Marhapörkölt a magyar sztárszakács kedvence

Marhapörkölt a magyar sztárszakács kedvence

„Felénk a napi menü a divat, amely főként arra kell, hogy a pocak megteljen, az illető megebédeljen, otthon pedig legtöbben csak hideg ételt vacsoráznak és reggeliznek. Nem sokat adnak a kényelmes étkezésre." Beszélgetés Mátyás Rudolf miskolci világbajnok mesterszakáccsal.

2013. augusztus 16., 11:082013. augusztus 16., 11:08

– Miként került kapcsolatba a főzéssel, a konyhával, honnan jöttek az első ihletek?

– Tulajdonképpen ez a sors iróniája volt, mert én hatéves voltam, amikor meghalt a mamám. Otthon maradtunk a papámmal és a bátyámmal, és akkor muszáj volt főzögetnünk egymásnak. Nem azt mondom, hogy már hatéves koromban elkezdtem főzni, de később, amikor kissé felcseperedtem, az alapján, amit ő főzni tudott, a papám elmagyarázta, mit hogyan kell, és én is megpróbáltam elkészíteni. Mindez nagymértékben közrejátszott abban, hogy eldöntöttem: szakács leszek. Ez egy csodálatos szakma, ha még egyszer előlről kellene kezdeni, akkor is szakács lennék, akkor is ezt csinálnám, bár lehet, hogy valamit kicsit másként. Büszke vagyok mindarra, amit elértem, és azt hiszem, büszke is lehetek. Amikor bekerültem a vendéglátó-ipari vállalathoz, elsőéves diákként azt láttam, hogy a harmadévesek már mind versenyeznek, így én már akkor eldöntöttem, hogy harmadévesen nekem is versenyeznem kell. Tehát már a kezdetektől bennem volt ez a versengési láz. A papám is nagyon büszke volt rám, mindig dicsekedtem neki, és amikor szakácssegédként már kezdtek írogatni rólam helyi lapokban, akkor azt mondta, hogy ha majd az országos lapok is írnak, akkor lehet belőlem valami. Ez folyamatosan ösztönzött, mindig a papámnak akartam bizonyítani.

– Azóta nemcsak az édesapjának, hanem sokaknak sikerült is bizonyítania, hiszen olimpiai és világbajnoki címet nyert. Mikor rendezik ezeket a világversenyeket, és mivel nyerte el a zsűri tetszését?

– Nagy nemzetközi versenyt kétévente rendeznek. A labdarúgó-világbajnokság évében rendezik a szakács-világbajnokságot, majd a nyári olimpia évében a szakácsolimpiát, tehát kétévente méretjük meg magunkat. Vannak egyéni és csapatversenyek, amelyek közül az egyéni olyan, mint a jégtánc: van a szabadon választott és a kötelező kűr. Amikor én egyéniben világbajnok lettem Luxemburgban, akkor egy hatfős hidegtálat és két négyszemélyes serpenyős tálat készítettem. Ez utóbbi olyan, hogy melegen el kell készíteni, majd hűtőben tárolni, és amikor fogyasztani akar belőle az ember, akkor előveszi és megmelegíti. Emellett egy nyolcfogásos napi menüt is készítettem. A zsűrizést szakemberek végzik, heten vannak, és a pontozáskor a legnagyobb és a legkisebb kivételével átlagot számolnak. A bíráknak objektívnek kell lenniük, hiszen ha túl nagy az eltérés a pontok között, akkor számon kérik őket, és nyilvánosan magyarázatot kell adniuk a túl magas vagy a túl alacsony pontokról. A legfőbb szempont, hogy ugyanannak kell lennie a tálon, mint amit vállalt a szakács, tehát hiába készít mondjuk csodálatos kecsegetálat, ha csirkepaprikást kellett volna. Továbbá a zsűrit nem érdekli, hogy te mikor készítetted az ételt, akár két-három nappal azelőtt is nekifoghattál – persze ez nem ajánlott, mert más lesz az állaga –, de olyannak kell lennie, ahogy az elő van írva.

– Ezek a munkák, tálak, fogások ehetőek kell legyenek, vagy csak az a szempont, hogy jól mutassanak?

– Igen, ehetőnek kell lenniük, mert az ízt is pontozzák. Amikor elkészül, akkor a zsűri odajön, mindenki szed magának a tálról, kóstolgatják, ízlelgetik és pontoznak. A tálról egy adagot ki kell vetíteni, tehát felszolgálni, mert a tálalást is pontozzák, és a tálon további hét személyre szóló mennyiség kell legyen.

– Kiknek főzött, merre járt eddigi pályafutása során?

– Hála Istennek, nagyon sok helyen megfordultam, nagyon sok helyre meghívtak, Európának már szinte minden szegletében tartózkodtam rövidebb-hosszabb ideig. Főztem a német kancellárnak, a magyar miniszterelnöknek, Magyarországon nagyon sok hírességnek, előkelőségnek, ugyanakkor Marosvásárhelyre már mondhatni hazajárok, az erdélyi konyhát is régóta ismerem.

– Marosvásárhelyen idén mivel kényeztették a vendégeket?

– Megpróbáltuk a magyar ízeket és a nemzetközi trendeket egyaránt bemutatni. Székelyföldön csodálatos étkek vannak, de mindig abban bízunk, hogy a mi készítményeink is elnyerik a vendégek tetszését. Előételnek balatoni töltött fogast kapros gombával és salátakavalkáddal, bakonyi batyut csirkehúsvagdalékkal tejszínes-gombás ágyon, ráksalátát whiskeys öntettel, fokhagymás toasttal vagy magyaros vegyes ízelítőt, levesnek gyömbéres-tejszínes jércelevest petrezselymes sajtgombóccal, gyöngyöző tyúkhúslevest zsenge zöldségekkel és csigatésztával, csípős gulyáslevest marhahússal készítve, házi csipetkével, valamint filézett korhelyhalászlét kínálunk. Főételnek őszibarackkal töltött csirkemellfilét szezámmagos bundában, vajas zöldségekkel, rozéra sült pácolt kacsamellet vöröskáposztával, töltött almával, kandírozott gyümölcsökkel és burgonyával, mangalica-szűzpecsenyét baconnel, zöldséges rétessel, spárgával, bébi sárgarépával és brokkolival, miskolci sertésbordát kolbászos-szalonnás lecsóval, tüzes marhapörköltet fogyaszthatnak rétesben házi túrós sztrapacskával, desszertnek pedig a vaníliaöntetes epres vargabéles, szalagos farsangi fánk áfonyamártással és máktorta satomorellel közül lehet választani.

– Hosszú idők óta téma és néhol már filozófia, hogy a multiktól kell-e, érdemes-e vásárolni, vagy a kistermelőktől. Mi a véleménye a háziasszonyok készítményei és a multik csomagolt termékei közötti harcról?

– A házi mindenkor friss, az az igazi. De hát a rohanó világban az emberek lehetőségei beszűkülnek, és a szokások átalakulnak. Nekem a multikkal és a kistermelőkkel sincs bajom, mármint azokkal, amelyek jól csinálják.

– A hagyomány szerint a háztartásban a főzés a nők dolga, de mi a tapasztalat ma? Úgy tűnik, a lányok többségét ma már ez nem foglalkoztatja.

– Így igaz, manapság mindenki rohan. Sokan tudják, hogy egészségtelen ételeket esznek, de a tempó miatt ezt bevállalják, és sajnos egyre kevesebb időt töltenek az éttermekben. Ez egyrészt pénz kérdése, de jelentősen befolyásolja az időhiány is.

– Ez a jelenség kulturális kérdés is, térségenként változik?

– Igen. Felénk a napi menü a divat, amely főként arra kell, hogy a pocak megteljen, az illető megebédeljen, otthon pedig legtöbben csak hideg ételt vacsoráznak és reggeliznek. A tapasztalat az, hogy a spanyoloknál leülnek, az olaszok szintén kényelmesen megebédelnek, nálunk viszont mindenki rohan: leül, megeszi, s már fut is. Nem sokat adnak a kényelmes étkezésre.

– Mit eszik szívesen egy olimpiai és világbajnok mesterszakács, mi a kedvence?

– Tulajdonképpen mindenevő vagyok, bármerre jártam, mindent megkóstoltam. Kedvencem a marhapörkölt házi tarhonyával és kapros uborkasalátával. De nem vagyok egy válogatós típus.

Mátyás Rudolf
Olimpiai és világbajnok, Oscar-díjas miskolci mesterszakács, összesen huszonnégy nemzetközi elismerést gyűjtött be az elmúlt több mint négy évtized során. A szakácsok Oscar-díját 1996-ban Magyarország négytagú csapatának tagjaként nyerte el a Frankfurtban rendezett megmérettetésen, de egyéniben szerzett világbajnoki címére a legbüszkébb, amit 1986-ban érdemelt ki Luxemburgban. A magyarországi szakácsok közül eddig hárman nyertek világbajnoki címet. Mátyás Rudolf augusztus 1–10. között Nagy György és Duláné Mariann főszakácsok társaságában a marosvásárhelyi Perla Szálloda éttermének meghívására ínyencségekkel kényeztette a vendégeket.

Gáspár Botond

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban