Az Izrael–Hamász-háború oka a gyenge politikai vezetés

Az Izrael–Hamász-háború oka a gyenge politikai vezetés

Shai Feldman amerikai Közel-Kelet-kutató az Izrael–Ha­mász háború kezdeti tanulságait elemző tanulmányában megállapítja: a válság kialakulásának elsődleges oka a gyenge politikai vezetés mindkét oldalon, sőt az Egyesült Államok részéről is.

MTI

2014. július 19., 19:152014. július 19., 19:15

A Harvard Egyetem nemzetközi kapcsolatok professzora a The National Interest című folyóiratban arról írt, hogy a John Kerry amerikai külügyminiszter közbenjárásával április végén a további folytatás reménye nélkül befejeződött izraeli–palesztin béketárgyalások alkalmával kiderült: mind Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, mind Mahmúd Abbász palesztin elnök túlságosan gyenge ahhoz, hogy meghozza azokat a súlyos, történelmi döntéseket, amelyek a békemegállapodáshoz vezethettek volna.

Folyamatosan kiterjedő erőszakspirál

A kutató – aki hangsúlyozta, hogy elsősorban az izraeli oldalt vette górcső alá, így következtetései nem kiegyensúlyozottak – megállapítot­ta: Izrael és a Hamász palesztin szélsőséges szervezet egy nem tervezett, folyamatosan kiterjedő erőszakspirálba került. Izrael elindította Erős Szikla fedőnevű hadműveletét a Gázai övezet iszlamista erői ellen.

A rakétatámadások halálos áldozatainak száma palesztin oldalon már meghaladja a kétszázat, izraeli oldalon egy halottról tudni. A konfliktus belátható időn belüli befejeződésének egyelőre semmi jele. Az amerikai kutató úgy látja, hogy erőtlennek bizonyult a Barack Obama elnök vezette amerikai kormány is, mivel nem tudta befolyásával elsimítani a felek közötti ellentéteket. Az elmúlt négy évtized összetűzései során az Egyesült Államok több alkalommal is felvállalta a békéltető szerepét, most azonban szinte teljesen eltűnt a színről.

Más okokból ugyan, de a palesztin–izraeli kérdésben hagyományosan közvetítőként fellépő Egyiptom is kihúzza magát a sziszifuszi erőfeszítésnek tűnő békebírói feladat alól. Feldman a vezetési vákuumon túl az izraeli „tálalást” nevezte az erőszakspirál kiváltójának. Június végén, amikor három izraeli tizenévest elraboltak és meggyilkoltak, Benjámin Netanjahu miniszterelnök rögtön Hamász-akciónak állította be a történteket, jóllehet a gyilkosokat nem fogták el, továbbra is homályban van, hogy ki tervelte ki és követte el a fiatalok elrablását, milyen szervezet áll a háttérben.

A tizenéves izraeliek szomorú sorsa viszont éppen akkor került napvilágra, amikor Netanjahu a két legfőbb palesztin politikai erő, a Hamász és a Fatah mozgalom júniusban alakult egységkormányát próbálta elgáncsolni.

Többször kijelentette, hogy Abbász egy gyilkos szervezettel „lépett frigyre”. Az izraeli miniszterelnöknek „kapóra jött” az izraeli fiatalok tragikus története, az esetet a Hamász számlájára írta, ezzel is utalva a szervezet valódi jellegére. Attól fogva, hogy Netanjahu a Hamászt tette felelőssé a tizenévesek meggyilkolásáért, kampány kezdődött a palesztin szervezet ellen: összegyűjtötték a Hamász vezetőit Ciszjordániában, újra elfogtak több tucat korábban elengedett palesztin harcost, és korlátozták a Hamász szociális jóléti tevékenységét.

A stratégiai szemlélet hiánya

Feldman emlékeztetett arra, hogy három hete hiteles, centrista izraeli újságírók feltették a kérdést: az izraeli hírszerzés ahelyett, hogy minden erejével az eltűnt fiatalokat keresné, miért a Hamász lejáratásával foglalkozik?

A kutató nem tartja meglepőnek, hogy a palesztin szervezet vezetői azt a következtetést vonták le, Jeruzsálem átfogó kampányt indít ellenük. Akkor döntöttek a rakétaindítások fokozása mellett, ami pedig a jelenlegi erőszakspirálhoz vezetett. A szakértő szerint az izraeli vezetés nemcsak az események tálalásában hibázott, hanem abban is, hogy nem volt képes két lépéssel előre gondolkodni.

Folytattak-e komoly vitát Jeruzsálemben arról, hogy a Hamásszal való súlyos konfrontáció vajon Izrael érdekeit szolgálja-e? Feltették-e a kérdést, hogy milyen következményei lennének a Hamász meggyöngülésének, jelen körülmények között kik lépnének a helyére, a Fatah mérsékelt palesztinjai vagy a sokkal szélsőségesebb dzsihádista csoportok? A Harvard-professzor megítélése szerint a történtek egyoldalú tálalása, a gyenge politikai vezetés és a stratégiai szemlélet hiánya együttesen vezetett ahhoz, hogy a helyzet ellenőrzése kicsúszott az izraeli vezetők kezéből.

Netanjahut általában kockázatkerülő politikusként jellemzik, a kutató szerint a válság kiterjedése ezért elsősorban annak tudható be, hogy a kormányfő végül engedett szélsőjobboldali bírálóinak, akik szerint elégtelen volt korábban Jeruzsálem reakciója a Hamász tevékenységére, és ez aláásta Izrael hitelességét. A Hamász először nagyon óvatosan válaszolt az eseményekre – és a mai napig nem vállalt felelősséget a három tizenéves elrablásáért -, és csak Izrael fokozódó nyomásgyakorlása miatt növelte meg a palesztin területekről kilőtt rakéták számát.

Ezzel azonban bezárult az ördögi kör, a folyamatos rakétatámadásokkal már lehetetlenné vált Netanjahu számára, hogy ellenálljon az erőteljes válaszcsapást követelőknek. Az elemző ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a Vaskupola légvédelmi rendszernek és a további izraeli technológiai fejlesztéseknek köszönhetően alacsony az izraeli civil áldozatok száma, és ez segít az izraeli válaszcsapások visszafogásában.

Feldman szerint korai a Hamász és Izrael között kibontakozó erőszak győzteséről és veszteséről beszélni. De felhívta a figyelmet arra, hogy a korábbi tapasztalatok alapján egy nem állami szereplő és egy erős állam konfliktusában a gyengébb fél, vagyis a nem állami szereplő már akkor is stratégiai győzelmet könyvelhet el, ha az adott országnak nem sikerül teljesen elpusztítania a szervezetet. Ez történt az Egyesült Államok és a tálibok, valamint a Hezbollah libanoni iszlamista szervezet és Izrael korábbi összecsapásakor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban