Hirdetés

Magyarellenesség kosárlabdában is

A Marosvásárhelyi Maros KK kosárlabdacsapata feljelentette a Nagyszebeni CSU azon szurkolóit, akik a két csapat hétvégi mérkőzésén nyomdafestéket nem tűrő, magyarellenes feliratot tartalmazó molinót feszítettek ki. A klub a rendőrség és csendőrség bevonása után a Román Kosárlabda-szövetséghez (FRB) és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul az ügyben.

Nagy-Méhész Tünde

2014. április 02., 16:382014. április 02., 16:38

2014. április 02., 19:302014. április 02., 19:30

A férfi Nemzeti Liga 25. fordulójának rangadóján a Marosvásárhelyi Maros KK együttese a Nagyszebeni CSU-t fogadta. Az alapszakasz harmadik helyéért játszott mérkőzés elején a vendég együttes szurkolói magyarellenes, xenofób molinót függesztettek ki.

A hazai drukkerek önuralomról és sportszerűségről tettek tanúbizonyságot, és nem válaszoltak a provokációra, a klub azonban nem hagyja annyiban a sérelmeket. Lapunk kérdésére Kádár Zoltán, a vásárhelyi csapat sajtószóvivője elmondta, hogy a rendőrségen és a csendőrségen is feljelentették a szurkolókat, akiknek azonosítását várják a rendvédelmi szervektől, hiszen a dokumentációban az esetről készült fotókat is elküldték.

A sajtószóvivő hozzátette: a klub hamarosan a Román Kosárlabda-szövetséghez és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz is elküldi hivatalos beadványát az üggyel kapcsolatban.

Közleményében a klub úgy fogalmaz: sajnálatosnak tartják, hogy egy olyan hagyományokkal rendelkező klub, mint a Nagyszebeni CSU – amely a romániai kosárlabdázás egyik jelentős műhelye, illetve korábbi országos bajnoka – megengedi, hogy nevét egy csoport huligánnal asszociálják. Nagyszebennek, Európa egyik multikulturális fővárosának nem szabadna ilyen kontextusba kerünie – teszik hozzá.

A közleményben arra is felhívják a figyelmet, hogy a nagyszebeni szurkolók részéről nem első alkalommal tapasztalnak magyarellenes, xenofób megnyilvánulásokat. Kiemelik: az előző szezonban szintén a Maros KK elleni találkozón felhangzott a „Ki a magyarokkal az országból!\" rigmus, illetve idén a címvédő CSU Ploieşti elleni találkozón is „anyáztak”.

„Most a rendvédelmi szerveken és a román szövetségen a sor – amelyek fotós bizonyítékokat is kaptak –, hogy határozottan lépjenek fel az üggyel kapcsolatban, és biztosítsák a sportcsarnokokban a fair play szellemét\" – áll a közleményben.

Kádár Zoltán, a klub szóvivője emellett a Krónikának elmondta: a rendőrségtől azt várják, hogy azonosítsák a tetteseket és büntessék meg őket, míg a szebeni klubtól, hogy határolódjanak el az esettől és tiltsák el a magyarellenes, xenofób szurkolóikat a sportesemények látogatásától. A szövetség részről pedig arra számítanak, hogy példamutatóan jár el az esettel kapcsolatban.

A Román Kosárlabda-szövetség (FRB) szerdai közleményében – amelyet a Totalbaschet.ro szakportál megkeresésére, tehát nem hivatalból adott ki – elítélte a szurkolók diszkriminatív és xenofób megnyilvánulásait, büntetést azonban egyelőre nem helyez kilátásba: „Ezekért a cselekedetekért teljes mértékben a szurkolók a felelősek, az őrző-védő cégeknek és az illetékes hatóságoknak, a csendőrségnek kötelessége közbelépnie és megakadályoznia az ilyen jellegű megnyilvánulásokat.”

Az FRB közleményében emlékeztet arra, hogy a múlt héten a Román Kupa női négyes döntőjében is ellenségesen fogadták Târgoviștén a Sepsi SIC csapatát – amely a döntőben 67:61-re kikapott az Aradi ICIM-től –, hiszen a hazai szurkolók egy helységnévtáblára utaló transparenst feszítettek ki a román himnusz alatt, amelyen Sepsiszentgyörgy magyar neve át volt húzva. Az eset kapcsán a szakszövetség jelezte, az FRB megfigyelője azonnal eltávolíttatta a feliratot a lelátóról.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

A címvédőnek fújhat legközelebb Kovács István a vb-n

A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) újabb mérkőzésre delegálta a nagykárolyi Kovács Istvánt, aki negyven év után az első romániai futballbíró, aki világbajnokságon vezetett meccset.

A címvédőnek fújhat legközelebb Kovács István a vb-n
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Messi új világbajnoki rekordot állított fel

Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.

Messi új világbajnoki rekordot állított fel
2026. június 21., vasárnap

Jubileumi meccsen debütált a labdarúgó-vébén a partiumi magyar játékvezető

Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.

Jubileumi meccsen debütált a labdarúgó-vébén a partiumi magyar játékvezető
2026. június 20., szombat

Kardvívás: a románokat legyőzve sorozatban harmadszor Európa-bajnokok a magyarok

Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.

Kardvívás: a románokat legyőzve sorozatban harmadszor Európa-bajnokok a magyarok
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Nem akármilyen meccsen mutatkozhat be Kovács István a világbajnokságon

Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.

Nem akármilyen meccsen mutatkozhat be Kovács István a világbajnokságon
2026. június 10., szerda

A rekordok világbajnokságán a spanyolok és a franciák a favoritok

A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.

A rekordok világbajnokságán a spanyolok és a franciák a favoritok
2026. június 04., csütörtök

Szoboszlai Dominikot választották a szezon legjobbjának a Liverpoolnál

A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.

Szoboszlai Dominikot választották a szezon legjobbjának a Liverpoolnál
Hirdetés
2026. május 31., vasárnap

A szurkolók szerint Szoboszlai a Premier League idényének legjobbjai között van

Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.

A szurkolók szerint Szoboszlai a Premier League idényének legjobbjai között van
2026. május 30., szombat

BL-döntő: Budapesten védte meg címét a Paris SG

Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.

BL-döntő: Budapesten védte meg címét a Paris SG
2026. május 30., szombat

Edző nélkül maradtak a Liverpool magyarjai: távozik Arne Slot

Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.

Edző nélkül maradtak a Liverpool magyarjai: távozik Arne Slot
Hirdetés
Hirdetés