Már júniustól jöhet az áfacsökkentés

Már júniustól jöhet az áfacsökkentés

Akár már júniustól csökkenhet az általános forgalmi adó (áfa/TVA). Ezt szerdai sajtónyilatkozatában helyezte kilátásba Victor Ponta miniszterelnök, aki elmondta, kabinetje áprilisban fog dönteni a témában.

Bálint Eszter

2015. március 25., 19:522015. március 25., 19:52

Hozzátette: arról kell majd határozniuk, hogy az általános áfát csökkentik a jelenlegi 24 százalékról 20 százalékra, vagy az alapélelmiszerek forgalmi adóját engedik le 9 százalékos szintre. A kormányfő szerint 99 százalékban biztos, hogy áprilisban áfacsökkentésről döntenek, azonban még egyeztetniük kell az ország nemzetközi hitelezőivel is.

A kormány eközben szerdai ülésén elfogadta az adótörvénykönyv tervezetét, amelyet a szenátus elé továbbítanak, hogy a felsőház állandó bizottsága már a jövő hét elején napirendre tűzhesse azt. A végső szót döntéshozó kamaraként a képviselőház mondja ki. Victor Ponta azonban a kormány felelősségvállalását sem zárta ki abban az esetben, ha azt tapasztalnák, hogy az ellenzék szándékosan húzza az időt. A kormányfő egyébként az idei év folyamán napirendrendre kerülő legfontosabb közpolitikai dokumentumnak nevezte a készülő adótörvénykönyvet.

Kiterjesztett áfacsökkentés

A most elfogadott jogszabálycsomag-tervezet értelmében 2016. január elsejétől 20 százalékra, 2018-tól pedig 18 százalékra csökkenne az általános áfa, illetve szintén jövő évtől lenne 9 százalékos az alapélelmiszerek általános forgalmi adója.

Ugyanakkor a korábbi sajtóinformációknak megfelelően a kormány bővítette utóbbiak sorát, így már nem csak a kenyér, a hús, a hal, a gyümölcsök, illetve a zöldségek szerepelnek a kedvezményes áfakulcsú termékek listáján, hanem az ezekből készült, feldolgozott élelmiszerek is, továbbá ott találjuk a tojást, a tejtermékeket, az élő állatokat és baromfikat is.

Érdekes színfoltja volt ugyanakkor a szerdai napnak, hogy a felsorolásból a szövegtervezet készítői kifelejtették a mézet, ám Victor Ponta felszólította a kormány illetékeseit, hogy kerüljön be ez is az alapélelmiszerek sorába. „Ismét kifelejtették a mézet? Bevették a mézet? A honatyák beteszik a mézet, mi csak a húst? Gyerünk, uraim, hagyjuk, hogy 24 százalékos áfát fizessenek a méz után? Figyeljenek oda, mert vétek!” – fogalmazott a kormányfő.

Mindössze 9 százalékos áfát kell fizetni januártól ugyanakkor a sportesemények belépője után is. Mint ismeretes, európai uniós szinten jelen pillanatban Romániában az egyik legmagasabb az áfa szintje, ennél többet csak Horvátországban (25 százalék), Dániában (25 százalék), Svédországban (25 százalék) és Magyarországon (27 százalék) kell fizetni.

Megkülönböztetett mikrovállalkozások

Nem mondtak le eközben a mikrovállalkozások differenciált adózásáról, így – amennyiben a most elfogadott formában megy át a tervezet a parlamenten – 1 százalékos adót fizetnének azon kis cégek, amelyeknek kettőnél több alkalmazottjuk van, 3 százalékot, ahol egy dolgozó van, az alkalmazott nélkülieknek pedig 3 százalékot plusz 1530 lejt kell lepengetniük. 3 százalékos adókulcsot alkalmaznak eközben azon mikrovállalkozások esetében, amelyek felszámolás alatt állnak, vagy ideiglenesen felfüggesztették tevékenységüket.

A tervezet szerint ugyanakkor 2017-től 75 ezer euróra, 2018-től 85 ezer euróra, 2019-től pedig százezer euróra nő a mikrovállalkozások besorolási küszöbe.

Tizennégy százalékos adókulcs 2019-től

Az adótörvénykönyv tervezete továbbra is azzal számol, hogy 2019-től 14 százalékra csökkentik a jelenlegi 16 százalékos egységes jövedelemadó-kulcsot. Eközben már 2016-től eltörölnék az osztalékok után fizetendő adót.

Ha a döntéshozók is rábólintanak, alacsonyabb lehet jövőre az üzemanyagok, szeszes italok jövedéki adója, szintén jövő évtől kikerülne az adóköteles termékek lajstromából a belföldi kőolaj, mint ahogy a más jövedékiadó-köteles termékek kategóriában szereplők is – egyebek mellett itt találjuk a kávét, az ékszereket, a szőrméket, illetve a gépkocsikat is. A kormány el kívánja törölni 2016-tól a köznyelvben oszlopadóként meghonosodott, nem ingatlanjellegű építmények adóját is.

Lemondott ugyanakkor a kormány a lakások, telkek és személygépkocsik adóértékének sokat vitatott, a márciusban kiszivárgott tervezetbe bekerült emeléséről, s megtartotta a februárban nyilvánosságra hozott értékeket. Ám ezentúl a polgármestereknek nem háromévente kell majd az adó értékét kiigazítaniuk az inflációs rátával, hanem évente.

Fellendülést várnak a sörgyártók

A sörpiac 8,6 százalékkal csökkent tavaly a 2013-as szinthez viszonyítva, ez immár a második év, amelyben visszaesést regisztráltak az adópolitikai nyomás hatására – közölte szerdán a Sörgyártók Romániai Egyesülete (ABR), amelynek képviselői abban bíznak, hogy a szeszes italok jövedéki adójának az adótörvénykönyv tervezetében is szereplő csökkentése fellendíti majd a forgalmat.

Mint arról korábban írtunk, 2013-ban több mint 10 százalékos visszaesés volt a romániai sörpiacon. Lucian Ghinea, a sörgyártók egyesületének elnöke, aki egyben a Bergenbier vezérigazgatója is, úgy számol, hogy a fogyasztás csökkenése miatt nagyobb összegre rúgtak az állami költségvetés áfa- és más, a söriparral összefüggésben lévő adókiesései, mint amennyi befolyt a jövedéki adóból.

Egyébként az ABR statisztikái szerint tavaly egy romániai fogyasztó éves szinten 74 liter sört fogyasztott el, miközben 2013-ban ez a mennyiség még 81 literre rúgott. A csúcsot a 2008-as esztendő tartja, fejenként 99 liter sörrel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 23., kedd

Olcsóbb gázzal kecsegteti az EU polgárait Ursula von der Leyen

Az Európai Bizottság arra számít, hogy a gázárak csökkenni fognak annak köszönhetően, hogy a cseppfolyósított földgáz (LNG) globális kínálata emelkedik, ami teret ad a megújuló energiaforrásokba történtő befektetéseknek – mondta Ursula von der Leyen.

Olcsóbb gázzal kecsegteti az EU polgárait Ursula von der Leyen
2024. április 23., kedd

Szép kis summát kínál, Magyarországon is munkaerőt toboroz a váradi gigaberuházó

Ütemterv szerint halad a Nokian gumiabroncsgyártó nagyváradi gyárának építése, ahová a partiumi városból és környékéről, így Magyarországról is munkaerőt toboroznak, mégpedig a térségben nagyon magasnak számító bérkínálattal.

Szép kis summát kínál, Magyarországon is munkaerőt toboroz a váradi gigaberuházó
2024. április 22., hétfő

Romániában az egyik legmagasabb a költségvetés hiánya uniós összevetésben

Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az Európai Unióban az átlagos GDP-arányos költségvetési hiány a 2022-es 3,4 százalékról 2023-ra 3,5 százalékra nőtt, Románia pedig a legmagasabb deficittel rendelkező tagállamok közé tartozott.

Romániában az egyik legmagasabb a költségvetés hiánya uniós összevetésben
2024. április 22., hétfő

Irdatlan veszteséget szenvednek a teherfuvarozók a schengeni csatlakozás elmaradása miatt

A közúti árufuvarozói ágazat 2022-ben 2,41 milliárd eurót, tavaly pedig 2,55 milliárd eurót veszített a határellenőrzések okozta késések miatt – jelentette ki Radu Dinescu, a Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) főtitkára.

Irdatlan veszteséget szenvednek a teherfuvarozók a schengeni csatlakozás elmaradása miatt
2024. április 22., hétfő

Erdélyi gyárába helyezi át a termelést a Michelin bezárásra ítélt lengyelországi üzeméből

A közel 30 milliárd eurós éves forgalmat bonyolító francia Michelin gumiabroncsgyártó bezárja a lengyelországi Olsztynban található nehéz tehergépkocsiknak abroncsot gyártó üzemét – értesült a Profit.ro.

Erdélyi gyárába helyezi át a termelést a Michelin bezárásra ítélt lengyelországi üzeméből
2024. április 22., hétfő

Szerényen bővült tavaly a romániai autópálya-hálózat, még mindig sok a földút

2023 végére 48 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig összesen 86 388 kilométer volt, amiből 17 677 kilométer (20,4 százalék) főút, 35 046 kilométer (40,6 százalék) megyei és 33 665 kilométer (39,0 százalék) községi út.

Szerényen bővült tavaly a romániai autópálya-hálózat, még mindig sok a földút
2024. április 20., szombat

Változó utazási trendek: népszerűbb a hegyvidék, mint a tengerpart

Kétszer népszerűbb az utazni vágyó romániai lakosok körében a hegyvidék, mint a tengerpart, és a gyógyfürdők is megelőzik a Fekete-tengeri kiruccanás iránti vágyat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Változó utazási trendek: népszerűbb a hegyvidék, mint a tengerpart
2024. április 20., szombat

Magukhoz akarják édesgetni a nagy üzletláncok a helyi mezőgazdasági termelőket

A friss mezőgazdasági termékek internetes kínálata és a kézműves vásárok egyre nagyobb népszerűsége irányváltást mutat a vásárlói szokások alakulásában. Az új trend a multinacionális cégek romániai üzletláncait is alkalmazkodásra készteti.

Magukhoz akarják édesgetni a nagy üzletláncok a helyi mezőgazdasági termelőket
2024. április 19., péntek

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék

Az európai uniós tagállamok közül Romániában az egyik legnagyobb a különbség a leggazdagabbak és a legszegényebbek jövedelme között – hívta fel a figyelmet a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia Alapítvány az Eurostat 2022-es adatait idézve.

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék
2024. április 18., csütörtök

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek

Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek