Nyaralás Bulgáriában: pánikot kelt a román külügy?

Nyaralás Bulgáriában: pánikot kelt a román külügy?

A bulgáriai üdülőhelyek tengervizének fertőzöttségéről érkező hírek sürgős tisztázását kéri a külügyminisztériumtól a Turisztikai Ügynökségek Országos Egyesülete (ANAT), amely ellenkező esetben félretájékoztatás miatt még a héten bepereli a szaktárcát – hívta fel a figyelmet Alin Burcea, a szervezet alelnöke.

Bíró Blanka

Kiss Előd-Gergely

Kőrössy Andrea

2014. július 07., 19:432014. július 07., 19:43

Mint rámutatott: az ország utazási irodáinak meglátása szerint a minisztérium hamis információkat közölt a bulgáriai helyzetről, túldramatizálva az esetet, ezzel pedig pánikot okoz a szomszédos országba készülő turisták körében.

„A bulgáriai egészségügyi minisztérium nemrég kiadott közleménye szerint fertőzés nyomait találták Várna üdülőváros egyik strandján, a román külügyi tárca pedig egy bulvárlaphoz hasonlóan az egész tengerpart fertőzöttségéről számolt be. Néhány nappal később Szófia ismételten felhívta a figyelmet, hogy az ország többi strandja biztonságos, de a külügy ezt az információt már nem közvetítette a romániai állampolgároknak. A minisztériumnak sürgősen tisztáznia kell a helyzetet, amely több mint ezer hazai ügynökséget érint” – magyarázta az ANAT alelnöke.

Nem erősítették meg a hepatitis A jelenlétét

A külügyminisztérium múlt héten a bolgár hatóságokra hivatkozva közölte: nagy a valószínűsége annak, hogy a szomszédos ország tengerpartja hepatitis A-vírussal fertőzött. A bolgár járványügyi hatóságok szerint a fertőzöttség az elmúlt időszak heves esőzései okozta árvizeknek tudható be, a hepatitis A-vírus jelenlétét azonban hivatalosan nem erősítették meg.

A hazai szakemberek azt javasolják a Fekete-tenger partjára készülő vagy már ott nyaraló turistáknak, hogy ne fogyasszanak nyers kagylót, tengeri fürdőzés után zuhanyozzanak le, szigorúan tartsák be az egészségügyi előírásokat, és lehetőleg oltassák be magukat hepatitis A-vírus elleni védőoltással.

Az ANAT korábban már közleményben is felhívta a figyelmet, hogy a bolgár egészségügyi hatóságoktól igényelt információk alapján csak az egyik várnai strandon mutatták ki fertőzés jelenlétét, a többi üdülőhelyen vett vízminta megfelelt az előírásoknak. Ezt szombati közleményében a szófiai egészségügyi és gazdasági minisztérium is megerősítette.

A fertőzött strandot nem látogatják külföldiek

Lucia Morariu, az ANAT elnöke arról is beszámolt, hogy a turisztikai ügynökség számos ügyfele vissza akarta már mondani a bulgáriai foglalást, ez azonban aligha lehetséges anyagi kár nélkül. Az üdülésre már befizetett összeget ugyanis csak abban az esetben térítik meg száz százalékig, ha a hatóságok hivatalosan is veszélyesnek minősítik a tengerpartot.

Hasonló jelenségről számolt be a Krónikának Janka Katalin, a kolozsvári Boomerang Services utazási iroda vezetője is, akinek elmondása szerint nagyon sok kliensük – olyanok is, akik már elutaztak a szomszédos országba – megijedt a hírek hallatán, a bolgár tengerpartot választó ügyfeleik mintegy 80 százaléka telefonált, kért tájékoztatást az ügyben.

Az ügynökség vezetője megnyugtatta az utazni vágyókat: mint kifejtette, egyetlen Várna melletti öbölben vett vízminta bizonyult fertőzöttnek, az ott kialakított strandot pedig egyébként is csak a helybéliek használják időnként, a turisták nem látogatják. „Ráadásul nem új keletű a híresztelés, bulgáriai partnerirodáink szerint ugyanis régóta köztudott, hogy a strand vize szennyezett” – tette hozzá Janka Katalin.

Az utazási iroda vezetője úgy vélekedett: ha valóban széles körben hepatitisfertőzés veszélye állna fenn, a szófiai hatóságok már tömegesen bezáratták volna az üdülőhelyeket, hiszen nekik sem hiányzik több ezer beteg külföldi nyaraló. „A botrányt a sajtóban megjelent félretájékoztatások robbantották ki, ehhez pedig a külügyminisztérium is hozzájárult. Mindez rendkívül hátrányosan érinti a hazai és bolgár utazási irodákat, ráadásul a vakációzóknak is elrontja a kedvét” – fogalmazott Janka Katalin. Hozzátette: náluk egyelőre senki nem mondta vissza a foglalást.

A bolgár tengerpart lejáratása a cél?

Ennél szigorúbb állásponton van László Endre, az ANAT regionális elnöke, a TTS utazási iroda ügyvezetője, akinek elmondása szerint a romániai hatóságok minden évben megpróbálják valamiképpen lejáratni a bolgár tengerpartot, amely régóta jóval nagyobb népszerűségnek örvend, mint a Fekete-tenger hazai partszakasza. László ismertette lapunkkal a várnai közegészségügyi felügyelőség hivatalos okiratát, amely szerint nincs ok aggodalomra, a tenger vize teljesen biztonságos.

A turisztikai szakember felelőtlennek nevezte a külügyminisztérium hozzáállását, ugyanakkor emlékeztetett: hasonló alaptalan pánikkeltés volt néhány évvel ezelőtt, amikor a romániai madárinfluenzával riogattak, és magyarországi turisták tucatjai mondták vissza háromszéki üdülésüket. „A szaktárca tájékoztatása mindenképpen éreztetni fogja hatását, vélhetően visszaesik a forgalom, többen pedig visszamondják bulgáriai foglalásukat. Ezek a hazai turisták azonban nem fogják a román tengerpartot választani a bolgár helyett, inkább elutaznak Görögországba” – hívta fel a figyelmet az ANAT regionális elnöke.

Az utazási iroda vezetője amiatt is bosszankodik, hogy a külügyi tárca felesleges ügyintézéssel terheli őket, mivel ügyfeleik folyamatos érdeklődése miatt magyarázkodásra kényszerülnek, gyakran új üdülési csomagot kell kínálniuk a nyaralóknak.

„A román tengerpartot kellene inkább fejleszteni, ahol ijesztő az igénytelenség, holott apró változtatásokkal is lehet eredményt elérni. Elég lenne a cigarettacsikkeket eltakarítani a partról, vagy lehalkítani a manelezenét. Vannak vonzó, kiváló szolgáltatást nyújtó szállodák, de hiába – amint a turista kilép az udvarról, mindenütt ugyanazzal az igénytelenséggel találkozik. Hétvégén növekszik a forgalom, mert Bukaresthez közel van a part, de különben azon kívül alig akad vendég” – fejtette ki László Endre.

Mint rámutatott: míg a román tengerparton néhány tízezerre tehető a külföldi turisták száma, a szomszédos Bulgáriában milliós nagyságrendű. László elmondása szerint a bolgárok évek óta vonzzák a külföldi befektetőket, közben a román tengerparton alig van nyugati tőke, nem telepedtek meg a nagy szállodaláncok sem.

Corlăţean: a szaktárca korrekt módon tájékoztat

Az utazási ügynökségek panaszaira reagálva Titus Corlăţean külügyminiszter úgy nyilatkozott: a szaktárca korrekt módon tájékoztatta az állampolgárokat, nyilvánosságra hozva minden Bulgáriából érkező hivatalos álláspontot.

„A szófiai román nagykövetség napokon keresztül próbált információt igényelni a bolgár kormánytól, illetve az egészségügyi tárcától a tengervíz állapotával kapcsolatban, a hatóságok azonban elég hosszú ideig nem válaszoltak a kérdéseinkre. Nem húzhattuk az időt, közölnünk kellett az állampolgárokkal a fertőzöttség veszélyét” – magyarázta Corlăţean.

A külügyminisztérium közleményt is kibocsátott az ügyben, amelyben pontosítják, hogy a hepatitis A-vírus jelenlétének lehetőségéről az egyik szófiai kórház hepatológiai osztályának vezetője beszélt még június végén, ezt az információt pedig több hírügynökség és lap is átvette. Ennek nyomán bocsátott ki figyelmeztetést az utazásra készülők számára a külügyi tárca, miközben a bolgár kormány hivatalos álláspontjára várt.

A minisztérium megjegyzi: a román nagykövetség figyelemmel kíséri az ügy alakulását a bolgár hatóságokkal együttműködve, az üdülőknek ugyanakkor azt javasolják, hogy rendszeresen tájékozódjanak a legújabb hírekről a szaktárca internetes oldalán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben