Megkétszerezték a gyerekpénzt

Megkétszerezték a gyerekpénzt

Kétszeresére, 42 lejről 84 lejre emelik a 2 és 18 év közötti kiskorúaknak járó gyermekpénz havi értékét, az erre vonatkozó törvénymódosító indítványt szerdán fogadta el a képviselőház. Az intézkedés évi 1,76 milliárd lejes pluszkiadást jelent az államkasszának. 

Kőrössy Andrea

2015. május 20., 16:182015. május 20., 16:18

A módosítást Cristina Pocora nemzeti liberális (PNL) képviselő kezdeményezte, aki elmondta: pártja azt szeretné, ha a gyermekpénz értékét 200 lejre növelnék – amennyit a gyerek kétéves koráig eddig is megkaptak a szülők –, de tisztában vannak vele, hogy ez csak fokozatosan valósulhat meg, első lépésben pedig a költségvetés az összeg megkétszerezését engedi meg.

A képviselő hangsúlyozta: a kiskorúaknak járó juttatást 2009 januárja óta nem módosították, holott az infláció megkövetelte volna ezt, a fogyasztó árak ugyanis azóta 20 százalékponttal emelkedtek.

Az indítványban az is szerepel, hogy az Európai Unióban a gyerekpénz átlagosan 210 euró, miközben egy Romániában élő kiskorú alig 10 eurót kap havonta, az ország ezzel a sor végén szerepel. „Mintegy 3,6 millió gyermekről beszélünk, akiknek több mint 48 százalékát veszélyezteti a szegénység és a társadalmi kirekesztés, ezért rendkívül fontos, hogy megtaláljuk a szükséges forrásokat a támogatásukra” – hangsúlyozta Cristina Pocora.

Az intézkedéssel kapcsolatban Victor Ponta miniszterelnök úgy nyilatkozott: a kormány és az általa vezetett Szociáldemokrata Párt (PSD) ugyan támogatja a gyerekpénz növelését, de hiányolja, hogy a kezdeményezők nem jelölték meg azokat a finanszírozási forrásokat, amiből fedezni lehet a közel 1,8 milliárd lejes pluszkiadást. A kormányfő szerint ebben az évben és jövőben még sikerül kiszorítani a szükséges összeget, de „mégiscsak meg kellett volna jelölni egy hosszú távú forrást”. Hozzátette: erről már Klaus Johannis államfővel és a képviselőház elnökével is egyeztetett.

Cristina Pocora erről úgy vélekedett: „a kormány feladata, hogy finanszírozást találjon a parlament által elfogadott törvények megvalósításához”. „Úgy gondolom, hogy a pénz megvan, hiszen Victor Ponta gyakran hangoztatja, hogy az ország gazdasága növekszik, bővül a büdzsé. Ilyen körülmények között csak a prioritási listát kell felállítani, szerintem pedig a gyermekek egyértelműen a legfontosabbak” – fogalmazott a PNL-s képviselő.

A képviselőház munkaügyi bizottsága egyébként kedden elutasította az indítványt, a PSD-s honatyák szerint ugyanis a kezdeményezés megvalósítására egyelőre nincs anyagi fedezet, és majd a munkaügyi minisztérium fog javaslatot kidolgozni a gyerekpénz növelésére. Ennek ellenére a képviselőház végül rábólintott a módosításra.

Az alsóház szerdai ülésén az RMDSZ képviselői is igennel szavaztak a gyerekpénz emeléséről – tájékoztatott közleményében a szövetség. A plénumi vitán az RMDSZ álláspontját Kerekes Károly Maros megyei képviselő ismertette. Mint rámutatott: Romániában támogatásra jogosult minden olyan 18 év alatti személy, aki valamilyen tanintézetben tanul, illetve amennyiben már betöltötte 18. életévét, a középiskola vagy szakiskola befejezéséig részesül a juttatásban.

Máté András Levente, a szövetség képviselőházi frakciójának vezetője ugyanakkor elmondta: elfogadhatatlan, hogy Romániában mint az Európai Unió tagállamában a gyerekpénz értéke 35-ször kisebb az uniós átlagnál.

Eltörölnék a gyes felső határát

A gyermeknevelési támogatás felső határának eltörlését javasolja Rovana Plumb munkaügyi miniszter, aki szerint az intézkedés növelné a gyermekvállalási kedvet. Jelenleg az anyák fizetésüknek egy bizonyos százalékát kapják meg gyermeknevelési juttatásként, azonban az összeg nem haladhatja meg a 3400 lejt az egy évig otthonmaradó, illetve az 1200 lejt a kétéves szabadságot igénylő kismamák esetében. A tárcavezető elmondása szerint ezt a határt törölnék el, arról azonban nem beszélt, hogy ez mikortól lépne hatályba.

Rovana Plumb ugyanakkor egy másik, a kismamák számára előnyös javaslatot is tett: szerinte a szülés után járó 18 hetes szabadság alatt az anyáknak nem bérük 85 százalékát kellene megkapniuk, hanem a megelőző 12 hónapban kapott fizetésük átlagát. „A szülés utáni időszak nem egyenlő a betegszabadsággal, a 18 hét alatt pedig semmilyen módon nem kellene büntetni a kismamákat” – fogalmazott a munkaügyi miniszter.

Minden közalkalmazott bérét növelnék jövőre

Javában zajlik az egységes közalkalmazotti bérezési törvény kidolgozása, amelynek értelmében jövő évtől havi bruttó 1200 lejre emelik a minimálbért, az országban a legnagyobb, egyenlő értékű fizetése pedig az államfőnek, a miniszterelnöknek, a képviselőház és a szenátus elnökének, valamint a legfelsőbb bíróság vezetőjének lesz – nyilatkozta Rovana Plumb munkaügyi miniszter keddi sajtótájékoztatóján.

A tárcavezető rámutatott: jelenleg különböző lehetséges forgatókönyveket elemeznek a pénzügyminisztérium szakértővel, hamarosan pedig tárgyalni fognak az alkalmazottakat képviselő szövetségekkel, illetve a többi illetékes minisztérium szakembereivel is.

„Idén sikerült megemelni a két kulcsfontosságú ágazatban – az egészségügyben és a tanügyben – a béreket. A továbbiakban más közalkalmazottakkal is foglalkozunk: a helyi és megyei, valamint a központi állami intézmények munkatársainak is kedveznünk kell, hiszen esetükben meglehetősen rég emelték a fizetéseket, ezért a személyzet nem motivált” – fogalmazott Plumb.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot