Haumann Péter Vásárhelyen: olyan jó közöttetek lenni

Haumann Péter Vásárhelyen: olyan jó közöttetek lenni

Fotó: Boda L. Gergely

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház deszkáin lépett fel csütörtök este Haumann Péter, a Nemzet Színésze, aki már kedden megérkezett Vásárhelyre. A Platón szövegéből készült Szókratész védőbeszéde című előadását a 2. Vásárhelyi Forgatag keretében adta elő, de ottléte alatt a helyi színházi közeggel is megismerkedett, találkozott a színészekkel, ha pedig az úton azzal állították meg, hogy mondjon valami hókuszpókosat, azt is szívesen megtette, hiszen hosszú éveken át ő kölcsönözte a hangját a Hupikék törpikék gonosz varázslójának.

Szász Cs. Emese

2014. augusztus 31., 19:112014. augusztus 31., 19:11


– Először lépett fel Erdélyben. Miért éppen Marosvásárhelyen került erre sor?

– Az egész ott kezdődött, hogy láttam a Yorick Stúdió csapatát tavaly Pécsett a POSZT-on (Pécsi Országos Színjátszó Találkozó – a szerk.), és szívesen ültem le közéjük az előadásuk után, mert jó arcú, jó lelkületű embereket éreztem. Elég hosszan sörözgettünk, és akkor hangzott el először, hogy itt van ez Vásárhelyi Forgatag, én meg mondtam, hogy szívesen mennék oda közétek, mert olyan jó közöttetek lenni.

Ez most itt megvalósult. Jártam a főiskolán, érdekelt az is, utána elmentünk valahová, ahová a színinövendékek járnak, reggel bementem a színházba, körülnéztem, sok emberrel beszélgettem, a világosítótól egészen a igazgatóság tagjaiig. Egyébként játszani nem játszottam eddig Erdélyben, filmezni azonban már filmeztem, és jártam ezen kívül is itt. Elég korán voltam itt először, még \'69-ben Csoóri Sándorral és Kósa Ferenccel filmeztünk. Akkor főleg Gyimesben voltam és Farkaslakán.

– Erdélyben leginkább a film- és szinkronszínészi tevékenységéről ismerik.

– Sejtem is, hogy mire gondol...

– Például Hókuszpókra...

– Igen meglepő az, hogy egy színész mitől marad meg az emberek emlékezetében. Pedig ez látszólag egyszerű dolog, csak jól el kell találni. Nekem ez meg valahogy Hókuszpókkal sikerült. Azt hiszem, 204 Hupikék törpikék résznek voltam én a Hókuszpókja, így sokszor előfordul, hogy a gyerekek beazonosítanak, és azt kérik tőlem az utcán, hogy mondjak valami hókuszpókosat. Én meg szívesen teszem.

Pedig ma már nem szinkronizálok. Nem szeretek már szinkronizálni. Az olyan filmek, amelyekben régen érdemes volt szinkronizálni, ma már vagy nagyon ritkák, vagy nincsenek. Azok a filmek nagyon gondosan készültek el, ami a szinkronokat illeti, míg a televízióban mostanság bemutatott filmek eltolódnak a bóvli felé. Nagyon sok külföldi, és főleg amerikai film megy hevenyészett szinkronnal, én meg azt nem szerettem. Úgyhogy kiálltam a szinkronszakmából úgy tíz éve. Ez a Hókuszpók-történet jóval korábbi, bő húsz éves, ha nem több.

– Melyik részét szerette legjobban a szakmának? Színpadon lenni, filmezni, szinkronizálni? Egyáltalán hogy fér meg egymást mellett mindegyik?

– Hát a színész dolga ez is, az is. A film ugyanolyan nehéz, mint a színpad, a színésztől ugyanazt a mechanizmust követeli. De emlékszem olyan szinkronszerepre is, amikor Laurence Olivier hangját játszottam a Haláltáncban, amikor napokon keresztül készültünk a szinkronra. Alaposan megnéztünk mindent, és élvezet volt számomra, hogy egy ilyen nagy színésznek, mint Laurence Olivier, sikerült átvennem a lelke ritmusát, vagyis azt a belső ritmust, ami vezérelte azt, ahogy viselkedett, ahogy beszélt.

De legalább ilyen szórakoztató és jó tud lenni a film is, a színház is. Ugyanazt a mechanizmust is kívánja a színésztől, csak filmben van, amikor egészen közelről filmeznek, és érteni kell ahhoz is, meg ahhoz is, amikor az ember több száz meg ezer emberhez beszél. Volt olyan, hogy a Szókratész védőbeszédét több mint kétezer embernek játszottam el.

– Láthattuk, hallhattuk a tévében, most először azonban színpadon is. Egy nagyon régi előadását hozta el Marosvásárhelyre.

– Igen, annyira régi, hogy amikor elkezdtem a hetvenéves Szókratész védőbeszédét játszani, akkor 29 éves voltam. Most idősebb vagyok, mint a darabbéli hetvenéves Szókratész. Hozzáöregedtem. Azért is csinálom élvezettel. Nagy tanulság volt majdhogynem kölyökként eljátszani ezt a darabot, hiszen hat évvel a bemutató előtt fejeztem be a főiskolát.

– Nem lehet megunni ennyi évtized alatt?

– Mindig más. Más körülmények között egyszer csak felvillan valami olyasmi, ami eddig nem volt, de ha volt, akkor nem ilyen minőségben jelent meg. Úgyhogy számomra ez nem csak feladat, küldetés is. Mert egy jó emberről, egy okos emberről van szó, és az ő állásfoglalásáról az élet fontos dolgait illetően. Játszottam én ezt már három embernek is, és legalább olyan szórakozás volt számomra. Látni a szemükön, hogy tudnak-e követni, élvezik-e azt, amit mondok, megértik-e, érzelmileg hogy hat rájuk. Ez pontosan az az érzés, amit annak idején Szókratész élt meg, amikor az Areopáguszon beszélt.

– Néhány éve beválasztották a nemzet színészei közé. Mit jelent benne lenni a tizenkettőben?

– Most már több mint ötven éve vagyok a pályán, és egy ilyen kitüntető választás mindenképpen nagy jutalom a színésznek az addigi munkájáért.

– Mivel foglalkozik még Haumann Péter mostanság?

– Nagyon szeretek kimenni az erdőbe vadászni. De azon kapom magam, hogy egyre jobban becsülöm az életet, így sokszor elég, ha kint vagyok egy ürüggyel, azzal hogy most vadászni mentem, és közben nagyon sokszor békén hagyom az állatokat, nem veszem őket birtokba – hiszen ahogy régen mondták helyesen a vadászok: nem lelövik, hanem birtokba veszik a vadat.

Színészként a Katona József Színház az anyahajó, onnan néha kilépek a Centrál Színházba, vagy vidéken játszom nagyon ritkán. De az a feladat, amivel engem most ellát a Katona József Színház, az éppen elég. Volt emellett nyáron három film is, amiben dolgoztam, hál\' istennek háromból kettő az ifjúságot célozza meg, akikkel valahogy nem törődik a kulturális gondolkodás, de úgy tűnik, mintha most mégis kezdenének belejönni.

– Láthatjuk még önt erdélyi színpadon?

– Szó volt róla, hogy esetleg jövök ide játszani, de csak érintőlegesen. Viszont szeretek az itteni színészek között lenni, annyira jó lelkületű emberek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók

Első erdélyi helyszínként Marosvásárhelyen tartottak vetítéssel egybekötött közönségtalálkozót péntek este a Most vagy soha! című film alkotói.

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók
2024. április 04., csütörtök

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról

„Kitelepítés című könyvem azt a kérdést feszegeti, vajon értelemmel bír-e az életünk, hiszen talán nem a szenvedés, hanem az értelmetlen szenvedés az, ami elviselhetetlen” – fogalmazott a Krónikának adott interjúban Visky András író, dramaturg.

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról
2024. április 04., csütörtök

A Semmelweis című filmmel nyit, számos friss alkotást kínál közönségének a Brassói Magyar Filmnapok

Immár harmadik alkalommal szervezi meg a magyar filmnapokat a Cenk alatti városban a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest a brassói Secvențe Kulturális Egyesülettel és a Barcasági Magyarságért Egyesülettel közösen.

A Semmelweis című filmmel nyit, számos friss alkotást kínál közönségének a Brassói Magyar Filmnapok
2024. április 04., csütörtök

Elhunyt Duba Gyula Kossuth-díjas felvidéki író, aki gazdag szépprózai életművet hagyott maga után

Életének 94. évében szerdán elhunyt Duba Gyula Kossuth-díjas felvidéki író, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja – tudatta az MMA csütörtökön az MTI-vel.

Elhunyt Duba Gyula Kossuth-díjas felvidéki író, aki gazdag szépprózai életművet hagyott maga után
2024. április 04., csütörtök

Fekete Vince költő a meghívottja a Kolozsvári Állami Magyar Színház költészet-napi eseményének

Fekete Vince József Attila-díjas és Magyarország Babérkoszorújával kitüntetett költő a meghívottja az április 10-én, szerdán este 6 órától, a magyar költészet napja előestéjén a Kolozsvári Állami Magyar Színház stúdiótermében tartandó eseménynek.

Fekete Vince költő a meghívottja a Kolozsvári Állami Magyar Színház költészet-napi eseményének
2024. április 03., szerda

Minden politikai történet mögött intim drámák állnak – Fontos kérdéseket feszeget a kolozsvári színház új előadása

Az átpolitizált társadalmakban megőrizheti-e önmagát a nagybetűs Ember – erre a kérdésre keresi a választ a Kolozsvári Állami Magyar Színház új produkciója, a Stuart Mária. Friedrich Schiller darabja a 16. századi angol és skót királynő története.

Minden politikai történet mögött intim drámák állnak – Fontos kérdéseket feszeget a kolozsvári színház új előadása
2024. április 03., szerda

Miniévaddal, költészetnappal ünnepel a 70 éves szatmárnémeti Harag György Társulat

Április 10. és 15. között ünnepli alapításának 70. évfordulóját a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata – közölte a színház.

Miniévaddal, költészetnappal ünnepel a 70 éves szatmárnémeti Harag György Társulat
2024. április 02., kedd

KAF-emlékestet tartanak Kolozsváron a magyar költészet napján

Emlékestet tartanak a magyar költészet napján, április 11-én a december végén elhunyt Kovács András Ferenc József Attila- és Kossuth-díjas, Artisjus irodalmi nagydíjas költő, esszéíró, műfordító emlékére Kolozsváron.

KAF-emlékestet tartanak Kolozsváron a magyar költészet napján
2024. április 01., hétfő

Egyed Péter íróra, filozófusra emlékeznek a Kolozsvári Állami Magyar Színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház és az Erdélyi Múzeum-Egyesület április 6-án, 16 órától a színház stúdiótermében Egyed Péter-emlékestet szervez a 2018-ben elhunyt író, filozófus tiszteletére – közölték a szervezők.

Egyed Péter íróra, filozófusra emlékeznek a Kolozsvári Állami Magyar Színházban
2024. március 31., vasárnap

Elhunyt Tordy Géza színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja

Meghalt Tordy Géza színművész – közölte a Nemzeti Színház szombat este az MTI-vel.

Elhunyt Tordy Géza színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja