Interjú – Voivozeanu: egyformán fizessen mindenki

Interjú – Voivozeanu: egyformán fizessen mindenki

A devizahitelesek eladósodottsága miatt egyaránt felelősség terheli a hiteleseket, a pénzintézeteket és a román nemzeti bankot – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Cătălin Voivozeanu, a svájci frankban kölcsönt felvett személyek szószólója. Szerinte a hatóságoknak olyan megoldást kell találniuk, amelynek nyomán valamennyi érintettre egyforma költség hárul a svájci fizetőeszköz árfolyamának megerősödése miatt.

Rostás Szabolcs

2015. január 25., 15:472015. január 25., 15:47

2015. január 25., 15:482015. január 25., 15:48


– Ön 2008-ban kötött hitelszerződést egy kereskedelmi bankkal 90 ezer svájci frank felvételéről. Akkor nem tűnt kockázatosnak a svájci fizetőeszközben igényelt kölcsön?

– Egyáltalán nem tűnt kockázatosnak. Már csak azért sem, mert a hatályos törvények alapján jóváhagyták, a Román Nemzeti Bank (BNR) pedig engedélyezte ezeket a hitelmegállapodásokat. Annak ellenére is, hogy a hitelesek eladósodottsági szintje hatalmasra ugrott, bizonyos pénzintézetek esetében megközelítve a kilencven százalékot. A kölcsönszerződéseket kezelő banki tisztviselő akkoriban arról biztosított, hogy a frank a világ legstabilabb valutája, emiatt nincs miért aggódnom.

Amúgy abban az időszakban ez a hitelkonstrukció volt az egyetlen, amelynek esetében megfeleltem a feltételeknek, és hozzájuthattam az igényelt összeghez, sem más valutában, sem lejben nem kaptam volna ekkora kölcsönt. Tehát nem az én opcióm volt a svájci frank, soha nem is járt a kezemben ilyen fizetőeszköz, hiszen lejre átváltva kaptam meg. Soha nem akartam én svájci órát vagy az alpesi ország mit tudom én milyen termékét megvásárolni ebből a pénzből, nekem egyszerűen hitelre volt szükségem.

– Mekkorára rúgott a havi törlesztőrészlete hét évvel ezelőtt, és mekkorára most, a frank soha nem tapasztalt megerősödésekor?

– Eredetileg 1400 lejt törlesztettem havonta, a frank árfolyamának mostani megugrása előtt 2800 lejt, míg a részlet ma már megközelíti a 3700 lejt.

– Anélkül, hogy a magánéletében vájkálnék, engedje meg, hogy megkérdezzem: hogyan boldogul?

– Szociális problémává váltam. De nem csak én, hanem a többi hiteles is, aki svájci frank alapú kölcsönt törleszt, és akiknek a száma hivatalos adatok szerint mintegy 75 ezerre rúg. Ha viszont figyelembe vesszük azokat a kölcsönszerződéseket, amelyek lefutását a pénzintézetek anyabankjukhoz, például Magyarországra vagy Hollandiába helyezték át, a frankban eladósodottak száma több százezerre becsülhető.

– Próbált-e megegyezni az évek folyamán a hitelező bankkal arról, hogy a szerződés újratárgyalásával próbáljanak enyhíteni az árfolyamnövekedés miatt keletkező többletterhein?

– Persze. A bank árengedménye 1,5 százalékos kamatcsökkentésről szólt, amit nem fogadtam el. Nem láttam értelmét lefaragni egy amúgy is tisztességtelenül felszámolt kamatot. Romániában futószalagon születnek a banki hitelszerződésekben meglévő tisztességtelen feltételeket megállapító bírósági ítéletek.

– Nem gondolt arra, hogy több ezer hiteleshez hasonlóan bírósági úton keresse az igazát?

– Én még nem indítottam pert, de ez is lehetséges megoldás lehet.

– A frank árfolyamának elszabadulása óta eltelt időszakban a román jegybank képviselői önöket tették felelőssé a kialakult helyzetért, nem egyszer felelőtlennek nevezve az „egzotikus valutában\" eladósodottakat. Mi a véleménye a BNR álláspontjáról? Egyáltalán milyen intézkedéseket vár a nemzeti banktól?

– Először is azt tudom mondani, hogy már nemigen akad hely szentek számára a kalendáriumban, és a jegybank sem tűnik szentnek a mi esetünkben. A felelősség terhe többfelé oszlik meg a kölcsönszerződések megkötéséért. Egyaránt felelősség terhel bennünket, hiteleseket, a pénzintézeteket, amelyek az ügyfelek eladósodottsági szintjét figyelmen kívül hagyva hagyták jóvá a kölcsönt, ugyanakkor a nemzeti bankot is.

A BNR abban mulasztott, hogy nem élt törvény adta hatáskörével, és nem szabályozta egyértelműen a deviza alapú hitelszerződéseket, nem tett semmit a svájci frank alapú kölcsönök korlátozása, betiltása érdekében. Ausztriában nagyon kevés a svájcifrank-hitel, Franciaországban betiltották, nálunk viszont nem. Szerintem a felelősség több szereplőt terhel, nemcsak bennünket, nem véletlenül nevezik felelős, megbízható kölcsönzésnek is a hitelezési eljárást. A kereskedelmi bankok azonban nem vették figyelembe ezt az elvet, futószalagon ontották a hitelszerződéseket, nem gondolva a jövőre.

– Mi a véleménye a kormány és a parlament napirendjén szereplő, a hitelesek megsegítését célzó kezdeményezésekről?

– Ismerjük ezeket a javaslatokat. A hitelátütemezésről szóló tavalyi kormányrendelet alapján a futamidőt két-három évvel meghosszabbítják, ebben az időszakban csökken ugyan a törlesztőrészlet, később viszont ismét többet kellene fizetni, főleg a valuta árfolyamának növekedése miatt. Emiatt sajnos ez a módszer csak halogatja, és nem oldja meg a problémánkat, márpedig mi megoldást akarunk.

Nem állítom, hogy a magáncsőd intézményének bevezetése helytelen lépés lenne, viszont számunkra jelen pillanatban semmilyen segítséget nem nyújt. Mi kezdeményeztük a képviselőházban, a szenátusban és a kormánynál egy olyan törvénytervezet elfogadását, miszerint a devizahiteleket az eredeti, a szerződéskötéskor érvényes árfolyamhoz képest húsz százalékkal magasabb szinten váltsák át lejre. Biztosítunk mindenkit, hogy ettől még egyetlen bank sem menne csődbe.

– Csakhogy a pénzintézetek és a jegybank is elutasítja a szerződéskötéskor érvényes árfolyamon történő hitelkonvertálást, a BNR szerint ez több bank csődjét jelentené.

– Ez álprobléma. Ha bármelyik pénzintézet bajba kerülne, az anyabank tőkeinjekcióval a segítségére siethetne. Mindössze alacsonyabb lenne a profitjuk. Nekik azonban csak a pénz lebeg a szemük előtt és az, hogy ki fizeti ki. Fizessünk csak valamennyien egy olyan tévedésért, amelyet közösen követtünk el, ne csak a hitelesek vállát nyomja a felelősség terhe. Szó sincs arról, hogy ne akarnánk visszaadni a felvett hitelt, végső esetben azonban fizetésképtelenné válhatunk, ezáltal pedig a bankok is súlyos problémával szembesülnének.

– A budapesti kormány által elrendelt forintosításnak és árfolyamrögzítésnek köszönhetően a magyar frankhitelesek számára nem okozott gondot a svájci valuta árfolyamának megizmosodása. Ön szerint alkalmazni kellene-e a nemzetközi szinten is elismert magyar modellt Romániában?

– Természetesen, mindössze akarat szükséges a román politikusok részéről. Nem szabad kizárólag a bankok érdekeire gondolniuk, figyelembe kell venni az ügy szociális vetületét is. Mondok egy példát: Izland kormánya adott pillanatban azt mondta, nem érdekli, mi történik a pénzintézetekkel, ő a lakosság érdekeit képviseli. Mi olyan megoldást támogatunk, amely nyomán minden érintett fél jól jár, éppen ezért járható útnak tartjuk a magyar példát.

– Mit szeretnének elérni a vasárnap Bukarestben rendezett demonstrációval?

– Nem akarunk tüntetéssorozatot rendezni, nekünk nem az utcai tiltakozás a célunk, hanem hogy megoldás szülessen a problémánkra. A megmozdulásokkal a jelenség társadalmi vetületére kívánjuk felhívni a figyelmet, abban reménykedve, hogy a bankok és a politikusok egyaránt rádöbbennek az ügy szociális dimenziójára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 28., csütörtök

Marad a „sapka” az energiaárakon is, de módosításokra készül a kormány

A kormány fenntartja az energiaár-sapkákat, de módosít az árplafonokon a fogyasztók javára – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Marad a „sapka” az energiaárakon is, de módosításokra készül a kormány
2024. március 27., szerda

Megállj a kamatnak: a kisebb fogyasztási kölcsönök legtöbb kétszeresét fizettethetik vissza a hitelessel

Elfogadta a bukaresti parlament, hogy 25 ezer lejig terjedő fogyasztási kölcsön esetében legtöbb az összeg kétszeresét kérheti vissza ügyfelétől a hitelező. Eddig olyan esetek előfordultak, hogy a felvett összeg akár hatszorosát kellett visszafizetni.

Megállj a kamatnak: a kisebb fogyasztási kölcsönök legtöbb kétszeresét fizettethetik vissza a hitelessel
2024. március 27., szerda

Romániában és Bulgáriában a legalacsonyabb a munkaerőköltség európai uniós összevetésben

Az átlagos óránkénti munkaerőköltség tavaly az EU-ban 31,8 euró, az euróövezetben pedig 35,6 euró volt, míg 2022-ben az EU-ban 30,2 euró, az euróövezetben pedig 34 euró – derül ki az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) szerdán közzétett adataiból.

Romániában és Bulgáriában a legalacsonyabb a munkaerőköltség európai uniós összevetésben
2024. március 27., szerda

Katasztrófa következhet a kötelező biztosítás ársapkájának meghosszabbítása után a fuvarozók szerint

A Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztása „senkinek sem segít”, de ami az árstop után következik, az „felér majd egy katasztrófával”.

Katasztrófa következhet a kötelező biztosítás ársapkájának meghosszabbítása után a fuvarozók szerint
2024. március 27., szerda

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ársapkájának meghosszabbítását kéri a pénzügyminisztérium

A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg június 30-áig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztását; az erről szóló tervezetet már közvitára bocsátották – jelentette be Marcel Boloş tárcavezető.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ársapkájának meghosszabbítását kéri a pénzügyminisztérium
2024. március 26., kedd

Az orosz import leállt, de az orosz olaj „tisztára mosásáról” ismert Indiából jóval több üzemanyagot hoz be Románia

Bár Románia példásan betartja az orosz kőolajtermékek behozatalára vonatkozó EU-s előírást, az orosz kőolaj „tisztára mosásáról” közismert Indiából és Törökországból nagyságrendekkel nőtt a behozatal tavaly.

Az orosz import leállt, de az orosz olaj „tisztára mosásáról” ismert Indiából jóval több üzemanyagot hoz be Románia
2024. március 26., kedd

Bulgáriában is jobb, mint nálunk: romlott az életminőség és a társadalmi jólét Romániában

Románia 2022-höz képest egy helyet rontva a 44. volt 2023-ban az életminőség és a társadalmi jólét tekintetében a vizsgált 170 ország kedden közölt rangsorában.

Bulgáriában is jobb, mint nálunk: romlott az életminőség és a társadalmi jólét Romániában
2024. március 25., hétfő

Egyre nagyobb arányban kerülnek nők vezető pozícióba Romániában

A közalkalmazotti és a versenyszférában egyaránt látványosan, 34 százalékról 41 százalékra nőtt 2002 és 2021 között a nők aránya a romániai intézmények és vállalatok vezetőtestületeiben – derül ki a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia adataiból.

Egyre nagyobb arányban kerülnek nők vezető pozícióba Romániában
2024. március 25., hétfő

Kevés az esélye a hétvégi boltzár romániai bevezetésének

Nem szabhatja meg az állam az embereknek, hogy mikor mehetnek vásárolni – vélekedett hétfőn a hétvégi boltzárról a mezőgazdasági miniszter, aki szerint egy tanulmány alapján hoz majd erről döntést a koalíció.

Kevés az esélye a hétvégi boltzár romániai bevezetésének
2024. március 25., hétfő

Nőtt tavaly a romániai repterek forgalma, Olaszország volt a legnépszerűbb célpont

Tavaly 17 százalékkal, 24,536 millióra nőtt a romániai repterek utasforgalma – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nőtt tavaly a romániai repterek forgalma, Olaszország volt a legnépszerűbb célpont