Az együttjátszás és az olvasás öröme

Az együttjátszás és az olvasás öröme

„Számomra talán az együttjátszás öröme a legfontosabb. Engem ez inspirál, a partner, a partnerek reakciója, az oda-vissza hatás, a partnerrel-partnerekkel való egymásból építkezés” – Beszélgetés Kocsis Gyula nagyváradi színésszel és könyvkereskedővel.

Molnár Judit

2014. november 01., 13:262014. november 01., 13:26


– Életrajzi adatait átfutva azonnal felmerül a kérdés, hogy mi lehetett ennek a többrendbeli kerülőnek az oka? Ennyire későn érő volna Kocsis Gyula, vagy a folytonos útkeresés a lételeme?

– Inkább talán az utóbbi, de mégsem egészen. A gépészmérnöki onnan eredt, hogy mechanika osztályban végeztem, és bár tizenegyedikben már gondoltam a színire, de nem voltam hozzá sem elég bátor, sem elég érett. A gépészmérnöki harmadévén viszont már tudtam, hogy nem fogok mérnökként dolgozni. 1994-ben felvételiztem a Kortárs színjátszó csoportba, és valójában ezzel indultam el az igazi pályám felé.

– A mérnöki végzettségének otthon látja hasznát, megjavít bármit a ház körül?

– Nem, nem vagyok ezermesterkedő. De ha már „haszonról” beszélünk, akkor az egyetemi pedagógiamodulnak láttam hasznát, illetve a mérnökinél elengedhetetlen logikus gondolkodásnak a nyelvtan tanításában.

Kocsis Gyula

1972. augusztus 14-én született a Nagyszalontához közeli Erdőgyarakon, 1990-ben érettségizett a nagyváradi Ady Endre Gimnáziumban, elvégezte a váradi egyetem gépészmérnök szakát, majd helyettes magyartanárként dolgozott Érköbölkúton. 1994-től amatőr színjátszó a Kortárs és a Fintorgó csapatban, 1999 és 2003 között Marosvásárhelyen elvégzi a színművészetit B. Fülöp Erzsébet és Farkas Ibolya osztályában. 2003 óta a nagyváradi Szigligeti Társulat tagja.

– Hogy jött képbe a magyartanítás?

– Szüleim is tanárok voltak, Érkö­bölkúton nőttem fel, így lettem ott helyettes tanár. Egyébként mindig vonzott a gyerekekkel való foglalkozás és az irodalom, a tanítás mellett ezért is készítettünk kisebb műsorokat, anyák napi versösszeállítást vagy kabaréjeleneteket. Legbelül pedig már készülődtem a színire. Nem mondanám, hogy elképzeltem magam a színpadon különböző szerepekben, vagyis nem voltak a szó hagyományos értelmében szerepálmaim.

De a felvételire elkészített válogatás azért mégis arról árulkodik, hogy mit játszanék szívesen: az anyagban előkelő hely illette meg III. Richárd monológját, a főiskola idején pedig nagyon közel kerültem a Csehov-figurákhoz. Ha egyszer eljátszhatnám a Ványa bácsit, hálás volnék a sorsomnak. Negyedik éven az egyik vizsgaelőadásunk a Sirály volt, Trepljovot játszottam, itthon pedig az Oberon Csőszínházban ugyancsak a Sirályt csináltuk meg egyetlen előadás erejéig Tusványoson, ott Szorint játszottam. Egyébként az Oberon Csőszínháznak alapító tagja vagyok, improvizációs gyakorlatokon foglalkozom a szereplőkkel, és előadásokban is játszom.

– Lépjünk még egyet vissza, 2003-ba, amikor végzett színészként hazajött Nagyváradra. Eleve úgy indult a színészmesterség elsajátítására, hogy azt majd itthon fogja kamatoztatni?

– Végső soron igen. Amikor végeztem, hívtak Székely­ud­var­helyre, Szatmárnémetibe és Váradra – a szüleim és a barátok miatt jöttem vissza. Első szerepem Shakespeare Vízkeresztjében volt a Sebastian, majd Sartre Zárt tárgyalás című darabjában játszottam.

– Bocsánat, hogy félbeszakítom, de számomra máig maradandó élmény maradt ez a „szerep”, az a bizonyos polcon üldögélő szobor, amiről csak az előadás végén derül ki, hogy nem egyszerű díszletelem, hisz leugrik a polcról és kimegy. De folytassuk a szerepekkel.

– Következett a Karnyónéból Sa­mu, az I. Erzsébetből Sir Robert Cecil, mindkettőt nagyon szerettem csakúgy, mint a Léonce és Lénából a popobirodalom egyik tagját. Egymástól nagyon különböző figurák, de mindegyik említett előadást nagyon jó munkafolyamat előzte meg, és én hamar rá is jöttem, hogy számomra talán épp ez a legfontosabb, az együttjátszás öröme.

Ezért nem éreztem mellékszereplőnek az Oi­di­poszban alakított Kórust, a mostani évad első darabjában, a Liliomban játszott rendőröket vagy a szilveszterkor sorra kerülő Szabin nők elrablásának Kobak iskolaszolgáját. Engem ez inspirál, a partner, a partnerek reakciója, az oda-vissza hatás, a partnerrel-partnerekkel való egymásból építkezés. Ezért olyan nagyon kedves az elmúlt évad Weöres Sándor-összeállítása, a Hazatérés is: nagyon nagy kedvvel és szeretettel játszottuk mindannyian.

– A köbölkúti magyartanítás kapcsán említette, hogy vonzotta az irodalom – emlékszik talán az első nagy könyvélményére?

– Hogyne: hatodikban a Légy jó mindhalálig. De talán leginkább a versekhez kötődöm, a sok családi hasonlóság miatt elsősorban József Attilához, de nagyon szeretem Kosztolányit, a maiak közül Kovács András Ferenc verseit, Háy János verseit és drámáit. Ennek ellenére talán épp az előbb elmondott együttjátszás öröme miatt nem igazán foglalkoztat az egyéni műsor gondolata. A főiskolán megcsináltam ugyan Kafka Átváltozás című elbeszélését, majd itthon, a Bunyitai-könyvtár felkérésére két előadás erejéig egy Horváth Imre-összeállítást, de ismétlem, számomra igazán az együttjátszás, a folyamatos kölcsönhatás a fontos.

– Az irodalom szeretete vezette arra, hogy feleségével együtt könyvüzletet működtessen, amikor manapság mindenki arról panaszkodik, hogy az emberek már nem olvasnak, a nyomtatott könyv egyszerűen kiment a divatból?

– Az egyetem elvégzése után a feleségem ebben a könyvüzletben helyezkedett el, nagyon megszerette, és 2011-ben átvette a bolt irányítását. Az, hogy a könyv kiment volna a divatból, nem igaz, illetve sokkal árnyaltabban kell fogalmaznunk. A gazdasági válság óta valóban egyre nehezebb fenntartani egy kis könyvüzletet, a gyerekkönyvek iránt viszont továbbra is nagy a kereslet. Törzsközönségünk ugyan nagyrészt középkorú, 40-60 éves, de a fiatalok, sőt a diákság között is sok a visszajáró. Jönnek, tallóznak, böngésznek, nézelődnek, kérdezgetnek az újdonságok felől, illetve le is ülnek az olvasáshoz kialakított kis sarokba, és nem ritka, hogy belefeledkeznek a kiválasztott könyvbe.

A kislányunk születése óta én megyek új könyvekért Budapestre, lehet konkrét címeket rendelni nálunk, azokat természetesen hozom, de én magam is nagyon nagy kedvvel böngészgetek a nagykerben, végig arra gondolva, hogy a törzsvásárlóink vajon minek örülnének, illetve mit vásárolnék én meg szívesen. Külön öröm, ha egy-egy régóta keresett könyvet be tudok szerezni. Karácsony és húsvét táján, valamint a tanévzáráskor sokan érzik úgy, hogy a könyv a legszebb ajándék. Számomra a kis könyvesboltunk kellemes hobbi, és nagyon jó lehetőség a legkülönfélébb emberekkel teremtett és fenntartott kapcsolatra.

– Színész és könyvkereskedő – mindkettő inkább hivatás, mintsem foglalkozás. Két ilyen szép szakma mellett elégedett embernek tartja magát?

– Színészileg talán még nem teljesen, remélem ugyanis, hogy várnak rám sokkal nagyobb kihívások a pályán. Nem tagadom, hogy elsősorban a már említett Csehov-szerepekre gondolok.

– És arra nem gondolt, hogy esetleg máshová szerződne? Akár egy-egy szerepre például? Ezt mostanában divatosnak látom.

– Családostól, kisgyerekkel nehezebben mozdul már az ember, de sosem lehet tudni. Nem is annyira más városra gondolok, de van olyan színház, ahonnan ha megkeresnének, mindenképpen elgondolkodnék a lehetőségen, egy-egy szerepre pedig természetesen boldogan mennék. Addig is örömmel teszek eleget minden feladatnak, mivel hiszem, hogy eljön mindennek az ideje.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban