Online érkezik a napi betevő – Külföldön is vevők a vásárhelyi ötletre

Online érkezik a napi betevő – Külföldön is vevők a vásárhelyi ötletre

Komoly fejlesztéseket terveznek a közeljövőben az ételrendelést egyszerűbbé tevő, valamint a környező vendéglők közötti eligazodást segítő, Erdélyben a Meniulzilei.info név alatt futó honlap üzemeltetői, akik nem elégszenek meg azzal, hogy az országon belül egyre sikeresebb a projekt.

Kőrössy Andrea

2015. június 22., 20:052015. június 22., 20:05

A platform ugyan már jó ideje jelen van Budapesten (Napimenü.hu), az ötletgazdák azonban további, harmincnál is több magyarországi városban terjeszkednének, ennek érdekében hétvégén tárgyaltak a szomszédos országban tevékenykedő potenciális partnerekkel. A távlati tervek között szerepel ugyanakkor a honlap kiterjesztése Ausztriába (Mittagsmenü.info).

A Meniulzilei.info alapítója és társtulajdonosa, Boda Levente Gergely marosvásárhelyi fotós, a Vásárhelyi Hírlap munkatársa lapunknak elmondta: a weboldal létrehozásának ötlete tulajdonképpen egy esti sörözés alkalmával született meg.

Programozó barátja elpanaszolta, hogy milyen időigényes naponta az ebédszünetben végigjárni többtucatnyi éttermet, amíg az ember megtalálja azt az egyet, amely kínálat és ár szempontjából is elnyeri a tetszését.

„Javasoltam, hogy írjon egy számítógépes programot, amely nyomán lehetővé válik a városbeli vendéglők és kínálatuk összesítése, később pedig én egyeztettem az éttermekkel, vázolva a lehetőséget” – osztotta meg Boda L. Gergely.

A projektet hónapokon keresztül fejlesztették, hogy minél több információt fel tudjanak tölteni a vendéglők és pizzázók, illetve a Meniulzilei.info munkatársai: aktualizált napimenü kínálatot, a la carte kínálatot, elérhetőséget, nyitva tartást, fizetési lehetőségeket, egyéb szolgáltatásokat, térképet a vendéglő címének beazonosítására, ételrendelési feltételeket stb. Ez év elején indították el ugyanakkor az online rendelési lehetőséget, így a vásárlónak csak néhány kattintásba kerül, hogy ételt rendeljen, még csak telefonálnia sem kell.

A projektre a kezdetekben nem úgy tekintettek, mint megélhetési, meggazdagodási lehetőségre, hanem egy szükségletet akartak kielégíteni. „A második megkeresett vendéglős azonban rákérdezett, hogy mennyit kell ezért fizetnie, így mégiscsak díjszabást vezettünk be” – magyarázta az ötletgazda.

A honlapokat jelenleg is ebből, az éttermek által fizetett havi fix összegből tartják fenn, nyáron pedig a tervek szerint egy új rendszert is bevezetnek, eszerint a cégek már a weboldalon keresztül megvalósult eladásaik után is fizethetnének „bért”. Ennek egyik feltétele, hogy az ételrendelésre kizárólag online lesz lehetőség, telefonon már nem, hogy pontosan követni lehessen a tranzakciókat.

Egy másik, folyamatos újítás, hogy a projekt egyre inkább átáll mobiltelefonra: tavaly készült el a Daily Menu nevű applikáció, amely mindegyik, az elképzelésbe bevont hazai és külföldi városban használható, segítségével pedig nemcsak az éttermek aznapi kínálatáról, árairól tudhat meg többet a felhasználó, de annak kiderítése is egy kattintásba kerül, hogy melyik vendéglő van hozzá legközelebb.

„Szerintem ugyan a számítógép használata kényelmesebb, de a tendenciák a telefonos alkalmazás fele mutatnak. Sokkal gyorsabban nő azon ügyfeleink aránya, akik letöltik mobilra az applikációt, mint akik számítógépen regisztrálnak, navigálnak” – magyarázta Boda.

A Meniulzilei.info 2009-ben indult Vásárhelyen, és öt évig kizárólag a marosi megyeszékhelyen működött. A két ötletgazda 2014-ben kezdett terjeszkedni, jelenleg 16 romániai városban – többek között Kolozsváron, Nagyváradon, Temesváron, Segesváron, Nagyszebenben és Bukarestben – vannak jelen, a magyarországi Napimenü.hu domainnevet pedig tavaly májusban vásárolták meg.

Külön honlap fedi le a Székelyföldet: a Napimenü.ma oldalon a csíkszeredaiak, a székelyudvarhelyiek és a sepsiszentgyörgyiek rendelhetnek ételt, válogathatnak a vendéglők között. A Napimenü.ma inkább magyarul működik, Boda elmondása szerint ugyanis a vendéglők részéről nem volt igény, hogy románul is feltöltsék a tartalmat. Ugyanez fordítva igaz Erdély más részére, ennek tudható be, hogy a Meniulzilei.info csak Marosvásárhelyen érhető el magyarul is.

A társtulajdonos kifejtette: ők megadták a lehetőséget arra, hogy az éttermek románul és magyarul is megjelenítsék ajánlataikat, de ezzel csak néhány vásárhelyi cég élt, ott is meglehetősen kevesen – a román nyelvű tartalomhoz képest a magyarul is közlők aránya átlagosan 5, legfeljebb 10 százalék. Holott szerinte erre már az Erdélybe érkező magyar turisták részéről is lett volna kereslet.

A honlap forgalma abszolút érték szerint Bukarestben a legnagyobb, de a lakosság számát figyelembe véve Marosvásárhelyen a legnépszerűbb a projekt. Boda L. Gergely szerint ez annak köszönhető, hogy társával együtt ott vannak jelen, személyesen tartják a kapcsolatot az éttermekkel, és az ügyfelek közül is sok mindenkit ismernek. „Temesváron például már nehezebb betörni, ott másfajta reklámstratégiát kell alkalmazni” – magyarázta lapunknak.

A cég struktúrájával kapcsolatban egyébként elmondta: nincsenek a hagyományos értelemben vett alkalmazottaik, illetve nincs hierarchikus felépítés a vállalkozáson belül, ennek nyomán amennyiben szükséges, az emberek akármikor tudják egymást helyettesíteni. Fizikailag nincsenek jelen minden városban, ahol a honlap él, például a nagyváradi munkatárs foglalkozik a szatmári, a zilahi és a kolozsvári projekttel is.

Arra a felvetésre, hogy a hasonló szolgáltatást nyújtó Foodpanda.ro oldal mekkora konkurenciát jelent számukra, Boda L. Gergely rámutatott: a két évvel később indult honlapnak van egy óriási előnye velük szemben, ugyanis nem sokkal a kezdés után jelentős támogatást kaptak befektetőktől, így mintegy 400 millió dolláros tőkével indulhatott a projekt. Ezzel szemben a vásárhelyi csapat önerőből valósította meg az elképzelést.

Boda szerint ugyanakkor a Foodpanda.ro teljes mértékben nem versenytárs, hiszen nem foglalkoznak a napi menük népszerűsítésével, csak a la carte ajánlatokat közölnek. Egy másik eltérés, hogy kifejezetten úgy népszerűsítik magukat, mint akiket csak a nagyon menő, felkapott vendéglők keresnek meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 18., csütörtök

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek

Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte