Egyre nagyobb bajban a frankhitelesek

Egyre nagyobb bajban a frankhitelesek

Újabb mélypontra került szerdán a román fizetőeszköz az immár a világ legvolatilisebb devizájaként emlegetett svájci frankhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) az előző napinál 1,6 százalékkal, vagyis 7 banival magasabb, 4,5054 lej/svájci frankos referencia-árfolyamot közölt.

Bálint Eszter

2015. január 21., 19:352015. január 21., 19:35

Mint ismeretes, az árfolyam azt követően robbant, hogy a svájci jegybank múlt csütörtökön eltörölte az euróval szembeni árfolyamküszöbét – ennek hatására a svájci frank árfolyama az előző napi 3,74-ről 4,32 lejre ugrott. Pénteken a jegybank ennél is magasabb, 4,42 lejes frankárfolyamot közölt, hétfőn pedig újabb történelmi mélypontra került a román fizetőeszköz a svájci devizához képest: a jegybank 4,4716 lejes referencia-árfolyamot jelentett be.

A három egymást követő napon regisztrált történelmi mélypont után kedden kisebb enyhülés állt be, a központi pénzintézet az előző napinál 0,8 százalékkal alacsonyabb, 4,4354 lej/svájci frankos referencia-árfolyamot közölt, de úgy tűnik, a lej nem tudott tartósan erőre kapni. Gyengült egyébként szerdán a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz, illetve az amerikai dollárhoz képest is, a BNR 0,73 banival magasabb, 4,511 lej/eurós árfolyamot közölt, és történelminek mondható a 3,8989 lej/dolláros szint is.

Adókedvezményt kínálnak

Eközben elkezdődtek szerdán a bizottsági viták a képviselőházban a devizahitelesek megmentésének lehetőségeiről. A pénzügyi és költségvetési testület ülésén – amelyen a jegybank és az érintett bankok képviselői is részt vettek – Darius Vâlcov pénzügyminiszter bejelentette, a kormány a bajba jutott frankhitelesek számára is elérhetővé akarja tenni azt a programot, amely adókedvezménnyel bátorítja, hogy a hitelesek a futamidő meghosszabbításáról egyezzenek meg a bankokkal.

A szaktárcavezető rámutatott: eddig a 2200 lejnél kisebb jövedelemmel rendelkező hitelesek kérhettek adókedvezményt átütemezett hitelük növekvő kamatterheinek finanszírozására. A jövedelemhatárt 3000 lejre emelnék, így a kedvezményt már a frankhitelesek jelentős része igénybe vehetné.

Mint ismeretes, a hitelátütemezést támogató rendeletet tavaly nyáron hozta a román kormány, de alkalmazása nem kezdődött meg, mert sem a bankok, sem a hitelesek nem voltak érdekeltek
a futamidő meghosszabbítását és így a kamatok összegének növelését eredményező szerződésmódosításban. A pénzügyminiszter szerint azonban eddig több mint egymillió hiteles élhetett volna a lehetőséggel, és – ha a parlament megszavazza a javaslatot – márciustól további 200 ezer hiteles könnyíthet pillanatnyi helyzetén.

Vâlcov szerint az adóalapból leírható kamattörlesztések révén a hitelesek adókedvezménye elérheti havonta a 240 lejt. A bukaresti kormány úgy számol, hogy ez a GDP 0,1 százalékára tehető bevételkiesést eredményez az államkasszának, amely azonban megtérül azáltal, hogy ezt a pénzt a hitelesek elkölthetik, és így több áfát fizetnek.

A pénzügyminiszter megjegyezte: a kedvezmény nem helyettesíti a frankhitelesek problémájának valódi megoldását, amelyben az érintett bankoknak és ügyfeleiknek kell megegyezniük. Jelezte: a kormány „nem ellenzi”, hogy a frankhiteleket lejre váltsák az eredetinél 20 százalékkal magasabb árfolyamon, de ezt nem fogja a kormány előírni, erről a bankoknak kell megegyezniük ügyfeleikkel.

Ellentétes érdekek

Maguk a hitelesek egyébként ezt a forgatókönyvet támogatják. Az egyik közösségi portálon létrejött, a svájci frankban felvett hiteleket törlesztők csoportja – amely szerda délután több mint 12 ezer tagot számolt – petíciót fogalmazott meg, kérve, hogy bankjuk váltsa át a hitelüket lejre az igénylés időpontjában érvényes árfolyamot legtöbb 20 százalékkal meghaladó szinten, azonos kamatlábbal és mindenféle pluszgaranciától mentesen.

Az intézkedés azonban óriási veszteségeket okozna a pénzintézeteknek, egyesek esetében a csőd veszélye sem zárható ki – vallja Nicolae Cinteză, a jegybank felügyelőtanácsának vezetője. „És nem egy vagy két bank dőlne be! Valaki azt mondta, hogy a frankhitelek volumene nem jelent veszélyt a rendszerre, de egy bank csődje igen” – fejtette ki Cinteză a költségvetési bizottságban.

A szakember ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a kereskedelmi bankok alkotmányellenesnek tartják a nem napi árfolyamon történő átváltást. Tőle tudjuk egyúttal azt is, hogy péntek óta Mugur Isărescu jegybankelnök tárgyalt a kereskedelmi bankok képviselőivel – összesen 14 olyan pénzintézet van, amely nyújtott hitelt svájci frankban, de nem egyforma volumenben. Mint ismeretes, öszszesen mintegy 75 ezer ügyfelet érint negatívan a svájci frank váratlan megerősödése.

Kamatot csökkent a Raiffeisen is

Harmadik pénzintézetként csatlakozott ugyanakkor szerdán a hiteleseket segítő pénzintézetek közé a Raiffeisen Bank is, kamatcsökkentést ajánlva fel svájci frankban törlesztő ügyfeleinek. A bank azt ajánlja, hogy a hitelszerződésekben rögzített június 30-ai kamatkiigazítás helyett már péntektől a kiigazított kamattal számolják a törlesztési részleteket, és a svájci központi bank legutóbbi félszázalékos kamatcsökkentéséhez igazodjanak.

A bank Vladimir Kalinov alelnököt idézve közölte, azért döntöttek a kamatok előrehozott csökkentéséről, hogy a havi törlesztőrészletek ne legyenek olyan nagy mértékben kitéve a svájci frank árfolyam-növekedésének. Az alelnök azonban a devizahitelek lejre való átalakítását tartotta a legmegfelelőbb megoldásnak, amelyet a bank 2009 óta ajánl ügyfelei számára. A pénzintézet mintegy 8800 romániai ügyfelének nyújtott ingatlanfedezetű, svájcifrank-alapú hitelt.

A Raiffeisen a harmadik romániai bank, amely kedvezményes megoldást ajánl a svájci frankban eladósodott hiteleseknek. Korábban az OTP Bank és a Volksbank tett hasonló lépéseket. Eközben kedden fény derült arra, hogy a Buzău megyei törvényszék egy múlt héten kimondott ítéletében arra kötelezte a Piraeus Bankot, hogy a hitel felvételekor érvényes árfolyamon számolja a törlesztőrészleteket egy ügyfele számára. A panasztevő úgy vélte, a bank önkényesen járt el a hitelszerződés bizonyos kitételei esetében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását

Az Európai Parlament szerdán új, az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanáccsal már egyeztetett intézkedéseket fogadott el az új nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési célok szigorítása érdekében.

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását
2024. április 11., csütörtök

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a februári 7,23 százalékról 6,61 százalékra csökkent márciusban az éves infláció Romániában.

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly
2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat