Felszínre került underground alkotók

Felszínre került underground alkotók

Fotó: A szerző felvétele

„A nyolcvanas évekre a csoport megfogyatkozott, egyre családiasabb jelleget kezdtek ölteni a találkozásaink. Éreztük, hogy már nem lehet a nyilvánosság elé lépni, nem lehet nyilvánosan megmutatkozni, ezért 1983 őszén megint összegyűltünk, és elégettünk mindent: programokat, plakátokat, műveket, amiket oda szántunk. Lényegében felszámoltuk a műhelyt, és 1984-ben elmentem én is.” - Interjú Elekes Károly képzőművésszel, a Marosvásárhelyi Műhely alapítójával.

Jánossy Alíz

2010. november 05., 11:052010. november 05., 11:05

– Önt úgy tartja számon a szakirodalom, mint a Marosvásárhelyi Műhely (MaMű) elnevezésű művésztársaság alapítóját. Lényegében mi a MaMű és hogyan jött létre?
– A MaMű lényegében az, amit a neve is sugall, Marosvásárhelyi Műhely, amely egy alkotói közösség. A történet kezdete azonban visszanyúlik az 1970-es évek elejéig, amikor Marosvásárhelyen működött egy rajz szakkör az akkori szakszervezeti székház egyik termében, amit Nagy Árpád és György Csaba képzőművész működtetett. Később ennek a szakkörnek a rendelkezésére bocsátottak egy kis termet az Apolló ifjúsági székházban kiállítások céljára.

Ám ez a terem nem csak képzőművészeti kiállítások céljait szolgálta, és nem igazán felelt meg galériának, ennek ellenére mi Apolló Galériának neveztük. 1975-ben, amikor az egyetemet elvégeztem, az akkori törvények szerint engem Bukarestbe helyeztek két évre, ahol egy reklámgrafikai és formatervezési vállalatnál dolgoztam. 1977-ben, amikor visszakerültem Marosvásárhelyre, ott már jelentős létszámú fiatal művészből verbuválódott csoportosulással találkoztam, amelynek tagjai az ezt megelőző három évben végezték el az egyetemet.

Természetesen voltak idősebbek is, mint például Kelemen Tamás Anna textilművész, aki akkoriban már befutott alkotó volt vagy Dienes Attila szobrászművész, és természetesen ott voltak az egykori középiskolai tanáraink is. Ha már ilyen szép létszámban öszszegyűltünk, kitaláltuk, hogy hozzunk létre valami szervezetfélét, amit akkoriban Apolló-körnek, ifjúsági alkotókörnek neveztünk. Jelzem, hogy akkoriban Bukarestben már működött az Atelier 35 nevű, fiatal művészeket tömörítő alkotói közösség. A bukaresti csoportosulás hivatalos volt, mi pedig nem, de nyíltan deklaráltuk, hogy mi egy alkotói közösség vagyunk, és különféle kiállításokat szerveztünk az Apolló Galériában.

Elekes Károly

Festő, grafikus, szobrász. 1951. július 19-én született Székelykeresztúron. 1975-ben végzett a Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola grafika szakán, mesterei voltak Feszt László és Ioachim Nica. 1975–1984 között tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének és a 35-ös Műhelynek, illetve alapítója és szervezője a MaMűnek.

Díjai:

1986: a Fővárosi Tanács Fődíja, Stúdió ‘86;
1988: A Szegedi Nyári Tárlat díja, Szegedi MKM-díj, Szegedi Táblakép-festészeti Biennálé;
1993: Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület-díj, Nagykőrösi Grafikai Tárlat;
1994: Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület-díj, Stúdió ‘94;
1998: Munkácsy-díj; Csohány Kálmán-díj;
2006: Mozgó Világ-nívódíj.

Közben meghívtam Marosvásárhelyre egy bukaresti művészettörténészt, Radu Precupovici-ot, aki sokat segített. Előbb egy kiállítás megnyitására hívtam, aztán 1979-ben egy performanszprogramra, Precupovici mindkét eseményt közölte az Arta folyóiratban. Aztán nem tudni, milyen okokból, de az Apolló Galériát megszüntették, és a kiállítások szervezésével Kelemen Tamás Anna közbenjárásának köszönhetően átköltöztünk a színművészeti főiskola stúdiótermének előcsarnokába. Néhány jó barátommal – például Garda Aladár, Krizbai Sándor, Nagy Árpád Pika és Szabó Zoltán – összeállítottunk egy hároméves kiállítási programot, mert rájöttünk, hogy kell valami indíték, koncepció, amelynek mentén a művészek elkezdjenek gondolkodni és dolgozni. Ez 1980–81-ig működött.

– Mindez különösebb gondok nélkül működhetett a diktatúra legsötétebb éveiben?
– Persze voltak kisebb kellemetlenségeink. Például a pártbizottságtól egy nő állandóan kritikákkal illetett, többek közt azzal, hogy szeparatista módon élünk, noha a társaságunkban voltak román művészek is. Ugyanakkor abban az időszakban volt egy olyan szokás, hogy május elsején az értelmiségi fiatalok a cementlapoknál összegyűltek: a színészek pantomimszerű előadásokat tartottak, és volt, aki verseket olvasott fel.

Estefelé pedig átmentünk az ernyei völgybe, és ott az erdő alatti domboknál – Vizes halomnak, Kincses halomnak és Kenyér domboknak nevezik a különleges, félgömb alakú képződményeket – tüzet gyújtottunk, beszélgettünk, ettünk-ittunk, egyszóval buliztunk. De mindig akadt közöttünk egy-két személy, aki hozott magával valamilyen anyagokat – szalagokat, papírokat, fapálcikákat –, amikből spontánul kezdtünk építkezni, különféle dolgokat alkotni. Aztán idővel azon a helyen egyre sűrűsödtek az akciók, szaporodtak az alkotások, és eljutottunk oda, hogy akaratlagosan művészeti programokat szerveztünk, miközben az útról állandó jelleggel figyelt bennünket két-három fekete Dacia, hogy az „őrültek mit művelnek ott”. De előfordult, hogy megvicceltük őket, és egy-egy hétvégén nem oda mentünk, hanem Dédabisztrára, és ott játszadoztunk. Amúgy a fekete autósok soha nem kötöttek belénk, de tudtuk, hogy figyelnek, és nem nézik jó szemmel a tevékenységünket.

– Baász Imre 1981-ben megszervezte a Kortárs Képzőművészeti Kiállítást a sepsiszentgyörgyi múzeumban. Ez is összefügg a MaMűvel?
– Részben igen, ugyanis eljött Marosvásárhelyre, és kialakított egy törzsgárdát bizonyos művészeti koncepció alapján, amiben volt egy kis társadalompolitika, tájművészet. Aztán Baász kezdett rendszeresen járni Marosvásárhelyre, és a barátnőjével, Szigeti Pálmával különféle tájművészeti akciókat szerveztek. Tehát ő is a társaságunk tagja lett lényegében. De ezzel párhuzamosan Temesváron is működött a Szigma-csoport, amelynek tevékenységéről sokat nem tudtunk, csak azt, hogy létezik.

– Közben a MaMű lassan oszladozni kezdett...
– Hát, sajnos igen... 1981–83 körül már nagyon rossz hangulat kezdett kialakulni, egyre többen mentek a bolhapiacra, ahol a holmijukat bocsátották áruba, és egyre többen kezdtek kivándorolni. Magyarán, ha az 1981–86 közötti időszakban ismerőst láttunk a bolhapiacon, anélkül, hogy beszéltünk volna róla, tudtuk, hogy rövidesen kivándorol az országból. Ez nagyon szomorú időszak volt, mert sokan elmentek, lényegében egy generáció 50–60 százaléka emigrált. Ennek következtében a Stúdió-színházbeli programunkat is megszüntették. Az okát nem tudjuk, mert annyira távol tartottuk magunkat a politikától, hogy egyszerűen nem érdekelt. A fellegekben jártunk, és úgy véltük, hogy mi vagyunk a legjobb művészek, a világ megváltói.

– Egyértelmű, hogy az akkori diktatórikus államhatalom nem nézte jó szemmel a tevékenységüket. Voltak-e számonkérések, provokációk, felelősségre vonások?
– Provokációk voltak, és ki is hallgattak az illetékesek. Például a főtéri színházi plakátokra kézi pecsétnyomóval felírták: „Kiraly Karoly az ustokos, a jel 896” – így, ékezet nélkül. Király Károly akkoriban komoly kiállású politikus volt, akit nem ismertem személyesen, csak hallottam róla, de egyáltalán nem érdekelt a tevékenysége. Ezért amikor felcipeltek bennünket a Borsos Tamás utcába kihallgatásra, és valamit kérdeztek, egyszerűen nem értettük, miről beszélnek. Két alkalommal engem is kihallgattak, és többek közt le kellett írnom, mi a véleményem a színházi plakátokon megjelent pecsétekről. Leírtam, hogy szerintem, aki a pecsétet készítette, nem ismeri a magyar helyesírást.
 

– Aztán 1984-ben ön is csatlakozott a kivándorlók népes táborához. Mi késztette a távozásra?
– Különösebb ok nem kellett ehhez, egyszerűen ilyen volt a közhangulat, mindenki csomagolt és ment. Azt viszont tudni kell, hogy abban az időben ahhoz, hogy valaki 1984-ben távozhasson, 1982-ben el kellett kezdenie a folyamatot. Tehát előbb elment a nagyváradi barátom, Molnár László József grafikus, őt követte Butak András festő és grafikus, majd rendre a többi művész. De románok is emigráltak, többek közt a szászrégeni Ioan Bonuş, aki Badenben egy hét alatt létrehozta az emigráns művészek galériáját – ő végül Franciaországban kötött ki.

A csoport tehát fogyatkozott és egyre családiasabb jelleget kezdtek ölteni a találkozásaink, többnyire Nagy Árpádnál gyűltünk össze, de szinte minden MaMű-tagnál megfordultunk legalább egyszer. Tulajdonképpen éreztük, hogy már nem lehet a nyilvánosság elé lépni, nem lehet nyilvánosan megmutatkozni. Ám ebben az időszakban még kijártunk a halmokhoz. Aztán 1983 őszén egy alkalommal megint összegyűltünk a halmoknál, és elégettünk mindent: programokat, plakátokat, műveket, amiket oda szántunk. Lényegében felszámoltuk a műhelyt, és 1984-ben elmentem én is. Végül egyedül György Csaba maradt, aki még 1984-ben egy-két akciót megszervezett azokkal a fiatalokkal, akik akkor végezték az egyetemet.

– Közben az 1980-as évek végén egymásra találtak Magyarországon a maműsök, és újra szervezkedni kezdtek.
– 1988–89-ben döbbentünk rá, hogy már 18 vásárhelyi művész van kint a társaságunkból. Így hát 1989-ben Budaörsön hivatalosan is létrehoztuk a MaMű Társaság Kulturális Egyesületet, ami azóta is működik. Van egy pincegalériánk, ahol havonta megrendezünk egy-egy kiállítást kevés pénzből. Eleinte jól működött, mert sok támogatást kaptunk. A nyitottságunknak köszönhetően egyre több nem erdélyi tagja is lett ennek a társaságnak, és teljesen megváltozott a karaktere. Most már ott tartunk, hogy szigorítani akarjuk a tagsági feltételeket, mert a 130 fős tagság ügykezelése kezdett nehézkessé válni.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban