Felborulhat a romániai autópiac a bélyegilleték eltörlése miatt

Felborulhat a romániai autópiac a bélyegilleték eltörlése miatt

Veszélybe kerülhet a roncsautóprogram Jakab Attila, a Környezetvédelmi Alap (AFM) vezetője szerint, ha életbe lép a jogszabály, amellyel a parlament további 101 adó vagy illeték mellett megszüntette a regisztrációs adóként emlegetett környezetvédelmi bélyegilletéket. A dílerek eközben saját szakterületükön nem várnak nagy változást, ellenben mindenki a használtautó-kereskedelem fellendülését jósolja.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Gáspár Botond

Iszlai Katalin

2016. október 28., 14:012016. október 28., 14:01

2016. október 29., 21:492016. október 29., 21:49

Veszélybe kerülhet a roncs­autóprogram Jakab Attila, a Környezetvédelmi Alap (AFM) vezetője szerint, ha életbe lép a jogszabály, amellyel a parlament további 101 adó vagy illeték mellett megszüntette a környezetvédelmi bélyegilletéket. A döntés még nem lépett életbe, arra Klaus Johannisnak is rá kell bólintania, az államfő pedig a napokban bírálta a kampányadakozást. Közben a kormány részéről Anca Dragu pénzügyminiszter és Dacian Cioloş kormányfő is jelezte, fontolgatják, hogy az alkotmánybírósághoz forduljanak az adók eltörléséről szóló törvény miatt.

Kevesebb pénz jut zöldprogramokra

Amint a Környezetvédelmi Alap vezetője a Krónika megkeresésére elmondta, a kormányprogram lebonyolításával megbízott hatóság költségvetésének hozzávetőleg a felét jelentette ebben az évben a környezetvédelmi bélyegilletékből befolyó összeg. Tehát ha ez a jövedelem kiesik, akkor vagy pótolniuk kell egy újabb illetékkel, vagy kénytelenek lesznek a különböző projektek finanszírozását visszanyesni.

Jakab – aki egyébként csütörtökön személyes okokra hivatkozva lemondott a környezetvédelmi alap éléről – elmondta, az idei költségveté­sük valamennyivel több, mint 800 millió lej, és ebből mintegy 400 millió lej volt a regadóból származó bevétel. Az illeték eltörlése tehát azt jelenti, hogy a jövő évi költségvetés-tervezetet az idei összeg felével számolva kell összeállítaniuk. „A roncsautóprogram a hazai autópark felújításáról szól, ám nagy kérdőjel számunkra is, hogy ilyen körülmények között folytatható-e\" – mutatott rá Jakab István. Hozzátette, ebben az évben a programra a kiegészítésekkel együtt hozzávetőleg 160 millió lejt fordítottak, tehát ha 400 millió lejes kieséssel számolnak, akkor nemcsak ez, de több más, már futó programjuk veszélybe kerülhet. „Vagy visszanyessük a finanszírozásokat, vagy lecseréljük valami egyébre a bélyegilletéket\" – összegezte a szakember.

Jakab István ugyanakkor emlékeztetett, hogy az illetéket a most annak eltörlését szorgalmazó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezette be ebben a formában 2013-ban, amikor kormányon volt. A bejelentések értelmében ugyanakkor elképzelhető, hogy a következő kormány újra megállapít valamilyen környezetvédelmi illetéket, hiszen ez arról szól, hogy a szennyezés miatt fizetni kell, a pénzt pedig visszaforgatják különböző környezetvédelmi projektekre, a levegőszennyezettség csökkentésére, a hulladékgazdálkodás javítására, hiszen ezen a téren Romániának gondjai vannak, az EU-s vállalásokat sem teljesíti.

Jakab rámutatott, az autókereskedők mindig kérik, hogy legyen átmeneti időszak, amíg bevezetnek egy újabb illetéket, idén a roncsautóprogram fellendítette a forgalmat, de szerinte elképzelhető, hogy az év végén főleg a külföldről behozott használt autók forgalma visszaesik, mivel kivárják, hogy január 1-jétől lépjen hatályba az illeték eltörlése. Cristiana Pașca Palmer környezetvédelmi miniszter a múlt héten, még a parlament döntése előtt bejelentette, hogy az általa is illegálisnak nevezett környezetvédelmi bélyegilleték helyett az üzemanyagokra vetnének ki „zöldadót\", ami várhatóan egy teli tank után 2 lejnek felelne meg.

Hiszik, ha látják, vagy még akkor sem

Egy neve elhallgatását kérő autókereskedő, aki havonta egyszer-kétszer szokott Németországból gépkocsikat importálni, úgy vélte, hogy kampányfogásról van szó, de ha mégis lenne belőle valami, akkor az biztosan nem egy-két héten belül következik be. „Azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a választás miatt most tényleg így lesz, mondjuk januárig, februárig, aztán kitalálnak valamit, átnevezik vagy új jogcímen csak beszedik az államkasszából kieső összeget. Amikor bevezették az illetéket, akkor is nagy cirkuszok voltak, az Unió is kifogást emelt, aztán átnevezték, néhány hónap alatt bezárták a jogi kiskapukat, és azóta mindenkivel megfizettették, ha jogos volt, ha nem, mert tudták jól, hogy nem fog mindenki perelni\" – mondta az érintett.

Az új autóknál nem várnak nagy változást

A regiosztrációs adó eltörlése fel is lendítheti, de gátolhatja is az autópiacot, értékelte lapunknak Molnár Attila. A sepsiszentgyörgyi Novotech márkakereskedés értékesítője kifejtette, az új autók piacát közvetlenül nem érinti a környezetvédelmi bélyegilleték megszűnése, hiszen az új autók után mindössze 40-70 eurót kell befizetni, ami egy új jármű árához viszonyítva elenyésző összeg. Az értékesítő ugyanakkor rámutatott, közvetve hatása lehet, mert sokan meg tudnak végre szabadulni a régi gépkocsitól, amit eddig azért nem tudtak eladni, mert 700-800 eurós illetéket kellett volna befizetniük. 2005–2007 között, a gazdasági fellendülés éveiben nagyon sokan vettek gépkocsit, amitől most az illeték miatt nem tudtak megszabadulni, ha eladják, akkor közülük sokan vesznek új autót, ami jót tesz a piacnak, részletezte Molnár Attila. Ami mégis hátrányosan érintheti az új autók piacát, az az, hogy külföldről sokkal több viszonylag új, két-három éves gépkocsit hozhatnak be illeték nélkül.

Hasonlóképpen vélekedik Da­ni­el Crăciun, a csíkszeredai MIDA Kft. vezérigazgatója is. Mint érdeklődésünkre elmondta, véleménye szerint az autók regisztrációs díjának eltörlése nem pozitív dolog. „Ha rátesznek a gázolaj árára, akkor nem korrekt ez a dolog, mert például egy kamionsofőr vagy az az illető, aki megvásárolt egy új autót, aminek kicsi a károsanyag-kibocsátása, az a gázolaj árában fogja kifizetni az illetéket. Valamilyen más módszert kellett volna alkalmazniuk, mert így fel fognak menni az árak. Én személyesen nem pártolom ezt a törvényt, a régi se volt jó, de ez sem az. Mostanában minden gyártó kis motorokat gyárt, amelyeknek elenyésző a szén-monoxid-kibocsátása, és azokra amúgy is kevés volt az illeték. Olyan szempontból is rossz, hogy mindenféle rossz autókat fognak behozni, ezáltal aki az illeték eltörölésének a kedvezményezettje, az fog a legtöbbet szennyezni, aki pedig eddig nem szennyezett, az fog a legtöbbet fizetni\" – hangsúlyozta Crăciun.

Fellendülhet a használtautó-kereslet

A Csík Autó Land használtautó-kereskedés munkatársa szerint is kedvezően fogja érinteni a piacot, ha valóban eltörlik a regadót. „Azok az autók, amelyekre az embereknek általában pénze van, mind nagy illetékkel rendelkeznek. Ez az eltörlés jó, én úgy gondolom, hogy Európán belül nem kellene illetékeknek lenniük. Emiatt nem fogunk több autót behozni külföldről, az árak sem fognak módosulni, ugyanígy marad minden. Attól, hogy nem kell illetéket fizetni, még nem lesz lehetőségük jobb autót vásárolni az embereknek, ilyen szempontból nem érint ez minket. Csupán attól lesz jobb a vásárlóknak, hogy több pénz marad a zsebükben\" – tette hozzá a használtautó-kereskedés munkatársa.

Újraosztást kérnek
Levélben fordult Korodi Attila parlamenti képviselő Cristiana Paşca Palmer környezetvédelmi miniszterhez a Zöldház-program miatt: arra kéri a minisztert, hogy csoportosítsák át az el nem költött pénzeket azokba a megyékbe, amelyekbe nagyon sok pályázatot tettek le, de az erre kiutalt pénzalapok elfogytak. Korodi arra is felhívta a tárcavezető figyelmét, hogy a nagyfokú érdeklődés és az akár többnapos sorba állások azt mutatják, egyszerűsíteni kell a pályázat lebonyolítását, szükség lenne egy online rendszer kidolgozására.

Mezei Attila, a szintén csíkszeredai Car Cosmetic használtautó-kereskedés vezetője azonban megkeresésünkre úgy vélekedett, egyelőre nehezen tudná megjósolni, milyen hatása lesz a módosításnak.

„Nem tudjuk még, hogyan fog érinteni, az árak viszont biztosan emelkedni fognak. Az biztos, hogy több használtautót fognak vásárolni, de emiatt nem fogunk az eddigiekhez képest több autót behozni külföldről. A módosítás miatt viszont egyre többen fognak ezzel foglalkozni, az az igazság, hogy minden mocskot be fognak hozni az országba. Eddig azért mérgelődtünk, hogy miért van illeték, ezután meg azért fogunk, hogy miért nincs.

Szerintem az emberek már megszokták és elfogadták az évek során a régi helyzetet, most, ha megdrágítják az üzemanyagot, hosszú távon sokkal többet fognak ráfizetni. Persze attól is sok minden függ, hogy mi áll majd a törvénytervezetben, honnan fogják pótolni a szóban forgó pénzt. Kiszámoltuk, hogy ha csak 10 banival drágítják meg az üzemanyagot, egy év alatt ugyanazt az összeget ki kell fizetni. A régi, EURO 1, 2, 3-as besorolású autókat kellene kivonni, vagy csak azokra kellene illetéket kiszabni, mert nagyon szennyezik a környezetet\" – szögezte le Mezei Attila.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 23., kedd

Szép kis summát kínál, Magyarországon is munkaerőt toboroz a váradi gigaberuházó

Ütemterv szerint halad a Nokian gumiabroncsgyártó nagyváradi gyárának építése, ahová a partiumi városból és környékéről, így Magyarországról is munkaerőt toboroznak, mégpedig a térségben nagyon magasnak számító bérkínálattal.

Szép kis summát kínál, Magyarországon is munkaerőt toboroz a váradi gigaberuházó
2024. április 22., hétfő

Romániában az egyik legmagasabb a költségvetés hiánya uniós összevetésben

Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az Európai Unióban az átlagos GDP-arányos költségvetési hiány a 2022-es 3,4 százalékról 2023-ra 3,5 százalékra nőtt, Románia pedig a legmagasabb deficittel rendelkező tagállamok közé tartozott.

Romániában az egyik legmagasabb a költségvetés hiánya uniós összevetésben
2024. április 22., hétfő

Irdatlan veszteséget szenvednek a teherfuvarozók a schengeni csatlakozás elmaradása miatt

A közúti árufuvarozói ágazat 2022-ben 2,41 milliárd eurót, tavaly pedig 2,55 milliárd eurót veszített a határellenőrzések okozta késések miatt – jelentette ki Radu Dinescu, a Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) főtitkára.

Irdatlan veszteséget szenvednek a teherfuvarozók a schengeni csatlakozás elmaradása miatt
2024. április 22., hétfő

Erdélyi gyárába helyezi át a termelést a Michelin bezárásra ítélt lengyelországi üzeméből

A közel 30 milliárd eurós éves forgalmat bonyolító francia Michelin gumiabroncsgyártó bezárja a lengyelországi Olsztynban található nehéz tehergépkocsiknak abroncsot gyártó üzemét – értesült a Profit.ro.

Erdélyi gyárába helyezi át a termelést a Michelin bezárásra ítélt lengyelországi üzeméből
2024. április 22., hétfő

Szerényen bővült tavaly a romániai autópálya-hálózat, még mindig sok a földút

2023 végére 48 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig összesen 86 388 kilométer volt, amiből 17 677 kilométer (20,4 százalék) főút, 35 046 kilométer (40,6 százalék) megyei és 33 665 kilométer (39,0 százalék) községi út.

Szerényen bővült tavaly a romániai autópálya-hálózat, még mindig sok a földút
2024. április 20., szombat

Változó utazási trendek: népszerűbb a hegyvidék, mint a tengerpart

Kétszer népszerűbb az utazni vágyó romániai lakosok körében a hegyvidék, mint a tengerpart, és a gyógyfürdők is megelőzik a Fekete-tengeri kiruccanás iránti vágyat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Változó utazási trendek: népszerűbb a hegyvidék, mint a tengerpart
2024. április 20., szombat

Magukhoz akarják édesgetni a nagy üzletláncok a helyi mezőgazdasági termelőket

A friss mezőgazdasági termékek internetes kínálata és a kézműves vásárok egyre nagyobb népszerűsége irányváltást mutat a vásárlói szokások alakulásában. Az új trend a multinacionális cégek romániai üzletláncait is alkalmazkodásra készteti.

Magukhoz akarják édesgetni a nagy üzletláncok a helyi mezőgazdasági termelőket
2024. április 19., péntek

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék

Az európai uniós tagállamok közül Romániában az egyik legnagyobb a különbség a leggazdagabbak és a legszegényebbek jövedelme között – hívta fel a figyelmet a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia Alapítvány az Eurostat 2022-es adatait idézve.

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék
2024. április 18., csütörtök

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek

Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben