Béremelésre készülnek a honatyák

Béremelésre készülnek a honatyák

Havi kilencezer lejre emelkedhet a szenátorok és képviselők bére néhány hónap múlva. „Az intézkedés ötlete már év elején felmerült, a parlament pedig vélhetően az őszi ülésszakban ismét megvitatja a kérdést” – nyilatkozta Daniel Fenechiu képviselő, a nemrég alakult Nemzeti Demokrata Párt (PND) elnöke. 

Bíró Blanka

Kiss Előd-Gergely

Kőrössy Andrea

2015. augusztus 05., 19:232015. augusztus 05., 19:23

2015. augusztus 05., 19:302015. augusztus 05., 19:30

Mint rámutatott: a béremelést év elején a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) kezdeményezte, ennek nyomán született meg a közalkalmazotti bérek reformjára vonatkozó törvénytervezet. „Nemrég ugyanakkor megjelent egy rendelet, amelynek nyomán világossá vált, hogy a magas rangú tisztségviselők csoportja összetett kategória: külön kell kezelni a parlament két házának elnökét és alelnökét, az államtitkárokat és az egyszerű honatyákat. Ennek kapcsán egyeztetés indult, amely alapján úgy tűnik, hogy a képviselők és szenátorok fizetése már ősztől 9000 lejre emelkedhet” – magyarázta Fenechiu. Hozzátette: eleinte még arról volt szó, hogy az államelnök, a kormányfő, a képviselőház és a szenátus elnöke, valamint a legfelsőbb bíróság vezetője 20 ezer lejes juttatást fog kapni, a miniszterek bére 15 ezer lej lesz, míg a honatyák fizetését 14 ezer lejre emelik.

A honatyák újrakezdenék a vitát

A Mediafax hírügynökségnek ugyanakkor parlamenti források úgy nyilatkoztak: a honatyák többsége azt szeretné, ha szeptemberben újrakezdenék a témában folytatott vitát. Az egyik lehetőség egy, a bérek növelését célzó törvénytervezet kidolgozása, de az is lehet, hogy a tisztségviselők fizetését szabályozó sürgősségi rendeletet módosítják. A Mediafaxnak nyilatkozók szerint az ügy további alakulása Liviu Dragnea ideiglenes PSD-elnöktől függ, „a labda az ő térfelén pattog”. Dragnea nemrég azt nyilatkozta, hogy javasolni fogja a magas rangú tisztségviselők béremelését szabályozó kormányrendelet visszavonását, „ha már úgyis minden leendő kedvezményezett inkább megválna a pluszösszegtől”.

A kormánypárt ideiglenes elnöke ezt annak kapcsán mondta, hogy az augusztus elsejétől hatályba lépett fizetésemelést megelőzően több politikus is bejelentette: a pluszösszeget eladományozza. Victor Ponta miniszterelnök például Facebook-oldalán jelezte, hogy a Steaua kosárlabdacsapatnak adja a különbözetet. „Ha senki nem támogatja a kezdeményezést, nincs értelme tovább kínlódni” – fogalmazott Dragnea. Ponta egyébként korábban azt is elmondta: nem ért egyet azzal, hogy a magas rangú tisztségviselők juttatását növelő rendelet hamarabb hatályba lépett, mint az új közalkalmazotti törvény, amely a legutóbbi bejelentések szerint decembertől lépne érvénybe.

Márton szerint a kormány szavazatokat remél

A Krónika által megszólaltatott RMDSZ-es honatyák nem föltétlenül értenek egyet a Daniel Fenechiu által bejelentett nagyszabású tervekkel. Márton Árpád Kovászna megyei képviselő úgy véli: ebben az időszakban már csak olyan béremelést hajt végre a kormány, amitől népszerűséget, szavazatokat remél. A politikus úgy tudja, a honatyák fizetésének emeléséről nem is esett szó, a Fenechiu által emlegetett tervezet csak a két házelnök bérének növelését tartalmazta. Márton ugyanakkor emlékeztetett: négy–öt éve elfogadtak egy jogszabályt a honatyák bérrácsára vonatkozóan, a törvény azonban még mindig nem lépett hatályba, a megszorítások miatt ezt többször is elhalasztották. „Egyelőre csak a fegyveres erőknél és a titkosszolgálatoknál dolgozók juttatását növelték, a közszféra többi szereplőjének javadalmazása nem módosult. A honatyák esetében legutóbb azt az engedményt tették, hogy visszakaphatták a 25 százalékos fizetéscsökkentés miatt kieső összegeket” – magyarázta Márton Árpád.

A háromszéki képviselő szerint a honatyák fizetésének emelésére a következő egy évben biztos nem kerül sor. „Fél szemmel már mindenki a választásokra tekint, nem hoznak népszerűtlen intézkedéseket akkor sem, ha mindenki tudja, hogy egy miniszter alig keres többet az átlagbérnél. Csak azokat a fizetéseket emelik meg, amitől népszerűséget, szavazatokat remélnek” – fogalmazott a politikus. Az RMDSZ-es politikus szerint mindenképpen rendezni kell a közalkalmazottak bérét, kiegyensúlyozott, méltányos és mindenki által elfogadott rendszert kell kidolgozni. „Oda kellene figyelni arra, hogy ne legyenek olyan tevékenységi területek, ahol az alkalmazott nagyobb fizetést kap, mint a főnöke. Például a belügyminisztériumban egy beágyazott vezérigazgató vagy államtitkár több pénzt kap, mint a miniszter. De hasonlóképpen a gazdasági minisztériumban az alárendelt egységek vezérigazgatói is többet keresnek, mint a tárcavezető” – osztotta meg véleményét a képviselő, aki szerint ezeket az anomáliákat egy törvénnyel kellene kiigazítani. Márton hangsúlyozta: a rendszerben indokolatlan különbségek vannak, ezeket kellene korrigálni, például az egyetemi szférában a professzor most már többet keres, mint egy miniszter, de a gyakornok, aki a kísérleteket végzi, a szemináriumokat tartja, minimálbért kap.

Máté: nincs szükség fizetésemelésre

Nem tartja szükségesnek a honatyák bérének 9000 lejre való emelését Máté András kolozsvári RMDSZ-es képviselő. „Ezt nem populizmusból mondom, egész egyszerűen előbb a havi 8–900 lejért dolgozó közalkalmazottak fizetését kellene növelni” – fogalmazott a politikus. Máté meglátása szerint a képviselők esetében nem a fizetésemelés lenne indokolt, hanem az, hogy számítson bele a ledolgozott évek számába a képviselőséggel töltött négy év is, a jelenleg hatályos törvények szerint ugyanis a törvényhozásban végzett munkaidőt nem adják hozzá a régiséghez. „Ezzel nem azt mondom, hogy a munkaviszony alapján kapjak én több fizetést. Arra gondolok, hogy ha a mandátumom lejárta után mondjuk a polgármesteri hivatal pénzügyi osztályán kapok állást, akkor ne kezdő fizetéssel alkalmazzanak, hanem számítson a parlamentben ledolgozott négy évem is” – magyarázta Máté András.

Romániában a legnagyobb a fizetések közötti eltérés

Európában immár Romániában a legnagyobb a magas rangú tisztségviselők és az „egyszerű” állampolgárok bére közötti eltérés, miután augusztus elsejétől megháromszorozódott az országot vezető 48 közalkalmazott fizetése. Az intézkedés az államelnök és a kormányfő mellett a minisztereket, a parlament két házának elnökét és a titkosszolgálatok vezetőit is érinti. A hazai és a más európai országban tapasztalt különbségekről az Adevărul napilap készített összeállítást. Eszerint Klaus Johannis államfő és Victor Ponta miniszterelnök havonta közel kilenc átlagbérnek megfelelő összeget vihet haza – ezt a „teljesítményt” egyetlen más európai ország sem éri el. Johannis, Ponta és a képviselőház, valamint a szenátus elnöke havonta ettől a hónaptól 21 540 lejt (4895 eurót) keres.

Az érintettek korábban azzal indokolták a béremelés szükségességét, hogy fizetésük alig érte el az 1500 eurót, ez európai viszonylatban a legcsekélyebbek között tartják számon. Gabriel Oprea kormányfő-helyettes korábban úgy fogalmazott: a kormányban dolgozóknak azért kell európai uniós mértékű juttatásokat biztosítani, hogy „ne érezzenek késztetést a korrupcióra”. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) közlése eszerint jelenleg a bruttó átlagbér havi 2500 lej, azaz 563 euró. Augusztus elsejéig az ország első emberei ennek körülbelül háromszorosát keresték, mostantól viszont szinte kilencszer ennyi pénzt fognak hazavinni. Bulgáriában ennél szerényebbek a magas rangú tisztségviselők: az államfő 2950 eurót, míg a miniszterelnök 2280 eurót keres, ez az átlagbér öt–hatszorosa. Hasonló az arány Magyarországon is: Orbán Viktor miniszterelnök 4910 euró juttatása az átlagfizetés hatszorosának felel meg.

A görög kormányfő bére ennél ugyan sokkal nagyobb, 7123 euró, ez azonban az átlagbérnél csak ötször nagyobb. Romániát olyan országok sem érik utol a béreltérés versenyében, mint Németország, Franciaország vagy Nagy-Britannia. A francia államfő és miniszterelnök bérét még 2012-ben 30 százalékkal csökkentették, ennek nyomán mindketten 15 ezer eurót keresnek, ez az átlagfizetés hatszorosa, Angela Merkel német kancellár 18 ezer eurós juttatása pedig ötször magasabb az átlagbérné David Cameron brit miniszterelnök pedig jelenleg közel 17 ezer eurót vihet haza havonta, ez ugyancsak ötszöröse az átlagjuttatásnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék

Az európai uniós tagállamok közül Romániában az egyik legnagyobb a különbség a leggazdagabbak és a legszegényebbek jövedelme között – hívta fel a figyelmet a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia Alapítvány az Eurostat 2022-es adatait idézve.

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék
2024. április 18., csütörtök

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek

Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is