Drágállja a benzint a kormány

Drágállja a benzint a kormány

Az üzemanyag árának csökkentését szeretné elérni Victor Ponta miniszterelnök a Romániában tevékenykedő olajipari vállalatoknál. A kormányfő a kabinet szerdai ülésén felszólította a pénzügyi és a közlekedésügyi minisztert, hogy kezdeményezzenek tárgyalásokat a nagyvállalatokkal annak érdekében, hogy az üzemanyag ára „tisztességes és ésszerű” szintre kerüljön, miután a kőolaj árának drasztikus visszaesése nyomán globális szinten olcsóbb lett a benzin és a gázolaj.

Kozán István

Kőrössy Andrea

2015. január 07., 19:412015. január 07., 19:41

„Az üzemanyag árát természetesen nem a kormány szabja meg, viszont meggyőződésem, hogy a vállalatokkal folytatott komoly megbeszélés hozzájárul majd ahhoz, hogy az értéket méltányos szintre szállítsák. Az üzemanyag ára az elmúlt napokban a világon mindenhol számottevően csökkent, csak nálunk nem, holott az adókat és illetékeket a tavalyi szinten tartottuk” – fogalmazott a miniszterelnök.

Mélyponton a Brent könnyűolaj

Ponta kijelentése azzal áll összefüggésben, hogy az északi-tengeri Brent könnyűolaj ára az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében tegnap délelőtt ötven dollár alá, azaz csaknem hatéves mélypontjára zuhant. A Brent februári szállításra hordónként (159 liter) 49,92 dollárba került a reggeli órákban, majd az ár visszaemelkedett a lélektani küszöbnek tekintett 50 dollár fölé.

Utoljára 2009 májusában fordult elő, hogy 50 dollár alatt kereskedjenek a Brenttel. Június óta több mint 50 százalékkal esett a kőolaj világpiaci ára – erre a 2008-as világgazdasági válság óta nem volt példa –, és csak ezen a héten több mint 10 százalékkal gyengültek a jegyzések az erős túlkínálat és a gyenge kereslet kölcsönhatásának, illetve az enyhe világgazdasági növekedésnek köszönhetően.

Az orosz energiaügyi minisztérium múlt heti adatai szerint 2014-ben rekordszintre nőtt az oroszországi kőolaj-kitermelés. A napi átlag 10,58 millió hordó volt, 0,7 százalékkal több, mint 2013-ban. Ezzel párhuzamosan az iraki kőolajexport is több évtizedes csúcsot döntött, 1980 óta most a legnagyobb a kivitel.

Michael Hewson, a CMC Markets nevű, nagy-britanniai székhelyű értékpapír-kereskedési cég vezető elemzője valószínűnek tartja, hogy a következő hetekben 40 dollár körüli szintre zuhannak az árak, ha csak a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) nem lép közbe.

Szerdán egyébként kilencéves mélypontjára süllyedt az euró dollárhoz viszonyított árfolyama is, miután az olajárak összeomlása és a világgazdasági növekedés miatti aggodalmak hatására a befektetők a biztonságos menedéknek tekintett államkötvényekbe csoportosítják át tőkéjüket. Japántól kezdve Németországig, Franciaországtól Belgiumig, Finnországtól és Kanadától Ausztráliáig rekordmélységbe süllyedtek az államkötvények hozamai.

Egylejes árcsökkenés Romániában

A kőolaj világpiaci árának 50 százalékos csökkenése ellenére Romániában április óta alig 20 százalékkal lett olcsóbb az üzemanyag. Tavasszal Csíkszeredában egy liter 95-ös benzin 6,3 lejbe került, jelenleg pedig 5 lejért lehet megvásárolni ugyanezt a menynyiséget. A gázolaj literenkénti ára április végén 6,28 lej volt, jelenleg 5,16 lej.

Tavasszal egyébként az üzemanyag drágulásnak indult Romániában, mivel április elsejétől vezették be a benzinre és a gázolajra kivetett literenként hét eurócentes jövedéki adót. Az üzemanyag árának mérséklődése sajnos nem tükröződik vissza más ágazatokban: az elmúlt hetekben, hónapokban sem az élelmiszerek, sem a szolgáltatások nem lettek érezhetően olcsóbbak, holott a piaci szereplők rendszerint a benzin és a gázolaj drágulásával magyarázzák termékeik árának időnkénti emelését.

Folyamatos a visszaesés Magyarországon

Magyarországon szeptember óta 21 százalékkal olcsóbb az üzemanyag ára. Az MTI piaci forrásokra hivatkozva közölte, hogy a Mol pénteken bruttó két-két forinttal csökkenti ismét a benzin és a gázolaj árát, így a 95-ös benzin ára 330 forintra (4,64 lej) mérséklődik, ehhez képest szeptemberben a literenkénti ár még 420 forint volt.

A Mol hivatalosan szerdán változtatott az árakon: a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát bruttó 4 forinttal, a gázolajét pedig bruttó 6 forinttal csökkentette. Az autósok a következő napokban 15–25 forintos (21–35 banis) árkülönbséget is tapasztalhatnak a töltőállomásoknál.

A romániai kőolajpiac egyébként időről időre a sajtó kereszttüzébe kerül, mert az árak látszólag köszönőviszonyban sincsenek az átlagkeresettel, illetve az életszínvonallal. A Bloomberg hírügynökség például júniusban számolt be arról, hogy a megelőző időszakban Romániában drágult a leggyorsabb ütemben a benzin.

A lista összeállítói 61 ország benzinárát vették górcső alá a március 31. és április 29. közötti időszakban Norvégiától Venezueláig. Kiderült, a 16 százalékos romániai áremelkedést senkinek sem sikerült felülmúlnia. Decemberben ugyancsak a Bloomberg összeállításából derült ki, hogy a vásárlóerőhöz képest globális szinten Romániában jegyzik az egyik legmagasabb üzemanyagárat, míg az abszolút értéket figyelembe véve az ország a 29. helyen áll. Romániához képest olcsóbb a benzin például Bulgáriában, Spanyolországban, Luxemburgban, Szerbiában és Észtországban.

Júliusig nem drágul a földgáz

Júliusig biztosan nem drágul a háztartási fogyasztók, valamint a lakosságot kiszolgáló távhőszolgáltatók és hőerőművek számára a belföldön előállított földgáz – az erre vonatkozó határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány. Răzvan Nicolescu energiaügyekért felelős tárca nélküli miniszter november végén jelentette be: az Európai Bizottság (EB) ugyanis beleegyezett, hogy a városi távhőszolgáltatók és a hőerőművek esetében ne liberalizálják jövő év elejétől a földgáz árát, így a lakosságnak nem kell a távhő drasztikus drágulásától tartania. A román hatóságok 2012-ben állapodtak meg a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EB-vel arról, hogy 2018 végéig mind a lakossági, mind az ipari fogyasztók esetében liberalizálják a hazai kitermelésű gáz árát. Erre azért van szükség, hogy az energiaforrások értéke fokozatosan emelkedjen uniós szintre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben