Szupermarketek: van, ahol a kevés is sok

Szupermarketek: van, ahol a kevés is sok

Fotó: Thomas Campean

Nem hiszik a Krónika által megszólaltatott szakemberek, hogy a jelenleginél több multinacionális nagyáruházra lenne szükség a Székelyföldön.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2015. szeptember 30., 20:332015. szeptember 30., 20:33

A Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilap tegnap arról cikkezett, hogy Romániát harmadát elkerülik a külföldi befektetők, így ezek a régiók még „termékeny területek” lehetnek számukra. Mint a ZF rámutatott, az országban éppen egy tucat olyan megye van, ahol tizenötnél kevesebb szuper- vagy hipermarket üzemel, ezeken a vidékeken pedig a kisebb élelmiszerüzletek, tömbházak alatti boltok vagy éppen bódék dominálják a piacot.

Az említett megyék között találjuk Erdélyből és a Partiumból Hargita, Kovászna, valamint Szilágy megyét, a két székelyföldi megyében 12-12 hasonló létesítmény van, a Szilágyságban pedig alig kilenc. Ezek a megyék egyébként – mint a pénzügyi napilap újságírója is emlékeztet – az ország legszegényebb vidékei, ahol a munkanélküliségi ráta magasabb az országos átlagnál, miközben a fizetések akár 30 százalékkal is elmaradnak az országos átlagbértől.

Nagyobb vásárlóerő, több szupermarket – mondhatjuk, hiszen Erdélyből Brassó megyében van a legtöbb multinacionális nagyáruház, szám szerint 72, Kolozs megyében hatvan, Temes megyében pedig 59. Mintegy viszonyításképpen: Bukarestben 481 hasonló létesítményt találunk.
Országos viszonylatban egyébként mintegy 1600, a ZF által „modern üzletnek” nevezett áruház van, miközben a hagyományos boltok száma eléri a 70-80 ezret. Azonban előbbieké a romániai élelmiszerpiac 55 százaléka, Bukarestben pedig az arány megközelíti a 70 százalékot is.

„Inkább a helyi”

A multinacionális cégek ellenében azonban inkább a helyi kisvállalkozásokat támogatják a székelyföldi gazdasági szakértők. Gyerkó László, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) Hargita megyei alelnöke a Krónika megkeresésére kifejtette, gazdasági, befektetői szempontból lehet, hogy kevés a nagyáruház Hargita megyében, ám a lakosság szempontjából vizsgálva még ez is sok. 

Alacsonyak a bérek Hargita megyében
2014-ben 2328 lej volt a bruttó átlagbér, 7,6 százalékkal több, mint 2013-ban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a napokban nyilvánosságra hozott adatsorokból. A nettó átlagbér eközben 1697 lej volt, 7,5 százalékkal, vagyis 118 lejjel több, mint az előző évben. Területi lebontásban Románia 36 megyéjében volt alacsonyabb az átlagfizetés az országos szintnél. A legkevesebbet, 1251 lejt a Hargita megyében élők vihették haza, ez a szint 26,3 százalékkal marad el az átlagtól. Az ellenkező póluson Bukarest áll nettó 2441 lejjel, ami pedig 43,8 százalékkal magasabb az országos átlagnál.Mint részletezte, minél több ugyanis a multinacionális cég, a helyi kisvállalkozók kevésbé tudják érvényesíteni az érdekeiket, csökken a mozgásterük, hiszen a multik árpolitikájával, a dömpingárakkal nehezen tudják felvenni a versenyt. Gyerkó László a nyugat-európai országok példáját említette, ahol sok városban csak a településen kívül épülhetnek meg a raktáráruházak, hogy a kisüzletek is megélhessenek.

A szakember ugyanakkor rámutatott, hogy a törvényalkotók is próbálkoznak a helyi értékek és érdekek védelmével, például törvénytervezetet nyújtottak be, ami alapján kötelezni lehetne a multikat, hogy helyi termékeket forgalmazzanak. Jelenleg arról folyik a vita, hogy a helyi termékeknek 20-30 vagy 50 százalékos arányban kell jelen lenniük a polcokon, és elemzéseket végeznek, hogy a helyi gazdálkodók milyen mértékben tudják lefedni a nagyáruházak igényeit. „Minden szinten a helyi termelőket, kereskedőket kell támogatni” – szögezte le a székelyföldi közgazdász.

„Megölik a kisebbet”

A piacgazdálkodás természetes folyamata, hogy a nagy üzletláncok egyszer a fővárosban, majd a nagyvárosokban telepednek meg, és utolsó lépésben terjeszkednek a kisebb megyékben, városokban – fogalmazta meg lapunknak Édler András.

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke úgy véli, nem biztos, hogy Háromszéken a meglévőnél több nagyáruházra van szükség, hiszen minél többen telepednek meg a térségben, annál inkább „megölik a kisebbeket”.

„Ha egészséges gazdaságot akarunk, a helyi vállalkozókra kell építkezni, akik helyben adóznak. A nagy üzletek csak az ingatlanadót és a személyi jövedelemadó visszaosztott részét hagyják helyben” – ecsetelte a gazdasági szakértő, aki szerint különben sem a kereskedelmet kell fejleszteni, mert az kevés hozzáadott értéket termel, inkább az ipar és a szolgáltatások terén kell befektetőket vonzani a térségbe.

„A kereskedelemben a helyieknek kellene minél inkább megvetniük a lábukat, és erre vannak is már jó példák” – vallja Édler. Szerinte egyébként plázákra sincs szükség, hiszen a helyi kiskereskedők is tudnak márkás termékeket forgalmazni, ha erre van igény. Kérdésünkre ugyanakkor arra is kitért, hogy a kamaránál nem érdeklődnek a multinacionális cégek – ha a saját elemzéseik alapján úgy döntenek, hogy egy térségben megtelepednek, akkor először megkeresik a telket, mert ha előtte nagydobra verik a szándékukat, megemelkedhetnek a telekárak.

Ezzel szemben a gyárak, a szolgáltatások esetében a befektetők általában a kamaránál érdeklődnek. Édler András mintegy összefoglalóként leszögezte, a helyieknek kell megelőlegezni a bizalmat, hogy megerősödhessenek, hiszen ők erősítik a megye gazdaságát, és minden máshol elköltött lej gyengíti azt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék

Az európai uniós tagállamok közül Romániában az egyik legnagyobb a különbség a leggazdagabbak és a legszegényebbek jövedelme között – hívta fel a figyelmet a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia Alapítvány az Eurostat 2022-es adatait idézve.

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék
2024. április 18., csütörtök

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek

Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is