Árcsökkentést ígérnek

Árcsökkentést ígérnek

Alacsonyabb árakat ígérnek a kiskereskedelmi szolgáltatók az általános forgalmi adó (áfa/TVA) csökkentése esetén. Egyúttal arra kérik a pénzügyminisztériumot, hogy az intézkedés ne január elsejétől lépjen hatályba, ahogy az a közvitán lévő adótörvénykönyv-tervezetben szerepel, hanem még idén. Sürgetik a jövedéki adó csökkentését a szeszes italt gyártók és forgalmazók is, miközben 9 százalékos áfát kérnek a burgonyatermesztők.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Kömény Kamilla

2015. március 05., 19:222015. március 05., 19:22

Alacsonyabb árakat ígérnek a kiskereskedelmi szolgáltatók az általános forgalmi adó (áfa/TVA) csökkentése esetén, azonban arra kérik a pénzügyminisztériumot, hogy az intézkedés ne január elsejétől lépjen hatályba, ahogy az a közvitán lévő adótörvénykönyv-tervezetben szerepel, hanem hamarabb.

Érvelésük szerint erre azért lenne szükségük, hogy ne maradjon el a szokásos november–decemberi roham a boltokban, mivel a lakosság arra vár, hogy januártól úgy is olcsóbb lesz minden. Dan Şucu, a romániai kereskedelmi áruházláncok (AMRCR) vezetője – aki egyben a Mobexpert tulajdonosa is – rámutatott, az üzletláncok, főként a tartós fogyasztási cikkeket árusítók számára eladások szempontjából november és december jelenti a csúcsot. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy amikor a kormány 19 százalékról 24 százalékra emelte az áfát, megkétszereződött az adócsalás mértéke a bútoriparban.

Mint ismeretes, az új adótörvénykönyv tervezete értelmében jövő év januárjától 20 százalékra, 2018-tól pedig 18 százalékra csökkenne az áfa. Emellett a hal, a hús, a zöldségek, valamint a gyümölcsök áfáját 9 százalékra szorítanák vissza. Darius Vâlcov pénzügyminiszter nem zárkózik el attól, hogy még idén csökkenjen az áfa. Egyúttal arra is emlékeztetett, hogy a sütőipari termékek áfájának 2013 szeptemberében kieszközölt áfacsökkenése nyomán az adózó szegmens 23 százalékkal bővült, a termékek olcsóbbodása nyomán pedig 295 millió lej maradt a lakosság zsebében.

Az italgyártók is sürgetnek

Nemcsak az üzletláncok sürgetik az új adótörvénykönyvet. Csütörtökön a Spirits Románia, a szeszes italokat gyártók és importőrök egyesülete is beadványban fordult a pénzügyminisztériumhoz, kérve, hogy a tervezett január elseje helyett már októbertől csökkenjen a szeszes italokra kivetett jövedéki adó. Érvelésük szerint amennyiben ez nem történik meg, úgy az állami költségvetés 15 millió eurótól fog elesni.

Mint rámutatnak, a kenyér áfájának csökkentésével párhuzamosan, mintegy kompenzáló intézkedésként, a kormány 40 százalékkal növelte a jövedéki adót, ennek nyomán azonban 2014-ben 20 százalékkal nőtt az ágazatban az adócsalás mértéke. Amint arról beszámoltunk, a kormány tervei szerint januártól a jelenlegi, hektoliterenkénti 1065 euróról 750 euróra csökkenne a tiszta szesz jövedéki adója.

Florin Rădulescu, a Spirits Románia vezetője azt mondja, azért kellene még az ünnepek előtt meghozni az intézkedést, mivel olyankor fellendül a szeszes italok forgalma, az utolsó negyedévben az éves mennyiség 35-40 százalékát adják el.

„Amennyiben csak januártól csökken a jövedéki adó, a boltok és a bárok novemberben és decemberben már nem bővítik készleteiket, kivárják a januári árcsökkenést. Tulajdonképpen a csúcsszezon esne ki\" – mutatott rá a szakember. Becslései szerint egyébként a jövedéki adó lefaragása nyomán a szeszes italok a prémiumkategóriában átlagosan mintegy 10 százalékkal lennének olcsóbbak, miközben az olcsó italok esetében az árcsökkenés elérné a 15-18 százalékot.

Kisebb áfa a burgonyára?

Eközben a burgonyatermesztők azzal a kéréssel rukkoltak elő, hogy esetükben is csökkentse 9 százalékosra a kormány az általános forgalmi adót. A kis- és közepes termelők azzal érvelnek, hogy a krumpli az ország „második kenyere\", és hamarosan bevezetik Románia élelmiszer-biztonsági rendszerébe is. Jelenleg azonban a termelők kénytelenek 35-40 baniért eladni a krumpli kilogrammját, holott az előállítási ára 55 bani.

„Támogatásra van szükség\" – szögezte le a Brassópojánán megtartott országos konferencián Gheorghe Boţoman, a Romániai Burgonyaszövetség Országos elnöke. Kifejtette, lobbiztak a pénzügyi és a mezőgazdasági minisztériumnál, hogy a krumpli felkerüljön azoknak az élelmiszereknek a listájára, amelyeknek a tervek szerint az új adótörvénykönyvben már 9 százalékos lesz az áfájuk. Abban bíznak, hogy jövő évtől már 9 százalékos áfával forgalmazhatják a burgonyát.

„A jelenlegi 24 százalékos áfa elviselhetetlen, sok termelő fontolgatja, hogy lemond erről a kultúráról, vagy csökkenti a krumpliföldek nagyságát. Kár lenne, hiszen a burgonya az ország második kenyere\" – mutatott rá az érdekvédelmi szövetség vezetője. Hozzátette: sok esetben az országba törvénytelenül bejutó burgonya, illetve az oroszországi embargó is oda vezetett, hogy a 3,5 millió tonnás tavalyi krumplitermés nagy részét nem tudják a hazai piacon értékesíteni, a feldolgozóipar pedig elenyésző.

Hivatalos adatok szerint egyébként Romániában 208 ezer hektáron termelnek burgonyát, a területek nagysága azonban jelentősen csökkent, hiszen 1990-ben még elérte a 300 ezer hektárt. A szakértők szerint a valóságban ennél is kisebbek a krumpliföldek, a kifizetési ügynökségnél mindössze 50 ezer hektárról tudnak. Másrészt Románia Európában a harmadik helyen áll a burgonyafogyasztás tekintetében az egy főre eső évi 95 kilogrammal, csak a skótok és a britek esznek több krumplit.

Versenyképes krumpli

„Az áfacsökkentéssel lehetne versenyképesebbé tenni a Romániában megtermelt burgonyát a hazai és a külföldi piacon is\" – szögezte le a Krónika megkeresésére Könczei Csaba. A Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője kifejtette, a krumpli piaca nagyon ingatag, mindig több tényező befolyásolja, nemcsak az időjárástól, a termés mennyiségétől, minőségétől függ, hanem attól is, milyen termés volt Európa többi országában.

„A gazdák nem tudnak tervezni, számolni, ritkán vannak olyan szerencsés körülmények, mint például 2013-ban, amikor a termés is jó volt, és jó áron is tudták értékesíteni. Ezt a bizonytalanságot kellene a kormánynak kiegyensúlyoznia, és erre jó lehetőség az áfacsökkentés. A piac alakulását másként nem lehet szabályozni, a behozatalt sem tudja korlátozni a kormány, de adócsökkentéssel segíthet, hogy a hazai krumpli versenyképes legyen\" – érvelt Könczei Csaba.

A szakember egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy jelenleg a szupermarketekben a krumpli árának 24 százalékát teszi ki az áfa, tehát az adó csökkentése mindenképpen megmutatkozna a fogyasztói árban. A szakértő szerint a gabonafélék esetében alkalmazott fordított adózás a krumplinál nem jelent megoldást, mert a burgonyát sok esetben a nem áfaköteles piaci értékesítők vásárolják fel.

Török Jenő, a Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője eközben arra is felhívta a figyelmet, hogy azért is előnyösebb volna az áfacsökkentés, mivel azáltal talán több termelő adózna, illetve kisebb lenne a különbség az áfával és anélkül értékesítők haszna között. Az igazgató véleménye szerint ugyanakkor a pityókával beültetett területek méretének csökkenése nem indokolható csupán a magas áfával.

Egyensúlyba kerülne a piac

A csíkszéki termelők is kiegyenlített szabadpiaci versenyt és több adófizetőt várnak a kért, 9 százalékos áfától. Keresztes Vencel, a csíkszentmártoni Burgabotek Mezőgazdasági Társulás vezetője elmondta, a krumpli esetében – szemben sok más értékesíthető termékkel – ha nő a termelés, csökken a kereslet, s mivel jelenleg az Európai Unióban burgonyára nincs kereslet, így nyomott az ára.

Mindemellett sok olyan termelő van, aki adózás nélkül értékesíti a termését, így a szabadpiacon nem kiegyenlített a verseny: az adózók 24 százalékos hátrányban vannak a nem adózókkal szemben. „Idén a termelők csak önköltség alatti áron tudták értékesíteni a betakarított termést, így aki még adót is fizetett az eladott kilók után, teljes veszteséggel zárhatja az évet\" – részletezte a társulás vezetője.

Véleménye szerint a fenti okok összessége miatt kellene egy megfizethető szintű áfát meghatározni, vagy törölni azt – figyelembe véve, hogy a burgonya esetében nincs hozzáadott érték – annak érdekében, hogy az adófizetők is versenyképesek lehessenek a szabadpiacon.

A csíkkozmási Nyerges Mezőgazdasági Társulás évente hozzávetőleg 2 ezer tonna pityókát termel 100 hektáron – számolt be Vitos László. A társulás vezetője megjegyezte, nagyon előnyös lenne számukra, ha 15 százalékkal kevesebb lenne az áfa, még akkor is, ha csak az ideihez hasonló alacsony áron tudják értékesíteni a termést. Úgy véli, hogy ha nem is sikerül 9 százalékra lefaragni az áfát, már az is nagy segítség lenne számukra, ha 6–10 százalékkal csökkentenék a terhet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 28., csütörtök

Bővül a 2000 eurós minimálbért biztosító országok klubja, máshol csak álom az 1000 eurós szint

Április elsejétől Belgiumban havi 2029,88 euróra nő a minimálbér, és ezzel ötre nő azoknak az európai uniós országoknak a száma, ahol a havi bruttó minimálbér meghaladja a 2 000 eurót – írja az Euractiv.

Bővül a 2000 eurós minimálbért biztosító országok klubja, máshol csak álom az 1000 eurós szint
2024. március 28., csütörtök

Eltérnek a vélemények arról, csökkenni fog-e a villany- és gázszámlánk

Sürgősségi rendelettel törölte csütörtökön a kormány a 2022/22-es számú sürgősségi rendeletbe foglalt termelő-fogyasztói „napfényadót”, és módosított az energiaárak korlátozásának rendszerén.

Eltérnek a vélemények arról, csökkenni fog-e a villany- és gázszámlánk
2024. március 28., csütörtök

Marad a „sapka” az energiaárakon is, de módosításokra készül a kormány

A kormány fenntartja az energiaár-sapkákat, de módosít az árplafonokon a fogyasztók javára – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Marad a „sapka” az energiaárakon is, de módosításokra készül a kormány
2024. március 27., szerda

Megállj a kamatnak: a kisebb fogyasztási kölcsönök legtöbb kétszeresét fizettethetik vissza a hitelessel

Elfogadta a bukaresti parlament, hogy 25 ezer lejig terjedő fogyasztási kölcsön esetében legtöbb az összeg kétszeresét kérheti vissza ügyfelétől a hitelező. Eddig olyan esetek előfordultak, hogy a felvett összeg akár hatszorosát kellett visszafizetni.

Megállj a kamatnak: a kisebb fogyasztási kölcsönök legtöbb kétszeresét fizettethetik vissza a hitelessel
2024. március 27., szerda

Romániában és Bulgáriában a legalacsonyabb a munkaerőköltség európai uniós összevetésben

Az átlagos óránkénti munkaerőköltség tavaly az EU-ban 31,8 euró, az euróövezetben pedig 35,6 euró volt, míg 2022-ben az EU-ban 30,2 euró, az euróövezetben pedig 34 euró – derül ki az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) szerdán közzétett adataiból.

Romániában és Bulgáriában a legalacsonyabb a munkaerőköltség európai uniós összevetésben
2024. március 27., szerda

Katasztrófa következhet a kötelező biztosítás ársapkájának meghosszabbítása után a fuvarozók szerint

A Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztása „senkinek sem segít”, de ami az árstop után következik, az „felér majd egy katasztrófával”.

Katasztrófa következhet a kötelező biztosítás ársapkájának meghosszabbítása után a fuvarozók szerint
2024. március 27., szerda

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ársapkájának meghosszabbítását kéri a pénzügyminisztérium

A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg június 30-áig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztását; az erről szóló tervezetet már közvitára bocsátották – jelentette be Marcel Boloş tárcavezető.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ársapkájának meghosszabbítását kéri a pénzügyminisztérium
2024. március 26., kedd

Az orosz import leállt, de az orosz olaj „tisztára mosásáról” ismert Indiából jóval több üzemanyagot hoz be Románia

Bár Románia példásan betartja az orosz kőolajtermékek behozatalára vonatkozó EU-s előírást, az orosz kőolaj „tisztára mosásáról” közismert Indiából és Törökországból nagyságrendekkel nőtt a behozatal tavaly.

Az orosz import leállt, de az orosz olaj „tisztára mosásáról” ismert Indiából jóval több üzemanyagot hoz be Románia
2024. március 26., kedd

Bulgáriában is jobb, mint nálunk: romlott az életminőség és a társadalmi jólét Romániában

Románia 2022-höz képest egy helyet rontva a 44. volt 2023-ban az életminőség és a társadalmi jólét tekintetében a vizsgált 170 ország kedden közölt rangsorában.

Bulgáriában is jobb, mint nálunk: romlott az életminőség és a társadalmi jólét Romániában
2024. március 25., hétfő

Egyre nagyobb arányban kerülnek nők vezető pozícióba Romániában

A közalkalmazotti és a versenyszférában egyaránt látványosan, 34 százalékról 41 százalékra nőtt 2002 és 2021 között a nők aránya a romániai intézmények és vállalatok vezetőtestületeiben – derül ki a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia adataiból.

Egyre nagyobb arányban kerülnek nők vezető pozícióba Romániában