Románia Eb-résztvevő, izgulhatnak a magyarok

Románia labdarúgó-válogatottja 3-0-ra nyert vasárnap este a Feröer szigeteken, ezzel csoportmásodikként kijutott a 2016-os franciaországi Európa-bajnokságra. Az így harmadikként záró Magyarország végül tét nélküli meccset játszott Görögországban, ahol 4-3-ra kikapott.

Páva Adorján

2015. október 12., 00:062015. október 12., 00:06

2015. október 12., 15:392015. október 12., 15:39

A román nemzeti tizenegy már a negyedik percben vezetést szerzett Torshavnban Budescu révén, aki a félidő ráadásában is betalált, első válogatottbeli góljaival pedig már a szünet előtt egyértelművé tette, hogy csapata nem veszít pontot, így esélyt sem ad Magyarországnak az előzésre. Ráadásul a piros-fehér-zöldek – Budescu első góljával szinte egyidőben – hátrányba kerültek Pireuszban, azonban Bernd Storck csapata nem tört meg, Lovrencsics pedig fejjel kiegyenlített, szintén pályafutása első válogatottbeli gólját jegyezve.

Az egyre bátrabban és kreatívabban játszó magyarok – akiket a foghíjas lelátókról jól hallhatóan buzdított a néhány száz fős szurkolótáboruk – szünet után a vezetést is megszerezték Németh révén egy szögletet követően, de a biztos csoportutolsó görögök egy látványos akció végén egyenlítettek. Ekkor már a játék képén is érződött, hogy a felek gyakorlatilag tét nélkül futballoznak: egyre többször került helyzetbe gond nélkül mindkét csapat. Az adok-kapok játékban Németh volt ismét eredményes a csereként beállt Kalmár szemet gyönyörködtető akciója végén, ám a hellének megint hamar egyenlítettek, majd a győzelmet is megszerezték.

Románia eközben háromgólosra növelte előnyét Feröeren Maxim találata révén, így könnyedén bebiztosította sikerét, amely a válogatott történetének ötödik Eb-részvételét jelenti: korábban 1984-ben, 1996-ban, 2000-ben és 2008-ban vett részt a tornán. A trikolórok Victor Pițurcă, majd – a negyedik fordulótól – Anghel Iordănescu irányítása alatt veretlenek maradtak: öt győzelmet és öt döntetlent jegyeztek, így a vasárnap Finnországban 1-1-es döntetlent játszó Észak-Írország mögül, az F csoport második helyéről váltottak jegyet a kontinensviadalra.

Magyarország harmadikként zárt, de még jó eséllyel pályázik arra, hogy pótselejtező nélkül csatlakozzon az Eb-résztvevőkhöz, hiszen a legjobb csoportharmadik szintén ünnepelhet. Dzsudzsákék ebben az összevetésben – amelyben a csoporthatodikok elleni eredmények nem számítanak – jelenleg 15 ponttal az élen állnak, ezt pedig immár csupán két hatos tagjai veszélyeztetik.

A legnagyobb izgalmak hétfőn várhatók. A C csoportban Spanyolország már biztos csoportelső, Szlovákia és Ukrajna pedig egyenlő pontszámmal második, illetve harmadik. Nagy valószínűséggel ez így is marad, a helycseréhez ugyanis az kellene, hogy az ukránok több pontot szerezzenek otthon a spanyolok ellen, mint a szlovákok Luxemburgban.

Ha pedig Ukrajna lesz a harmadik, csak akkor előzheti meg a magyarokat a külön versenyben, ha három pontot szerez a spanyolok ellen, azaz 16 pontot gyűjt a harmadikok külön táblázatán.

Ha ez nem így lesz, a magyarok akkor sem bonthatnak pezsgőt, ugyanis a keddi zárónap is tartogathat még kellemetlen meglepetéseket, hiszen az A csoportban Törökország is összeszedhet 16 pontot a harmadik helyezettek versenyében. Ehhez azonban nem elég, hogy hazai pályán legyőzzék a már biztos Eb-résztvevő Izlandot: emellett a letteknek vissza kellene csúszniuk az utolsó helyre, amit kedden a jelenleg sereghajtó kazahok ellen „hozhatnak össze” úgy, hogy otthon kikapnak tőlük. Ez esetben ugyanis Törökországtól csupán két pontot vonnának le (ennyit szereztek Lettország ellenében), és nem hatot (kétszer verték a kazahokat).

Tehát a realitásokat figyelembe véve a magyar szurkolóknak leginkább annak kell szorítaniuk, hogy hétfőn Ukrajna ne győzze le a vendég Spanyolországot, kedden pedig Kazahsztán ne nyerjen Lettországban.

Európa-bajnoki selejtezők, F csoport, 10. (utolsó) forduló:

Feröer szigetek–Románia 0-3 (0-2). Gólszerzők: Budescu (4.), (45+1.), Maxim (83.).

Görögország–Magyarország 4-3 (1-1). Gólszerzők: Sztafilidisz (5.), Tahcidisz (57.), Mitroglu (79.), Kone (86.), illetve Lovrencsics (26.), Németh K. (54., 75.).

Finnország–Észak-Írország 1-1 (0-1). Gólszerzők: Arajuuri (87.), ill. Cathcart (31.).

Le kellett fújni Varga Csaba expedícióját

Varga Csaba nem mászhatja meg újabb nyolcezresét, miután a kínai hatóságok indén senkinek sem adtak engedélyt a világ 14. legmagasabb hegycsúcsa, a 8027 méter magasan fekvő Sisapangma megmászására.

Vitatott döntései ellenére is bíráskodhat az Eb-n Kovács István

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) kedden nyilvánosságra hozta a nyári, németországi kontinensviadalon mérkőzéseket vezető bírók névsorát, amelyben a nagykárolyi születésű Kovács István is megtalálható.

2024. április 20., szombat

Furcsa fordulat: Rapport Richárd azt mondja, elutasította a román állampolgárságot

Sajtóinformációk szerint román állampolgár lett Rapport Richárd sakknagymester, aki másfél évvel ezelőtt országot váltott, és azóta román „zászló alatt” versenyez.

2024. április 17., szerda

Nem fukarkodott a piros lappal az erdélyi magyar sípmester a BL-negyeddöntőben

Három piros lapot is kiosztott Kovács István játékvezető az FC Barcelona és a Paris Saint-Germain labdarúgó Bajnokok Ligája-elődöntőjének kedd este játszott visszavágóján.

2024. április 16., kedd

Mindkét magyar kézilabda-válogatott összekerült a házigazdával a párizsi olimpián

A magyar férfi és női kézilabda-válogatott is összekerült a házigazda és címvédő Franciaországgal a nyári, párizsi olimpia csoportkörének keddi sorsolásán.

A béke és a remény jegyében gyújtották meg az olimpiai lángot Olümpiában

Kedden délelőtt a görögországi Olümpiában fellobbant a párizsi olimpia lángja.

2024. április 14., vasárnap

Lányok a fiúk után: kijutott a párizsi ötkarikás játékokra a magyar női kézilabda-válogatott

Magyarország női kézilabda-válogatottja kvótát szerzett a párizsi olimpiára, miután a debreceni selejtezőtorna vasárnapi zárónapján 37-28-ra legyőzte Japán csapatát.

2024. április 12., péntek

Óriási lépést tettek a párizsi olimpia felé Klujber Katrinék

A magyar női kézilabda-válogatott 28-25-re legyőzte Svédországot a debreceni olimpiai selejtezőtorna második fordulójában, pénteken, és csak akkor nem szerez kvótát, ha vasárnap öt vagy több góllal kikap Japántól.

Szankcióval sújtották a magyar társukat megalázó román válogatott tornászokat

Kizárták a korosztályos román tornaválogatottból azt a három sportolót, akik bántalmazták, nemzetisége miatt megalázták magyar nemzetiségű társukat. Az érintettek nem vehetnek részt a közelgő kontinenstornán sem.