Csehszlovákia bársonyos forradalma

Csehszlovákia bársonyos forradalma

Kelet-Európa országainak 1989-es nagy átalakulásában a csehszlovák bársonyos (értsd: békés) forradalom megkésettnek tűnik. Látszólag, ha a lengyel, a magyar, részben pedig az NDK-s fejleményekhez viszonyítjuk.

Krajnik-Nagy Károly

2014. november 15., 13:182014. november 15., 13:18

De ha az 1968-as, külső katonai megszállással eltiport demokratizálási kísérletet, ismertebb nevén a prágai tavaszt, továbbá a Charta ’77 polgárjogi mozgalmat nézzük, akkor a csehszlovák szellemi ellenállást talán a legrégebben indult és a legtovább tartó, hullámzásában is folyamatos mozgalomként tudjuk értékelni.

Lássuk az előzményeket. A két világháboró közötti Csehszlovákia a trianoni utódálla­mok között a legfejlettebb demokrácia volt. 1948, a kommunista fordulat után a régi elit burzsoának bélyegzett zömét itt is szétverték, deklasszálták, a társadalom peremére szorították. A legnehezebb időket, a szélesebb középosztállyal együtt, a szellemi és a kulturális életbe, a szellemi munka más területeire visszahúzódva sokuknak sikerült átvészelniük. Mondhatnánk, a színház, az irodalom, a film- vagy a képzőművészet világában akár tömegesen, sőt testületileg is.

Közéleti hangjuk az ötvenes évek végén, Hruscsov desztalinizációs kísérlete nyomán erősödhetett fel. A társadalom demokratizálásának igényét akárcsak Magyarországon, itt is először az írószövetség kongresszusán fogalmazták meg. Az egyre elmélyülő gazdasági nehézségek pedig a hatalom körében is felismertették a reformok szükségességét. Ota Sik közgazdász, helyettes kormányfő például a központi tervutasításos rendszer legmélyebb kritikáját s egy harmadikutas megoldás körvonalait vázolta fel. Nézeteit az 1968 februárjában megválasztott Alexander Dubček pártvezetővel is sikerült elfogadtatnia.

1968 Nyugat-Európában is a dolgok újragondolásának, a nagyszabású diáklázadásoknak volt az éve. Ekkora hátszéllel pedig Prágában és Pozsonyban (Bratislava) is igen nagy lendületet vett a demokratikus nyitás folyamata. A cenzúra eltörlése, a többpártrendszer hajnala pedig megrettentette a szomszédos országok vezetőit. A szétesés persektívája nemcsak a csehszlovák szocializmust, de már az egész szovjet tömböt is fenyegette. A prágai tavasznak a varsói szerződés egyes országai fegyveres intervenciója vetett véget. A következő néhány évben Dubčekéket félreállítva, keményvonalas politikával konszolidálták a rendszert. De ez csak átmenetileg sikerülhetett, mert a gazdasági nehézségek a hetvenes években is egyre fokozódtak.

Fontos fejlemény volt 1975, benne az összeurópai értekezlettel, amelynek közös nyilatkozatát a keleti tömb vezetői is aláírták. Az emberi szabadságjogok felsorolásával, amelyek betartására, sőt alkalmazására a következő időkben így már Keleten is legálisan is lehetett hivatkozni. A Charta ’77 mozgalom a jogsértéseket számon is kérte, manifesztumát kezdetben néhány száz ember, a nyolcvanas évek végére pedig már százezrek írták alá.

Ebben a hosszas, de végülis sikeres küzdelemben tett szert világhírnévre a Charta ‘77 egyik szóvivője, a többször is börtönbüntetést szenvedett Václav Hável drámaíró. A Charta ’77 emberjogi manifesztumához több tucat magyar értelmiségi is csatlakozott, Kádár Jánost pedig nyílt levélben szólították fel: vetné latba a befolyását a prágai megtorlások beszüntetésére.

Az erjedő, forrongó nyolcvanas évek végére aztán 1989 tett véglegesen pontot. Júliusban a lengyel vezetést félszabad választások kényszerítették rá, hogy a kormányhatalmat megossza az 1982-es katonai puccs óta betiltott Szolidaritás szabad szakszervezettel. A gorbacsovi peresztrojka fedezetében Magyarországon szintén alakultak a többpártrendszer perspektívái. A polgárjogi mozgalmak cseh földön is lendületet vettek, Václav Hável bebörtönzése csak olajat öntött a tűzre. És puszta jelenlétükkel lázítottak a Prága belvárosában heteken át táborozó keletnémetek ezrei, akik végül Nyugatra távozhattak. Egymást érték az egyre nagyobb tömegeket megmozgató tüntetések. A karhatalom vízágyúkkal, gumibotokkal, letartóztatásokkal is alig tudta már feloszlatni őket.

November elején leomlott a berlini fal, nyolc napra rá pedig egy náciellenes megmozdulásra emlékező diákgyűlést hirdettek Prága belvárosába. Hivatalosan is engedélyezték, mert témája ártatlannak, a kezdeményező diákszervezet megbízhatónak tűnt. Csakhogy a gyűlés menet közben egészen más fordulatot vett. Hatalmas tömeg gyűlt össze, és politikai tüntetésbe kezdett. A rendőrség a szokott módon, brutálisan, de most már utoljára lépett lépett közbe. Amikor híre ment, hogy egy diákot meg is öltek volna (álhír volt ugyan, de gyújtbombának bizonyult), az utca haragja a karhatalmat valósággal elsöpörte.

A bársonyos forradalom azon a napon, november 17-én kezdődött el. Lefolyása fordulatos és izgalmas volt, de mentes a fizikai erőszaktól. Az események másnapján az ellenzéki civil szervezetek Polgári Fórumba tömörültek, amelyet az agonizáló hatalom tárgyalópartnernek volt kénytelen elismerni. Kezdetét vette a „nemzeti kerekasztal” csehszlovák változatban. A tárgyalások persze nem mentek egykönnyen, a vonakodó hatalmat a hónap végén általános sztrájkkal még egyszer kellett arra emlékeztetni, hogy jól gondolja meg, végtére is ki az új úr a házban.

A december elején alakult ideiglenes kormányban a kommunisták már másodhegedűsök is alig voltak. A prágai tavasz reformkommunista megtestesítőjét, Dubčeket parlamenti elnöknek még megválasztották, de ez szimbolikus gesztusnak számított csupán. A múltból a jelenbe való békés átmenetet, a demokratikus hagyományokat és a nemzeti egységet is szimbolizálva. Amikor pedig karácsony harmadnapján t (még a régi parlamentben!) köztársasági elnöknek választották, a bársonyos forradalmat lezártnak lehetett tekinteni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban