
Fotó: Rédai Attila
Jogsértési eljárást folytat Romániával szemben az erdőkkel kapcsolatban az Európai Bizottság, a kivizsgálás jelenleg is tart – derül ki a brüsszeli végrehajtó testület Tőkés Lászlónak eljuttatott válaszából.
2016. március 08., 15:342016. március 08., 15:34
2016. március 08., 15:452016. március 08., 15:45
Az európai parlamenti képviselő az ENSZ tavalyi párizsi klímakonferenciájának munkálataihoz kapcsolódva arról kért tájékoztatást az Európai Bizottságtól, hogy az Unió miképpen kíván fellépni a korrupciógyanús romániai erdőirtások ügyében, különös tekintettel a visszaszolgáltatás hatálya alatt álló magántulajdonú erdők esetére.
Tőkés írásbeli kérdésében rámutatott, hogy Európa érintetlen fenyveseinek utolsó kétharmada Romániában található, ám jó részük már csupán papíron létezik, ugyanis a túlzott mértékű legális fakitermelés miatt kialakult drámai helyzetet rendkívüli mértékű falopások és visszaélések súlyosbítják. Környezetvédők becslései szerint az elmúlt két évtizedben legalább 400 ezer hektár erdő esett áldozatául a romániai erdőirtásnak, naponta mintegy 50 hektárnyit vágnak ki, ennek fele részét kimondottan természetvédelmi területekről.
„A kommunista rezsim által államosítással elbitorolt ingatlanok restitúciójának lassúsága, az ezen a téren tapasztalt adminisztrációs hiányosságok és rendellenességek, a magas szintű korrupció, illetve a politikai akarat hiánya mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az engedélyezett és törvénytelen erdőirtás mértéke már-már környezeti és gazdasági katasztrófával fenyeget Erdélyben\" – hívta fel a figyelmet az EP-képviselő.
Miguel Arias Cañete éghajlat- és energiapolitikáért felelős uniós biztos válaszában jelezte, hogy az illegális fakitermelés ügyében korábban más romániai és külhoni EP-képviselők – köztük Daniel Buda és Bart Staesis – is panasszal éltek az Európai Bizottságnál. A brüsszeli illetékes úgy vélte, az uniós erdőgazdálkodási stratégia értelmében a nemzeti hatóságok feladata volna megbizonyosodni arról, hogy a tagállami erdők védelme, az erdőgazdálkodás, valamint az erdők használata a vonatkozó nemzeti és uniós jogszabályok szerint történik-e.
„Uniós fellépésre csupán az erdei ökoszisztémákat érő, határokon átívelő jellegű fenyegetések esetében van szükség. A Romániával szembeni jogsértési eljárást a fáról és a fakitermelésről szóló uniós rendelet végrehajtása indokolja, melynek az a célja, hogy a fakitermelésből származó faanyag uniós piacra kerülésének kockázata a lehető legkisebbre csökkenjen. Amennyiben a vizsgálódás rendjén bebizonyosodik az uniós jog megsértésének gyanúja, ennek várhatóan komoly következményei lesznek Romániára nézve\" – figyelmeztetett válaszában Cañete.
Az uniós biztos arról is tájékoztatott, hogy az EB vizsgálja, melyek azok a módszerek, amelyek révén az unió mezőgazdasági ágazata, illetve az erdészet a leghatékonyabban járulhat hozzá az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérsékléséhez, és mindez hogyan illeszthető be az EU 2030-ig tartó időszakra vonatkozó éghajlat- és energetikapolitikai keretébe.
Sajtóhírek szerint egyébként Brüsszel már tavaly novemberben közölte a bukaresti hatóságokkal, hogy kész beperelni Romániát, ha nem lép fel azonnal az illegális erdőirtások ellen. A România Liberă napilap akkori cikke szerint az EB december 2-ig adott határidőt Romániának, hogy bemutassa: milyen konkrét lépéseket tett a felelőtlen erdőirtások ellen.
Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
szóljon hozzá!