Háború van Ukrajnában az Európai Unió szerint

Háború van Ukrajnában az Európai Unió szerint

Rendkívüli módon aggasztják az ukrajnai válság fejleményei az Európai Tanácsot, ezért az Európai Unió állam- illetve kormányfőit tömörítő, a legfőbb stratégiai döntéseket meghozni hivatott testület arra kéri az Európai Bizottságot, hogy egy héten belül készítsen javaslatot, milyen további intézkedéseket lehet alkalmazni Oroszországgal szemben. Eközben az Ukrajnába behatolt orosz haderő egy startégiai fontosságú város, Mariupol közelében épít ki állásokat.

Krónika

2014. augusztus 31., 15:242014. augusztus 31., 15:24

2014. augusztus 31., 15:262014. augusztus 31., 15:26

A szombat délután kezdődött rendkívüli uniós csúcsot követően Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke vasárnap hajnalban elmondta, az Európai Tanács készen áll, hogy további jelentős lépéseket tegyen a helyszínen zajló események függvényében. A belga politikus szerint mindenki tisztában van azzal, hogy gyorsan kell cselekedni, a további lépések attól függnek, hogy mi történik Kelet-Ukrajnában.

„Ami Ukrajna keleti részén zajlik, az háború\" – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso, aki szerint egyetértés alakult ki, hogy ha Moszkva tovább súlyosbítja a helyzetet, akkor azért egyre nagyobb árat kell fizetnie. A portugál politikus tudatta: a bizottság hamarosan leteszi az asztalra az újabb javaslatokat.

„A szankciók nem öncélúak, hanem eszközként szolgálnak annak demonstrálására, hogy ez a viselkedés nem elfogadható” – jelentette ki Barroso, aki szerint túl nagy a kontraszt az elhangzott ígéretek és a terepen tapasztalható valóság között. „Ezt a válságot nem lehet katonai úton megoldani” – húzta alá az Európai Bizottság elnöke.

Leromboltak egy kisvárost az oroszok

Eközben az ukrán védelmi illetékesek szerint az ország területére behatolt orosz haderő lerombolt egy kisvárost a határ közelében, miközben a szakadárok újabb területeket foglaltak el. Andrij Liszenko védelmi minisztériumi szóvivő szerint orosz harckocsik földig rombolták Novoszvitlivka települést. Liszenko szerint a harckocsik minden házra rálőttek. Azt is elmondta, hogy a szakadár erők Luhanszk közelében foglaltak el új területeket, miután orosz segjtséggel új frontot nyitottak a régióban.

A kijevi védelmi és biztonsági tanács Twitter-bejegyzése szerint eközben az országban folytatódik „az Orosz Föderáció által folytatott közvetlen katonai agresszió”: az oroszok folyamatosan küldik be az országba a hadi felszerelést és a zsoldosokat.

Petro Porosenko ukrán elnök még csütörtökön állította azt, hogy országa orosz invázió áldozata lett, miután orosz páncélos egységek hatoltak be ukrán területre. A NATO szerint mintegy ezer orosz katona – az elit deszantos egység tagjai – tartózkodik Ukrajnában.

A Guardian szerint az 1000 fős reguláris haderő közel száz harckocsival, nyolcvan páncélozott csapatszállítóval, száz, vállról indítható rakétával, ötszáz tankelhárító fegyverrel és több mint száz ágyúval rendelkezik.

Szombat reggel pedig a hadsereg által a Facebook közösségi oldalra feltett információ szerint az oroszbarát szakadárok pénteken lelőttek egy, az ukrán légierőt erősítő Szu-25-ös típusú csatarepülőt.

Ukrajna amúgy vasárnap visszaadta a területén elfogott orosz deszantosokat, cserében Moszkva a dél-oroszországi rosztovi területre menekült 63 ukrán katonát átadta az ukrán hatóságoknak – jelentette az orosz sajtó.

Alekszej Ragozin vezérőrnagy, az orosz hadsereg légideszantos csapatainak parancsnok-helyettese az éjszaka közölte, hogy minden, Ukrajna területén feltartóztatott orosz deszantos visszatért Oroszországba.

Mariupol lehet a következő célpont

Az orosz haderő még pénteken megközelítette az Azovi-tenger partján fekvő ukrajnai Mariupolt. A TSZN ukrán televízió híradása szerint az orosz csapatok a csütörtökön elfoglalt Novoazovszk városából Mariupolba indultak, ahol újabb hídfőállást építenek ki. Az ukrán hírszerzés szerint az orosz csapatok a stratégiai fontosságú várostól mintegy 20 kilométerre fekvő Bezimenne falut használják erre a célra.

A területet védő ukrán katonák állásait aknavetőkkel lövik. A TSZN-nek nyilatkozó ukrán katonák azt állították, hogy nem szakadárok támadják őket, hanem hivatásos orosz katonák. „Egyértelműen orosz invázióról van szó. Erről meggyőződtünk tegnap, amikor Novoazovszkba orosz zászló alatt nyomultak be a harckocsik” – mondták. Az ukrán fegyveres erők tagjai arra panaszkodtak, hogy nincs megfelelő fegyverzetük, amivel felvehetnék a harcot az előrenyomuló harckocsikkal szemben.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint ugyanakkor nincs bizonyíték orosz csapatok ukrajnai behatolására és jelenlétére. Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap arról beszélt: az ukrajnai konfliktus rendezését célzó tárgyalások során az ott élők legitim érdekeinek védelmében egy új állam létrejöttének a lehetőségét is föl kell vetni Kelet-Ukrajna területén.

Öt NATO-támaszpont létesül – egy Romániában

A NATO az ukrajnai válságban követett orosz politika miatt kiépít öt állandó támaszpontot Kelet-Európában és létrehoz egy négyezer fős gyorsreagálású alakulatot, a döntést minderről a jövő heti csúcstalálkozón hozzák meg – írta a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi német lap. A beszámoló szerint a 28 NATO-tagállam nagyköveti szinten már megállapodott a „putyini újorosz” politikára kidolgozott válaszlépéseket összefoglaló stratégiáról, amelyet a jövő heti walesi csúcstalálkozón a legmagasabb szinten fogadnak majd el.

A készenléti akcióterv nevű, 20 oldalas, titkos minősítésű dokumentum szerint Oroszország veszélyezteti az euroatlanti térség biztonságát és úgynevezett hibrid hadviselést folytat Ukrajna ellen. A FAS információi szerint a szövetség azt tervezi, hogy létrehoz egy-egy támaszpontot a balti államokban – Észtország, Lettország, Litvánia –, valamint Lengyelországban és Romániában. Ezek regionális felderítő, logisztikai és bevetési tervezési központként szolgálnak majd, személyzetük többnemzetiségű lesz, támaszpontonként 300-600 ember.

Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök egyébként a kormány pénteki ülésén bejelentette: az ukrán kormány törvényjavaslatot terjeszt a parlament elé, amelyben megszünteti Ukrajna semleges státusát, és felújítja NATO-csatlakozási felkészülését. A NATO pénteken kifejezésre juttatta Ukrajnával való határozott szolidaritását – közölte Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár, miután Brüsszelben ukrán kérésre, az Ukrajna elleni orosz katonai agresszió súlyos kiterjesztése miatt rendkívüli ülést tartott a NATO-Ukrajna Bizottság. 

A tagállamok csúcsvezetői jövő heti walesi tanácskozásukon, Petro Porosenko ukrán elnökkel találkozva fogják világossá tenni, hogy szilárdan támogatják Ukrajnát – tette hozzá Rasmussen. „Moszkva üres cáfolatai ellenére mára világos, hogy orosz csapatok felszereléssel együtt illegálisan átlépték Ukrajna keleti és délkeleti határát – mondta a főtitkár. – Ez nem elszigetelt akció, hanem része annak a veszélyes törekvésnek, amely sok hónapja Ukrajnának, mint szuverén nemzetnek a destabilizálására irányul.”

Traian Băsescu: javítani kell az ukrajnai románok helyzetét

Az ukrajnai helyzet stabilizálódását követően komolyan fel kell venni az ott élő román kisebbség ügyét – jelentette ki Traian Băsescu roman államfő pénteken. „Még sok a tennivaló az ukrajnai román kisebbség tagjaiért. Persze ez most nem a legmegfelelőbb pillanat a téma felvetésére, amikor Ukrajna instabil, amikor előre hozott választásokra készülnek” – jegyezte meg az elnök.

Rámutatott: a bukovinai románoknak Viktor Juscsenko és Julija Timosenko idején volt a legnehezebb a soruk. Emellett arra is rámutatott, hogy az új kijevi vezetés is felelőtlenül cselekedett, amikor első tette az volt, hogy eltörölje a Viktor Janukovics által biztosított kisebbségi jogokat: „Akkor nagyon komoly tárgyalásokat folytattunk Brüsszelben Jacenyuk miniszterelnökkel, és egyértelműen felkértem: ne írja alá a törvényt, ami meg is történt. A kérést nem csupán én fogalmaztam meg, hanem Magyarország és Lengyelország is.”

Băsescu szerint egyébként nincs szó orosz invázióról Ukrajnában, csupán arról, hogy Oroszország fokozta a szakadároknak nyújtott katonai támogatást. Mindazonáltal szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök célja az, hogy az orosz befolyás alatt álló szakadár moldovai régió mintájára Kelet-Uktajnában egy „nagyobb méretű Transznisztriát” hozzon létre, hogy megakadályozza Ukrajna EU- és NATO-csatlakozását.

Băsescu pénteken úgy vélekedett, a NATO-nak támogatnia kell Ukrajnát, ezért felszólította a katonai szervezetet, hogy szállítson fegyvereket az ukrán hadseregnek. Egyúttal kijelentette: ahelyett, hogy „a polgármesterekbe pumpálnák a pénzt”, a kormánynak a hadsereg fejlesztésére kellene költenie. Victor Ponta kormányfő ugyanakkor szombaton azt mondta: tízszer is meg kell gondolni, hogy ukrajnai katonai beavatkozás kerüljön szóba, és jelezte az uniós partnereknek, hogy az ilyen értelmű bukaresti nyilazkozatok politikai célzatúak.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„No migration, no gender, no war!” Brüsszelnek üzent Orbán Viktor

Tegyünk világos vállalást: amíg nemzeti kormány áll az ország élén, Magyarország nem lép be az orosz-ukrán háborúba senkinek az oldalán – közölte Orbán Viktor miniszterelnök.

„No migration, no gender, no war!” Brüsszelnek üzent Orbán Viktor
2024. április 19., péntek

Izraelt és Iránt is felszólította Ursula von der Leyen, hogy tartózkodjon az eszkalációtól

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken az Irán és Izrael közötti feszültség növelésének elkerülésére szólított fel.

Izraelt és Iránt is felszólította Ursula von der Leyen, hogy tartózkodjon az eszkalációtól
2024. április 19., péntek

Lezuhant egy orosz nagy hatótávolságú bombázó, az ukránok szerint ők lőtték le

Oroszország Sztavropoli területén lezuhant egy Tu-22M3-as típusú, nagy hatótávolságú bombázó repülőgép – közölte pénteken az orosz védelmi minisztérium.

Lezuhant egy orosz nagy hatótávolságú bombázó, az ukránok szerint ők lőtték le
2024. április 19., péntek

Lakóövezetet támadtak az oroszok rakétákkal Dnyipróban, sok a halott

Legalább nyolc ember meghalt és huszonöt megsebesült az orosz erők légicsapásában csütörtök este a közép-ukrajnai Dnyipropetrovszk térségében – közölték a helyi hatóságok.

Lakóövezetet támadtak az oroszok rakétákkal Dnyipróban, sok a halott
2024. április 19., péntek

Ukrajna elveszíti a háborút, ha nem kapja meg az amerikai támogatást – figyelmeztetett a CIA igazgatója

William Burns, a CIA igazgatója figyelmeztető üzenetet intézett a washingtoni törvényhozókhoz, hangsúlyozva, hogy sürgősen jóvá kell hagyni az Ukrajnának nyújtott támogatást, hogy megelőzzék az esetleges vereséget.

Ukrajna elveszíti a háborút, ha nem kapja meg az amerikai támogatást – figyelmeztetett a CIA igazgatója
2024. április 19., péntek

Nem adta meg az államiságot az ENSZ BT Palesztinának, Washington szerint erről Izraellel kell tárgyalniuk a palesztinoknak

Az Egyesült Államok vétójával az ENSZ Biztonsági Tanács elutasította a palesztin államiság megadását csütörtökön.

Nem adta meg az államiságot az ENSZ BT Palesztinának, Washington szerint erről Izraellel kell tárgyalniuk a palesztinoknak
2024. április 19., péntek

FRISSÍTVE - Amerikai illetékesek szerint Izrael visszavágott Iránnak, katonai repülőtér közeléből jelentettek robbanásokat

Izrael csapást hajtott végre Iránon belül – mondták amerikai tisztségviselők a CNN-nek és a CBS News-nak pénteken. Hozzátették: nem nukleáris célpontról van szó.

FRISSÍTVE - Amerikai illetékesek szerint Izrael visszavágott Iránnak, katonai repülőtér közeléből jelentettek robbanásokat
2024. április 18., csütörtök

Szabotázsakciókra készülő orosz kémeket kapcsoltak le Németországban

Őrizetbe vettek két német-orosz állampolgárt Németországban, akik a gyanú szerint az Ukrajnának szánt katonai támogatás meghiúsítása céljából készültek szabotázsakciókra – közölték csütörtökön a szövetségi ügyészek.

Szabotázsakciókra készülő orosz kémeket kapcsoltak le Németországban
2024. április 18., csütörtök

Netanjahu: mi döntünk az Irán elleni válaszcsapásról – Az izraeliek többsége nem támogatja feltétlenül a támadást

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán a kabinet ülésén közölte, hogy Izrael saját maga dönt arról, hogyan válaszol a hétvégi iráni támadásokra.

Netanjahu: mi döntünk az Irán elleni válaszcsapásról – Az izraeliek többsége nem támogatja feltétlenül a támadást
2024. április 18., csütörtök

EU-csúcs: További légvédelmi eszközöket kell átadni Ukrajnának

Az uniós tagállamok vezetői egyetértettek abban, hogy „sürgősen, légvédelmi eszközök átadásával kell biztosítani Ukrajna védelmének megerősítését”, valamint szankciók meghozataláról határoztak Iránnal szemben.

EU-csúcs: További légvédelmi eszközöket kell átadni Ukrajnának