Közelkép – Sráckor, a zene őrülete és bogaras tudósok

Közelkép – Sráckor, a zene őrülete és bogaras tudósok

A 2014-es év filmtermése kimondottan erősre sikeredett, az Oscar-díjra jelölt filmek között több olyan alkotás is akad, amely megérdemelné a legjobb alkotásnak járó szobrocskát.

Balogh Levente

2015. február 21., 12:392015. február 21., 12:39

Sokan a Birdmant tartják befutónak – nem ok nélkül, a kiégett, korábban egy szuperhőst alakító, de a Broadway-n igazi művészként visszatérni akaró idős színész története, illetve a főszereplő, Michael Keaton játéka egyaránt méltó a legnagyobb elismerésre.

Nincsenek azok sem kevesen, akik Wes Anderson A Grand Budapest Hotel című, a lopakodó diktatúráról szóló édes-bús meséjét tartják esélyesnek, mint ahogy Clint Eastwood kissé egyoldalú Amerika-propagandaízűre sikeredett Amerikai mesterlövészét, illetve az Alan Turing életéről szóló Kódjátszmát is befutónak látják egyesek. Azonban a mezőny igencsak erős.

Itt van mindjárt Richard Linklater eposzi léptékű filmje, a Sráckor. A mű esetében egyáltalán nem túlzás az eposzi jelző, a rendező ugyanis a Mielőtt-trilógiához hasonlóan itt is több éven keresztül követte főszereplőinek életét.

A film attól zseniális, hogy nem történik benne semmi különös, semmi átlagon felüli – mégis minden benne van, amit a 2000-es évek Amerikájáról, egy átlagos amerikai családról, és egy kissrác felnőtté válásáról el lehet és el érdemes mondani. A történet 12 éven keresztül követi a főszereplő, a kezdő képsorokban még csak hatéves kissrác, Mason életét. A produkció azért példátlan, mert a filmet tizenkét éven keresztül forgatták, így a főszerepet játszó színész a közel háromórás játékidő alatt a szó szoros értelmében a nézők szeme láttára válik 18 éves fiatal felnőtté.

A sztori nem túl bonyolult: egy kisfiú szülei elváltak, édesanyjával és nővérével él. Édesanyja úgy dönt: elrontott fiatalkorát helyrehozandó visszamegy a főiskolára, és diplomát szerez. Közben keresi az igazi kapcsolatot, de hiába – mindegyik új partneréről kiderül, hogy alkalmatlan férjnek és pótapának. Mason közben éli a csonka családban felnövő gyerekek mindennapi életét: iskolába jár, elvan a haverokkal, minden második hétvégét az apjával tölt, amint a megfelelő korba ér, kipróbálja az alkoholt, és csajozni kezd – de igazából nem történik semmi rendhagyó, nincsenek az átlagosnál súlyosabb drámák, tragédiák.

És mégis, a tizenkét éves forgatás alatt néha spontán módon változó, laza szerkezetű forgatókönyv és a színészek elképesztően karakteres játéka nyomán a Sráckor olyan, az emberi viszonyok mélységeit tűpontosan feltáró coming of age filmmé válik, amely a majdnem háromórás játékidő ellenére sem tűnik hosszúnak, és talán még a kissé sziruposra sikeredett befejezés ellenére sem túlzás kijelenteni: filmtörténeti jelentőségű alkotásról van szó.

Sráckor (Boyhood – amerikai filmdráma, 166 perc, 2013). Írta és rendezte: Richard Linklater. Szereplők: Ellar Coltrane, Ethan Hawke, Patricia Arquette, Lorelei Linklater. Kép: Lee Daniel, Shane F. Kelly.

Egy szociopata zenetanár története

Kiváló film Damien Chazelle filmje, a Whip­lash is, amely a forgatókönyvíró-rendező saját, konzervatóriumi élményein alapul. A történet egy fiatal dzsesszdobosról, Andrewról szól, aki felvételt nyert a világ egyik legjobb zenei főiskolájának számító New York-i Shaffer Konzervatóriumba.

Az iskola rettegett tanára, Terence Fletcher meglátja benne a tehetséget, és kiválasztja saját zenekarába, azonban ez nem a beteljesülés, sőt a szenvedés kezdete. Fletchernek ugyanis sajátos nevelési elvei vannak. Úgy tartja, az igazi tehetséget csak úgy lehet fölfedezni, ha a zenésztanonc a lelkét is kiteszi játék közben. Ezért a maximalistánál is maximalistább elvárásokat támaszt, és valóságos katonai drillt tart fenn a konzervatóriumban.

Fletcher szociopata figurája néha egyenesen Stanley Kubrick vietnami háborús filmje, az Acéllövedék elmebeteg kiképző őrmesterét idézi. Andrew mindent megtesz azért, hogy ő legyen a legjobb, ezért minden idejét gyakorlással tölti, még a magánéletről is lemond, azonban Fletchernek még ez sem elég: azt sem fogadja el mentő körülményként, hogy Andrew balesetet szenvedett, hogy időben odaérjen egy koncertre, és kiteszi őt az együttesből. Andrew pedig bosszút áll mentorán. A történet feszes, jól kidolgozott, néha egyenesen thrillerszerű, és még az utolsó jelenetre is jut váratlan fordulat.

A film ritmusa és a vágások is tökéletesre sikeredtek – a történet együtt lüktet a felcsendülő zenékkel, amelyek között többször is felhangzik a címadó Whiplash című szám. Chazelle kiválóan vázolja fel a két főszereplő közötti viszonyt, a zsarnoki oktató és a minden áron profi dobossá válni akaró fiú közötti vibráló feszültséget.

Ahhoz, hogy a film átütő erejű legyen, rengeteget tett hozzá a zenetanárt játszó J. K. Simmons. A sajátos, karakteres arcú színész zseniálisat alakít, félelmetes precizitással kelti életre a néha zsarnoki apafiguraként, néha pedig elmebeteg katonatisztként, esetleg – a sportfilmek mintájára – maximalista edzőként viselkedő karaktert.

A filmben nyújtott alakításáért az Aranyglóbuszt és a BAFTA-díjat már megkapta mint a legjobb férfi mellékszereplő, és kirívó igazságtalanság lenne, ha nem söpörné be az Oscart is. A Whiplash az a film, amit nem lehet megunni: a fiatal dobos és a tanár mentális (és fizikai – amatőrként ki gondolta volna, hogy a dobolás jelentős fizikai megerőltetést jelent?) párbaja az első perctől az utolsóig a székébe szögezi a nézőt.

Whiplash (amerikai dráma, 107 perc, 2014). Írta és rendezte: Damien Chazelle. Szereplők: Miles Teller, J. K. Simmons, Melissa Benoist, Austin Stowell. Kép: Sharone Meir. Zene: Justin Hurwitz.

A kozmológia romantikája

Sztárokról életrajzi filmet forgatni mindig hálás dolog, hiszen az átlagember mindig kíváncsi arra, honnan jöttek, és hogyan váltak idollá az idolok, illetve hogy milyenek is valójában a magánéletben. James Marsh rendező és Anthony McCarten forgatókönyvíró így gyakorlatilag biztosra ment, amikor egy popsztároknak kijáró rajongással körülvett tudós, Stephen Hawking életéről forgatott filmet A mindenség elmélete címmel.

Hawking élete egyértelműen kiváló filmalapanyag: kozmológusként meghatározó mértékben járult hozzá az univerzumról meglévő ismeretek bővítéséhez, Az idő rövid története című könyvével pedig a laikus nagyközönség számára is érthetővé tette a világegyetem keletkezését és működését.

Emellett közismert, hogy súlyos betegsége – az amiotrófiás laterálszklerózis nevű degeneratív idegrendszeri elváltozás – miatt teste teljesen megbénult, egy tüdőgyulladás nyomán szükségessé vált gégemetszés miatt pedig a beszélőképességét is elveszítette, így tolókocsiba kényszerült, kommunikálni pedig egy beszédgenerátorral összekapcsolt számítógép segítségével képes.

Mindezek ellenére az életéről készült film nem igazán sikerült az átlagosnál jobbra, sőt. A volt felesége, Jane önéletrajzi művéből készült A mindenség elmélete ugyanis nem sokkal több a szappanopera-csatornákon látható romantikus drámáknál, amelyekben a főszereplők néha kimondottan fölöslegesen és idegesítően bírnak szenvelegni.

A sztori 1963-ban indul, amikor Hawking – még betegsége kiderülése előtt – Cam­bridge-be került doktorálni. A zseniális fiatalember – akinek ambíciója az volt, hogy megtalálja a világegyetem működését egyszerűen leíró képletet – itt ismerkedett meg Jane-nel, aki mindvégig mellette volt, miután diagnosztizálták a súlyos kórt, és feleségként, anyaként magára vállalta a magatehetetlenné vált tudós gondozásának terheit is.

Az amúgy erős alapanyagnak tűnő sztoriban azonban Jane néha szinte már mártírszerepben tűnik fel, ez a túlzó megjelenítés pedig nem kis mértékben csorbítja a lassan hömpölygő történet drámaiságát. Közben Hawking tudományos munkásságáról még az átlagos, tudósokról készült életrajzi filmekben megszokottnál is kevesebbet tudunk meg, tulajdonképpen végig a sziruposra sikeredett szerelmi szál van a középpontban.

Meg kell ugyanakkor jegyezni, hogy a két főszereplő színészi teljesítménye ettől függetlenül kiváló. Eddie Redmayne elképesztő élethűséggel képes felidézni Hawking karakterét, és Felicity Jones is bebizonyítja, hogy jó színésznő. Ez azonban nem változtat azon, hogy a film egy igencsak melodramatikus alkotás, amely inkább romantikus, mint életrajzi mű.

A mindenség elmélete (The Theory of Everything – angol életrajzi dráma, 123 perc, 2014). Rendezte: James Marsh. Szereplők: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, Harry Lloyd. Írta: Anthony McCarten. Kép: Benoit Delhomme. Zene: Jóhann Jóhansson.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban