Kibirkózott román bronz – Kialudt az olimpiai láng

Kibirkózott román bronz – Kialudt az olimpiai láng

Váratlan érem mentette meg Romániát a riói olimpia zárónapján attól, hogy gyűjteménye megegyezzen története leggyengébb, 1952-es mérlegével: még mielőtt a Maracaná Stadionban hétfő hajnalban rendezett ünnepségen kialudt az első dél-amerikai olimpia lángja, Albert Saritov megnyerte a szabadfogású birkózók 97 kg-os súlycsoportjának bronzmeccsét.

Vásárhelyi-Nyemec Réka

2016. augusztus 22., 16:482016. augusztus 22., 16:48

2016. augusztus 22., 17:242016. augusztus 22., 17:24

Ezzel egy arany, egy ezüst és három bronz szerepel a küldöttség dicsőséglistáján, amely bár így is jócskán elmarad kezdeti elvárásoktól, de legalább az ország – a 47. helyen zárva – bennmaradt a top 50-ben.

Magyarország nyolc arany-, három ezüst- és négy bronzéremmel megőrizte az elmúlt napokban jegyzett 12. pozícióját, miközben az élen az Egyesült Államok 46-37-38-as mérleggel zárt a négy évvel ezelőtti londoni teljesítményüket túlszárnyaló britek (27-23-17) és a kínaiak (26-18-26) előtt. Az összesített pontversenyben ugyanakkor az amerikaiak (799 pont) mögött Kína (504) a második, Nagy-Britannia (466) pedig a harmadik, miközben a magyarok – négy pozíciót rontva négy évvel ezelőtti szereplésükhöz képest – 110 ponttal a 16. helyen végeztek. Románia ezen a listán 36 ponttal a 43. Érdekesség egyébként, hogy a doppingbotrány miatt csak szűk kerettel, több, dobogóra esélyes versenyzője nélkül induló Oroszország mindkét ranglistán elcsípte a negyedik helyet.

Honosított meglepetés

Tavaly még a csecsen származású Saritov is az orosz színeket képviselte, de a 31 éves sportoló – 86 kg-ról váltva 97-re – most Románia történetének első honosított olimpiai éremszerzőjévé vált, ráadásul egy olyan sportágban, amelyben a „piros-sárga-kékek\" az 1992-es barcelonai ötkarikás játékok óta nem tudtak sikeresek lenni.

A 84 kg-os kategória 2011-es világbajnoka – 2014. január elsejétől lett a 84 kg-os súlycsoport 86 kg-os – most a „súlyosabb\" mezőnyben a moldovai Nicolai Ceban ellen aratott győzelemmel kezdett, de vigaszágra kényszerült, miután kikapott az amúgy aranyéremmel záró amerikai Kyle Frederick Snydertől. Attól kezdve viszont már nem hibázott: előbb 1-0-ról fordítva az utolsó másfél percben, 8-1-re nyert a kubai Javier Corina Lacerra ellen, majd pedig rendkívül meggyőzően, 10-0-val hódította el a bronzérmet a grúz Elizbar Odikadzévától.

Romániának ez óriási előrelépés a sportágban, Saritov viszont nem volt maradéktalanul elégedett. A hazai olimpiai- és sportbizottság (COSR) hivatalos honlapján idézett sportoló aranyra pályázott, de bevallása szerint az amerikaival szemben nem volt elég „súlyos\", és az összpontosítása is kívánni valót hagyott maga után. „Fizikailag erősebb volt nálam. Csak rövid ideje léptem ebbe a súlycsoportba, ez volt a második versenyem, de négy év múlva, Tokióban az aranyért fogok harcolni. Ez a célom\" – szögezte le Saritov.

A külföldi versenyzők honosítása a hazai birkózószövetség (FRL) elnökének, Răzvan Pîrcălabunak a projektje, aki ily módon szerette volna és szeretné fellendíteni a sportágat, amíg felnő az amúgy szerinte tehetséges utánpótlás-korosztály. A ProSport helyszíni beszámolója szerint most könnyes szemmel adott hálát annak, hogy ezzel a bronzéremmel sikerült megtörni a 24 éve tartó „kínlódást\". Bevallása szerint az akarat az, amiben a romániai versenyzőknek még fejlődniük kell. „Azzal a céllal jöttünk, hogy érmet szerezzünk. Kizárólag ezzel kellett volna mindenkinek foglalkoznia\" – tette hozzá az amúgy több eredménnyel és hozzáállással elégedetlen sportvezető.

Kialudt a láng

Románia, mint ismeretes, korábban vívásban, teniszen, evezésben és súlyemelésben állhatott fel a riói játékok dobogójára, miközben Magyarország sikereit az úszás, a kajak, a vívás és az atlétika hozta. Nem véletlen tehát, hogy a megnyitóhoz hasonló karneváli hangulatot idéző záróünnepségen a kék-sárga-piros lobogót a női párbajtőrvívó csapattal aranyérmes Simona Pop lobogtatta, míg a piros-fehér-zöld színű zászlót a világcsúcsot úszó, három arany- és egy ezüstérmet szerző Hosszú Katinka vitte.

A viharos idő ellenére telt házas arénában felszólalt Thomas Bach NOB-elnök is, aki szerint ez az olimpia a „sokszínűség ünnepe\" volt. Megköszönte Brazíliának a vendéglátást és felhívta a figyelmet Tokióra, ahol négy év múlva lobban fel ismét az olimpiai láng. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) hivatalos honlapja rámutat arra is, hogy a történelem első dél-amerikai ötkarikás játékán rekordszámú, 87 nemzet szerzett érmet – átadva ezzel a pekingi csúcsot (86) –, közülük 59 legalább egy aranynak is örülhetett (tízen történetükben először). Összesen egyébként 27 világcsúcs dőlt meg, amelyből Hosszú a 400 vegyesen elért 4:26.36-os idejével vette ki a részét.

A záróünnepségen tartották meg a férfi maratoni futás éremátadó ceremóniáját is, de a versenyszámban olimpiai bajnok kenyai Eliud Kipcsoge mellett vasárnap védte meg címét az Egyesült Államok férfi kosárlabda-válogatottja, míg férfi kézilabdában Dánia lett az új „király\". A házigazda brazilok férfi röplabdában szerzett arannyal tették teljessé az összetett 13. helyére elegendő gyűjteményüket (7 arany, 6 ezüst, 6 bronz), de a zárónapon ünnepelt még az orosz ritmikus gimnasztika csapat, a svájci kerékpáros, Nino Schurter (férfi mountain bike, cross-coutry), a szabadfogású birkózó Szoszlan Ramonov (orosz, 65 kg), valamint négy ökölvívó, Claressa Shields (amerikai, 75 kg), Shakhobinin Zoirov (üzbég, 52 kg), Fazliddin Gaibnazarov (üzbég, 64 kg) és Tony Yoka (francia, +91 kg).

Üzenetek az olimpiáról

A férfi maratoni futás ezüstérmese egyébként az etióp Feyisa Lilesa lett, aki a feje fölött keresztbe tett csuklókkal tiltakozott hazája kormányának elnyomása ellen, és törzse, az oromók életére törő támadások miatt. „Gyilkolják a népemet, a rokonaim börtönben vannak. Senki sem mer demokratikus jogokról beszélni. Lehet, hogy otthon megölnek engem ezért\" – fogalmazott sajtótájékoztatóján.

De nem ő az egyetlen olyan sportoló, aki szereplésével próbálta felhívni a figyelmet hazája problémáira. A 105 kg-os súlyemelők mezőnyében most hatodik helyen végző David Katoatau látványos „betáncolásaival\" vált közismertté, és ahogyan tette azt korábban, most ismét rámutatott, hogy otthona, a Csendes-óceánon található Kiribati a globális felmelegedés és a tengerszint folyamatos emelkedése miatt az első ország lehet, amelyik eltűnik a Földről.

„Szeretném, ha az emberek többet hallanának rólunk. Ezért sportolok és táncolok a versenyeken\" – idézte a Reuters a súlyemelőt. Katoatau rámutatott arra is, hogy a világ élsportolóival ellentétben ő meglehetősen nomád körülmények között tud csak edzeni.

A Corina Căprioriut legyőző, majd egészen az aranyéremig menetelő brazil cselgáncsozó, Rafaela Silva (57 kg) története is bejárta a világot, hiszen a Rio de Janeiró-i nyomortelepről, az úgynevezett favellákból indulva jutott fel a csúcsra. Bevallása szerint a sport mentette meg az életét és ezért rendszeresen visszajár a favellákba, hogy immár példaképként segítsen az ott élő gyermekeknek és fiataloknak.

Mert ilyen az olimpia: az elmúlt tizenhat nap során láttunk példát a tűrőképesség határait feszegető küzdelemre, és olyan sportszerűségre is, amikor rivális országok versenyzői egymást bátorítva és segítve értek célba. De volt példa vitatott bíráskodásra is, elúszott álmokra, és a már említett jegyüzérkedésre, amely miatt őrizetbe vették az Európai Olimpiai Bizottság ír elnökét, a NOB-tag Patrick Hickey-t, míg vasárnap az Ír Olimpiai Bizottság riói szállásán tartottak házkutatást, és idézték be vezetőiket keddre, kihallgatásra.

Az olimpia magyar és román pontszerzői

Magyarország: ARANY: a párbajtőrvívó Szász Emese, az úszó Hosszú Katinka (400 m vegyes, 100 m hát, 200 m vegyes), a kardvívó Szilágyi Áron, a kajakos Kozák Danuta egyéniben, valamint a női kajak kettessel (Szabó Gabriella) és a kajak négyessel (Szabó Gabriella, Csipes Tamara, Fazekas-Zur Krisztina) 500 m-en. EZÜST: a párbajtőrvívó Imre Géza, az úszó Hosszú Katinka (200 m hát) és Cseh László (100 m pillangó). BRONZ: az úszó Kenderesi Tamás (200 m pillangó) és Kapás Boglárka (800 m gyors), a súlylökő Márton Anita, a férfi párbajtőrcsapat (Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Somfai Péter). 4. HELY: az úszó Kapás Boglárka (400 m gyors), a férfi kajak páros (Tótka Sándor, Molnár Péter) 200 m-en és a férfi kenu páros (Vasbányai Henrik, Mike Róbert) 1000 m-en, a női vízilabda-válogatott. 5. HELY: a sportlövő Sidi Péter (légpuska), a cselgáncsozó Ungvári Miklós (73 kg), a kötöttfogású birkózó Bácsi Péter (75 kg) és Lőrincz Viktor (85 kg), a férfi vízilabda-válogatott, 6. HELY: a 4x200 m-es női gyorsváltó (Jakabos Zsuzsanna, Késely Ajna, Kapás Boglárka, Hosszú Katinka).

Románia: ARANY: a női párbajtőrcsapat (Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu-Brânză, Loredana Dinu. EZÜST: a férfi teniszpáros (Florin Mergea, Horia Tecău). BRONZ: a szabadfogású birkózó Albert Saritov (97 kg), a súlyemelő Gabriel Sîncrăian (85 kg), a kormányos nyolcpárevezős női hajó (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereș, Laura Oprea, Adelina Boguș, Andreea Boghian és Daniela Druncea). 4. HELY: a tornász Marian Drăgulescu (ugrás). 5. HELY: a cselgáncsozó Corina Căprioriu (57 kg), a kötöttfogású birkózó Alin Alexuc (98 kg), a kardvívó Tiberiu Dolniceanu. 6. HELY: a tornász Andrei Muntean (korlát).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Újabb nyolcezres meghódítására indul Varga Csaba, magyar hegymászó még nem járt a csúcson (Videó)

Újabb nyolcezer méternél magasabb hegycsúcs oxigénpalack nélküli megmászására készül Varga Csaba. A nagyváradi hegymászó szombaton indul a világ 14. legmagasabb hegycsúcsa, a 8027 méter magasan fekvő Sisapangma meghódítására.

Újabb nyolcezres meghódítására indul Varga Csaba, magyar hegymászó még nem járt a csúcson (Videó)
2024. április 05., péntek

Magyar tornászfiút bántalmaztak társai a román ifjúsági válogatott edzőtárborában – Vizsgálatot követel az RMDSZ

Jókora botrány rázta meg a romániai sportéletet: mint kiderült, román társai bántalmazták és – nemzetisége miatt – megalázták az ifjúsági férfi tornászválogatott egyik magyar tagját.

Magyar tornászfiút bántalmaztak társai a román ifjúsági válogatott edzőtárborában – Vizsgálatot követel az RMDSZ
2024. április 04., csütörtök

Van rá esély, hogy Budapest adjon otthont a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének, a kormány nyitott rá

A magyar kormány támogatja a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének budapesti megrendezését.

Van rá esély, hogy Budapest adjon otthont a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének, a kormány nyitott rá
2024. április 04., csütörtök

Halottnak „nyilvánította” Jenei Imrét a román sajtó

Jenei Imre neves labdarúgóedző állítólagos halálhíréről számolt be csütörtökön számos román hírtelevízió és portál, mint utólag kiderült, teljesen tévesen.

Halottnak „nyilvánította” Jenei Imrét a román sajtó
2024. április 04., csütörtök

FIFA-világranglista: Magyarország javított, Románia rontott

A magyar válogatott egy pozíciót javított, így a 26. helyen áll a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) legfrissebb világranglistáján, melyet továbbra is a világbajnok Argentína vezet.

FIFA-világranglista: Magyarország javított, Románia rontott
2024. április 03., szerda

Kiengedték a börtönből Dănuţ Lupu egykori válogatott labdarúgót

Elrendelte szerdán a bukaresti törvényszék Dănuţ Lupu feltételes szabadlábra helyezését. Az egykori válogatott labdarúgót két alkalommal is jogosítvány nélküli vezetésen érték, amiért hét hónap és tíz nap letöltendő börtönbüntetésre ítélték.

Kiengedték a börtönből Dănuţ Lupu egykori válogatott labdarúgót
2024. március 28., csütörtök

Magyar vízilabdázót választott a tavalyi év legjobbjának az európai szövetség

Akárcsak a világszövetségnél (World Aquatics), a vizes sportokat tömörítő európai szervezetnél (LEN) is Zalánki Gergőt választották a 2023-as esztendő legjobb férfi vízilabdázójának.

Magyar vízilabdázót választott a tavalyi év legjobbjának az európai szövetség
2024. március 26., kedd

Legyőzte Koszovót, így immár 14 meccs óta veretlen a magyar labdarúgó-válogatott

A nyári Európa-bajnokságra készülő magyar labdarúgó-válogatott 2-0-ra legyőzte kedden a vendég koszovói csapatot a Puskás Arénában rendezett barátságos mérkőzésen.

Legyőzte Koszovót, így immár 14 meccs óta veretlen a magyar labdarúgó-válogatott
2024. március 24., vasárnap

Műtétből felépülve törte meg ismét Verstappen győzelmi sorozatát a Ferrari spanyol pilótája

A vakbélműtétje után lábadozó Carlos Sainz Jr., a Ferrari spanyol versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Ausztrál Nagydíjat, melyet a címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland pilótája műszaki hiba miatt feladott.

Műtétből felépülve törte meg ismét Verstappen győzelmi sorozatát a Ferrari spanyol pilótája
2024. március 23., szombat

A stabil védekezésben látja a siker kulcsát a magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya

Jansik Szilárd, a magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya klubjával, a Ferencvárossal a bajnoki cím elhódításán kívül négyes döntőbe szeretne jutni a BL-ben, míg a nemzeti együttessel az olimpián szeretné kijavítani a dohai világbajnoki fiaskót.

A stabil védekezésben látja a siker kulcsát a magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya