, Franciaországba és az Egyesült Államokba. Az örmény tragédiát Franz Werfel osztrák író is megörökítette A Musza Dagh negyven napja című könyvében.

Az örmények lakta területek nagy részét 1916-ban elfoglalták az orosz csapatok, de a szovjet–orosz állam 1918-ban visszaadta ezt a térséget, és a törökök folytatták az örmények üldözését. 1920-ban a török parlament által elutasított sèvres-i béke függetlenséget adott ugyan Török–Örményországnak, de ebből nem lett semmi, mert a függetlenségi háborúban a török seregek elérték a mai határokat, amelyeket a lausanne-i béke véglegesített 1923-ban.

Örmény források szerint 1922-ig a török fennhatóság alatt élő mintegy 2,5 millió örményből másfél millió pusztult el, és százezrek kerestek menedéket külföl­dön. (Becslések szerint Törökországban ma csak 60-70 ezer örmény él.) A győztes hatalmak nyomására 1919-ben a vérengzések felelőseit és elkövetőit katonai bíróságok elé állították, többeket ki is végeztek, de a „három pasaként” emlegetett főbűnösöket csak távollétükben tudták halálra ítélni. Közülük Talat pasát és Dzsemál pasát, a korábbi szíriai kormányzót örmény merénylők ölték meg, Enver pasa pedig az Oroszország örmények lakta vidékén zajló harcokban esett el.

Az ENSZ Emberi Jogok Bizottsága 1985-ben, az Európai Parlament 1987-ben fogadta el, hogy 1915–17-ben népirtás történt, s napjainkig több mint húsz ország foglalt hasonlóképpen állást. Ferenc pápa 2015. április 12-i, örmény szertartású római miséjén a végzetes eseménysorozatról azt mondta, hogy azt „széles körben a 20. század első népirtásának tartják”.

A török vezetés mindmáig elutasítja, hogy tudatosan szervezett genocídiumról lett volna szó: a hivatalos álláspont szerint az első világháborúban török katonák mintegy 300-500 ezer örményt öltek meg Oroszországot támogató, törökellenes felkelésük leverése közben, és az akkor történteket éhínséggel párosuló polgárháborús konfliktusnak tartják.

Ankara nem zárja ki, hogy a világháború végén és az Oszmán Birodalom felbomlásának zavaros állapotai közepette sok örmény vesztette életét polgárháborús cselekmények következtében, de nemcsak a népirtás tényét vitatja, hanem sokszor azt bizonygatja, hogy ugyanabban az időszakban éppen az örmények öltek meg több százezer törököt. A világ örménysége minden évben április 24-én, az örmény népirtás napján emlékezik a kegyetlen genocídiumra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban