A választás kényszerűsége

A választás kényszerűsége

Mit tegyünk, merre lépjünk, kihez, vagy kikhez csatlakozzunk, és így tovább – ezek voltak a magyarság sorsdöntő kérdései már a kezdetektől fogva. 

Hollai Hehs Ottó

2015. május 09., 13:562015. május 09., 13:56

Az első nagyon nehéz döntés jól sikerült, mert a római keresztény Európához csatlakoztunk, és ma is ehhez a közösséghez tartozunk. A „választás kényszerűsége” később is végigkísérte történelmünket.

Sokszor külső behatás vagy kényszer befolyásolta a választást. Így volt ez a múlt század két szörnyű világháborúja esetében, hiszen egyiket sem mi akartuk, akaratunk ellenére harcoltunk idegen ügyért. Aztán következett az idegen megszállás, egy népünktől teljesen idegen ideológiát kényszerítettek ránk, és most 25 éve, a „felszabadulás” után egy másik, szintén idegen eszme telepedett ránk, a neoliberalizmus gazdasági és társadalmi kényszerűsége.

Vajon mikor tudunk egyszer és mindenkorra megszabadulni az idegen befolyástól és végre azt tenni, ami népünknek, az egy évezrede létező nemzetnek a legjobbat jelentené? Napjainkban is döntés előtt állunk, de a kérdés az egész keresztény-nyugati civilizációt érinti.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió pár éve tartó előkészítés után, tavaly tavasszal kezdte meg a tárgyalásokat a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség elnevezésű szerződésről. (Angol rövidítése: TTIP.) A tárgyalások titokban folytak, de végül – hála a világhálónak – a közvélemény is tudomást szerzett a paktumról. A megállapodást egyszerre védik és támadják, mint mindenben, ebben sincs közös gondolat, szó sincs kompromisszumról, a személyes és csoportos érdekek irányítják a tárgyalásokat.

A paktum a globalizáció még szélesebb kiterjesztése, megerősítése lenne, természetes tehát, hogy a globalizáció haszonélvezői minden erejükkel a szerződés megkötése mellett kardoskodnak. Szerintük a TTIP fellendítené a gazdasági fejlődést, úgy az Egyesült Államokban, mint az Európai Unióban életszínvonal-emelkedést eredményezne, munkahelyek teremtődnének, megszűnnének a vámfizetési kötelezettségek, olcsóbban juthatnánk a legtöbb fogyasztási cikkhez.

Röviden: egy teljesen új lehetőségeket kínáló, minden határt és akadályt lebontó, virágzó gazdasági élet bontakozhatna ki egy kb. 750 milliós közösség részére. Az ellenzők kifogása egyszerű és logikus: a szerződésnek semmi köze a demokratikus alapelvekhez, senkit nem kérdeztek meg, a kormányok felett, a köznép akaratától teljesen függetlenül akarnak olyan megállapodást kötni, mely elsősorban és kizárólag a nemzetközi nagyvállalatok érdekeit tartja szem előtt.

Az igazság az, hogy a megállapodásnak elsősorban nem gazdasági, hanem geopolitikai célja van: a jelenlegi neoliberális világrend megszilárdítása. A TTIP aláírása pontot tenne a nemzetállamok körüli vita végére. A globalizált világgazdaság nem tűri a nemzeti érdekek érvényesítését, a végső cél, hogy a multinacionális gazdasági erők ne csak gazdasági, hanem társadalmi, politikai életünket is irányítsák. Ha behódolnak egy ilyen megállapodásnak, akkor az európai nemzetek szinte teljesen elvesztenék a jogot és a lehetőséget, hogy polgáraik érdekeit a nemzeti igényeknek megfelelően képviseljék.

A Transzatalanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség olyan rendszert fogadna el, melyben nemzetközi bíróságok dönthetnek vitás kérdésekben, a világcégek bármikor beperelhetik a nemzeti kormányokat, és ha nyernek, akkor a hazai érdekek teljesen elvesznének, senkit nem érdekelne, hogy valamelyik népnek vagy népcsoportnak a döntés katasztrófát jelentene.

A fenti témáról – hála Istennek – már nagyon sokan írtak, sokan ismerik a lényeges kérdéseket, és mind nagyobb azon európaiaknak – de már amerikaiaknak is – a tábora, akik nyíltan ellenzik és bátran bírálják is az egyezményt. Németországban az utóbbi napokban ezrek tiltakoztak az egyezmény ellen, de ez volt tapasztalható Európa és az Egyesült Államok számos nagyvárosában is, ahol a közelmúltban civil szervezetek szervezésében tízezrek tüntettek a transzatlanti megállapodás ellen.

Az Európai Unió berkeiben a vélemények igen különbözőek, mindkét tábor felsorakoztatja érveit, de a lobbizók tábora sem tétlenkedik. Magyarország szakértői is megosztottak a kérdésben, ezúttal nem a jobb-, illetve baloldali szembenállás, inkább a közgazdasági szemléletkülönbség, nem utolsó­sorban a személyes érdekek játszanak döntő szerepet a véleményezésben.

A közvéleményt, mint mindig, most is erősen befolyásolják. Így volt ez annak idején a NATO-ba, illetve az Unióba való belépésünk esetében is. Nos azóta többször elkészítettük a mérleget, de máig nem lehet tisztán látni. Sokak szerint sem az ún. nyugati védelmi paktum, sem az Unió nem hozta meg számunkra a „mennyországot”. A NATO „kardcsörtetése” csak kellemetlenségeket okoz, hiszen a „keletre nyitás” számunkra szükséges folyamatát gátolja, az Unió támogatottsága pedig az utóbbi időben Európa-szerte 50 százalék alá esett.

Az Egyesült Államok elvesztette ázsiai befolyását, és ezt Kínával szemben soha nem tudja visszahódítani. De nő India, Brazília gazdasági ereje is, a régi „mumus”, a szovjetek utódja, Oroszország pedig Kelet-Európában veszélyezteti Amerika „szuperhatalmi” szerepét. A konkurenciától szabad félni, de a félelmet nem veszélyes ellenlépésekkel és olyan kétoldalú egyezményekkel lehet ellensúlyozni, melyek a másik fél felé csak fenyegetést, elhatárolást, kizárást jelentenek. Világunkon nem a jelenlegi buta, rövidlátó, elszigetelő, önző politika kell érvényesüljön, hanem a közös problémák együttes elrendezésének az elve, az együttműködés az ellenségeskedés helyett.

Ezt Washington és Brüsszel is meg kell értse, mert csak így kerülhetünk ki egy végzetes konfrontációt. A magyar politika nehéz helyzetben van. Nyugatról erős nyomás nehezedik a kormányra főleg az amerikaiak részéről. A magyar pártok közül a Jobbik és az LMP teljesen elhatárolódik a TTIP-től, a szocialisták és a Fidesz még nem döntött, a DK pedig teljes erejével támogatja a transzatlanti szövetséget. Feltehetjük a kérdést, miért támogat egy magát erősen baloldalinak tartó párt egy olyan tervet, mely az utóbbi idők legdurvább, legönzőbb vadkapitalista szándékát takarja.

Annak idején, 1956-ban a magyar nép szinte egy emberként nemet mondott a szovjet diktatúrának, s bár a forradalom elbukott, a népek tisztelete és csodálata kíséri azóta is a magyarságot. Most is határoznunk kell, mégpedig elég gyorsan. A gőzerővel készülő paktumot a magyar népnek, a magyar politikának el kell utasítania, mert az elképzelés nem szolgálja sem az amerikai, sem az európai kisember érdekeit – a magyar érdekeket a legkevésbé –, hanem kizárólag azt a felső pár ezer családot, amely a világ összvagyonának 90 százalékát birtokolja; a többi 10 százalékon osztozhat a többség.

Végezetül megjegyezném, hogy itt nem a jobb- vagy baloldalhoz tartozás számít, hanem a kérdés az: kiengedjük-e véglegesen a kezünkből saját életünk irányítását, és demokratikusan megválasztott vezetőink helyére világcégek menedzsereit ültetjük, vagy tiltakozunk, és leállítjuk a világ kizsákmányolását.

A szerző Németországban élő publicista

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban