Örömteli fordulat?

Örömteli fordulat?

Fotó: Biró István

A zavaros múlt, ellentmondásos beszédek, beígért változtatások és külső faktorok egyaránt hozzájárultak ahhoz, hogy az „újratervezés” jegyében zajlott RMDSZ-kongresszus sokakban felemás érzéseket váltson ki.

Lőrinczi Lóránd

2015. április 25., 20:132015. április 25., 20:13

Felületi változtatásokra vagy többre számíthatunk ezután? A kérdésre az idő fogja megadni a végső választ.

A kolozsvári kongresszuson történtek ellentmondások sorát tárták elénk. Nem árt néhányat felidézni közülük, mert végeredményben rólunk van szó. Elsőként a házigazdák részéről hangoztatott „autonómia” példáját említeném, melynek látványosan ellentmondott, hogy a teremben állítólag egyetlen székely zászlót sem lehetett felfedezni.

Aztán ott vannak Victor Ponta szavai, melyekkel a miniszterelnök a párbeszéd fontosságára hívta fel a figyelmet, holott az – európai normáknak minden szempontból megfelelő – autonómia kérdése a románok számára továbbra is tabutémának számít. Nemcsak a média és egyes politikusok borulnak lángba, ha szóba kerül, hanem a belügyminisztérium is röhejessé tette a „román európaiságot”, mikor az autonómiát nemzetbiztonsági veszélynek nyilvánította.

Az ellentmondások sora folytatható Emil Boc polgármesterrel, aki Kolozsvár multikulturalitását, a román–magyar egyetértést és egymás mellett élést méltatta, miközben a kincses város vezetői rendre „elfelejtik” a magyar gyökereket, a város központi helyein a magyarokat sötét színben feltüntető feliratok olvashatók, a polgármester pedig ambíciózusan támogatta a „Kolozsvár” feliratok eltávolítását.

Ugyancsak a kettős mérce hatotta át Daniel Constantin, a Konzervatív Párt elnökének felszólalását, aki modellértékűnek nevezte Romániát a nemzeti kisebbségek jogérvényesítése terén. Ha nem egy pártelnökről volna szó, azt mondanám, viccel, vagy hallucinál. Mert józan ember nem tekinthet pozitív modellként egy olyan országra, melyben a városi rendőrfönök nyilvánosan eltapossa a magyarok jogait.

Nehéz ugyanis elhinni, hogy egy magas funkciót betöltő személy nem magyarfóbiától szenved, mikor – a székely zászlót reklámzászlónak tituláló kollégáihoz hasonlóan – reklámként tekint a kétnyelvű utcanévtáblákra. Meg hogy nem sötét indulatok vezérlik, mikor a törvény betartásáért kiállókra megfélemlítő pénzbüntetést szab ki, a lakosoknak írásbeli figyelmeztetést küld, súlyos pénzbírsággal fenyegetvén őket, ha 48 órán belül(!) nem veszik le a házuk falára jogosan kirakott kétnyelvű feliratot!

És ezt Romániában nyugodtan megteheti. Nyíltan, lelkiismeret-furdalás és problémák nélkül, maga mögött tudván a román sajtót, médiát, és a magyarellenes lépések felett oly sokszor szemet hunyó hivatalokat. Erről a képmutatásba burkolt agresszióról beszélt nemrég Smaranda Enache, aki szerint a marosvásárhelyi napilapok ugyanabban a hangnemben rágalmazzák a magyarokat, mint negyed évszázaddal ezelőtt.

A Pro Europa Liga elnöke szerint jelentős azoknak a románoknak az aránya, akik vakul hisznek a nacionalista propagandában. Mindezekért pedig a „retrográd, diverziókeltő erők” a felelősök, melyek a ’89-ben valódi változást akarók ellenében államcsínyt követtek el (1), 1990-ben pedig jól kitervelten, etnikai alapon osztották meg a társadalmat (példa rá a fekete március).

Az RMDSZ-kongresszuson elhangzott beszédek közül külön említést érdemel Klaus Johannis államelnök üzenete. Johannis szavaiból ugyanis némi megértés is tükröződött a magyarok irányába. Úgy tűnik, volt benne elég alázat felvállalni korábbi hibáját, elismervén, hogy a nemzeti kisebbségek sok célkitűzése megoldatlan maradt Romániában. (Időközben az államelnöki hivatal honlapján közzétett szövegből kikerült az említett rész – szerk. megj.)

Megállapítása biztató, és az idő majd megmondja, hogy az elnök képes-e fejet hajtani az igazság előtt, vagy ő is a „félig” hagyomány híve? Az Avram Iancut hősként dicsőítő törvénytervezet elfogadása vagy elutasítása jelzésértékű lehet a kérdésben. Az első próbálkozást az államfő technikai okokra hivatkozva küldte vissza a parlamentbe, Iancu „nagyságát” azonban publikusan elismerte.

Vajon mi lesz az álláspontja, miután tegyük fel magyar oldalról is tájékoztatva lesz, és a szövetség valamelyik képviselője elmondja neki, hogy itt egy brutálisan kegyetlen tömeggyilkosról van szó? Itt természetesen Bónis Istvánra, Kerekes Károlyra, Kereskényi Gáborra és Korodi Attilára gondolok, mert nekik volt bátorságuk a törvény ellen szavazni. Tőlük eltérően az RMDSZ-es képviselők többsége – a DNA-tól megvédett Borbély Lászlóval az élen – a szavazásnál tartózkodott. (2) Sokatmondó megnyilvánulás, és ennél a pontnál meg is állok...

Az elmúlt években többször kritizáltam a bukaresti vezetőket, amiért eltávolodtak a magyar emberektől. Reméltem, hogy vannak köztük olyanok, akik nemcsak a nekik tetsző véleményeknek adnak helyt. Elvégre nem minden vezető esik hanyatt a hatalom mámorától, s szándékszik tetszetős ideológiák árnyékában végigaludni életét (az árral csak a döglött halak úsznak).

Ezért is örvendek a kongresszuson bejelentett újító kezdeményezésnek, Kelemen Hunor elnök alázatra intő felhívásának. Az elmúlt évek esményeit követve valamennyien észleljük, hogy van ám miért harcolni. A lehetőség adott, de annak elnyeréséhez erős összefogásra van szükség. Ami jár, az jár, ami jó a magyarnak, jó a románnak is. Ez a küzdelem pedig közös küzdelemmé nőheti ki magát. Ez a helyes út, nem a hipercentralizált tákolmányokba való csimpaszkodás. Mert amire a magyaroknak és a románoknak szüksége van, az a kölcsönös tisztelet, melynek legnagyobb ellensége a képmutatás.

Ezért van szimbolikus jelentősége Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Pontához intézett szavainak, hogy nemcsak az udvariasság fontos, hanem az egyenes beszéd is. Telitalálat. Mert álszentek partnerségére Erdélyben többé nincs szükség. A poltikusokba vetett bizalom mélyen megingott, a vitrinfilozófiák ideje az utolsókat rúgja. Semjén Zsolt és Orbán Viktor baráti üzenetei úgyszintén bizakodásra adnak okot, ami az összefogást illeti. A magyar miniszterelnök köszönetet mondott Kelemen Hunornak, amiért az elmúlt négy évben a nemzeti ügyekben összefogva, egymás partnereként dolgozhattak, és kívánta, hogy a mottóul választott „újratervezés” sikeres legyen.

Ezek után értelmetlen pártközi csatározásokba fojtani a történelmi esélyt. A világ mozog, a dolgok rendkívül gyorsan változnak, az összkép pedig érdemi változásért kiált. Ha a felületes spekulációkra és öntömjénező gálákra hajlamos szövetség nem veszi komolyan elsivárosodásának okait, súlytalan propagandává válik a történet. Kétlem, hogy áldozathozatal nélkül ezt el tudná kerülni.

„A közképviseletért dolgozni és áldozatokat is hozni kötelesség – írta Nagy Zsolt a kongreszusnak küldött levelében. – Újra kell építeni a bizalmat. Újra kell építeni a közösségi részét a szervezetünknek. Újra kell építeni az állandó és közvetlen kapcsolatot a magyar emberekkel… Itthon, Erdélyben kell egy élő szövetséget építenetek”. Szép sorok. Csak kívánni tudom az RMDSZ-nek az eredményes változtatást. Megújulásuk esetén valóban egy markáns, örömteli fordulatra van esély, és a dolgok látványosan megváltoznak Erdélyben.

Marad hát a kérdés: hatalom vagy szolgálat? Propaganda vagy megújulás? Az idő hamarosan mindenre megadja a választ.

Jegyzetek:

1 Felháborító, hogy a ’89-es események gyilkosai ma is nyugodtan élhetik életüket. Speciális nyugdíjakat kapnak, a korabeli iratokat pedig 25 év elteltével sem hajlandó kiadni a román titkosszolgálat.

2 Akárcsak Kovászna város önkormányzatának esete, ahol az RMDSZ tagjai egy Avram Iancu-szobor felállítása mellett szavaztak. Tisztelet a két ellenszavazónak!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban