
Az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság (CNADNR) veszélybe sodorta azoknak az embereknek az életét, akik 2014. november 14. és 2015. szeptember 7. között átutaztak a Nagyszeben–Szászváros-autópálya hármas szakaszán – derül ki a közlekedésügyi minisztérium ellenőrző csoportjának jelentéséből.
2016. február 25., 19:522016. február 25., 19:52
A tárca szakértői rámutatnak arra is, hogy négy nappal az átadás előtt a szakhatóság felügyelői ellenőrizték a munkálatokat, és akkor már meg volt repedezve a sztrádaszakasz. Ám – teszik hozzá – a választási évre tekintettel a hibák ellenére is megtörtént az átadás.
Az akkor éppen államfő-választási kampányát folytató Victor Ponta miniszterelnök – aki maga is részt vett az ünnepélyes szalagvágáson – a Capital üzleti és pénzügyi hetilap kérdésére viszont azt mondta, a CNADNR őt sem az avatás előtt, sem azt követően nem értesítette arról, hogy gond lenne az aszfaltcsík minőségével.
Az ellenőrző csoport a CNADNR vezetőit teszi felelőssé a dokumentumban, az ügy pedig jelen pillanatban az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) asztalán van. A jelentés következtetései között szerepel egyebek mellett, hogy a kivitelező hanyag munkát végzett, nem tartották be az aszfaltcsík vastagságára vonatkozó előírásokat, illetve a ballasztréteg kapcsán is rendellenességeket tapasztaltak. Az ellenőrzést végző felügyelők szerint az érintettek egy év és öt év közötti szabadságvesztésre ítélhetők, mivel bűncselekménynek minősül az emberek életének vagy testi épségének a veszélyeztetése.
A kormány január közepén felbontotta a kivitelezési szerződést a Salini Impregilo olasz céggel, amely megépítette a dél-erdélyi autópálya megrepedt, majd mintegy 200 méteren elbontott egyik szakaszát. Bár a helyreállítás a cég feladata lett volna, végül új kivitelező végzi majd a javításokat.
Az említett sztrádaszakaszon egyébként 2014 őszétől lehetett közlekedni, ám tavaly szeptemberben a hatóságok kénytelenek voltak lezárni az utat, miután a burkolaton repedések jelentek meg. A szakértők megállapították, hogy 8-10 méteres mélységben víz szivárog be az úttest alá, és ez okozza a felszínen megjelenő repedéseket.
Az olasz vállalkozónak helyre kellett volna állítania a mintegy kétszáz méteres elbontott szakaszt, de a miniszter szerint beigazolódott, hogy a felhasznált építőanyagok nem feleltek meg a versenytárgyaláson kiírt feltételeknek, és a kivitelezés is rossz volt. Ezért úgy döntöttek, hogy új versenytárgyalást írnak ki a helyreállításra. Az ügyben az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály is vizsgálatot indított, majd emiatt decemberben leváltották az országos útügyi vállalat vezetőjét.
Mint ismeretes, az Európai Unió forrásaiból épülő dél-erdélyi autópálya a magyar–román határ nagylaki határátkelőhelyétől Aradon, Temesváron és Déván át vezet Nagyszebenbe, majd az Olt völgyén szeli át a Kárpátokat. A pályának eddig a határ és Temesvár közötti, valamint a Déva és Nagyszeben közötti szakaszait adták át.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!