Újabb egészségtelen tanévkezdés

Újabb egészségtelen tanévkezdés

Biztosra vehető, hogy idén is úgy kezdődik el a tanév, hogy számos erdélyi és partiumi iskola nem tudja időben kiváltani a szükséges közegészségügyi engedélyt. Az évek óta fennálló infrastrukturális problémákat többnyire anyagi forrás hiányában nem tudták kiküszöbölni az érintett tanintézetek. Az oktatási minisztérium szerint országszerte az iskolák mintegy 20 százaléka nem rendelkezik működési engedéllyel, legtöbbször az ivóvíz vagy a közművesítés hiánya miatt.

Krónika

2016. augusztus 30., 12:022016. augusztus 30., 12:02

2016. augusztus 30., 13:012016. augusztus 30., 13:01


Mindenki sürget mindenkit

Mircea Dumitru oktatási miniszter egyébként augusztus 18-án nyílt levelet írt a polgármestereknek, amelyben arra kérte az elöljárókat, hogy hatékonyabban támogassák a tanintézeteket. „Elfogadhatatlan, hogy a gyerekeink 2016-ban is olyan iskolákban tanulnak, amelyek a minimális higiéniai feltételeket sem tudják biztosítani. Mégis hogyan lehet az ilyen tanintézetekben hitelesen beszélni az egészséges életmódról?” – tette fel a kérdést a tárcavezető.

A Koalíció az oktatásért elnevezésű, tanügyi szakszervezeteket tömörítő egyesület elnöke, Daniela Vişoianu azonban az Adevărul napilapnak azt mondta, szerinte az oktatási tárca nyílt levele egyrészt későn érkezett, másrészt nem igazán elegendő ahhoz, hogy „felébressze” az illetékes hatóságokat. „Végre valaki arról is beszél, hogy az önkormányzatoknak hatékonyabban be kellene avatkozniuk az iskolák fejlesztésébe, arról viszont továbbra sem készült konkrét módszertan, hogy mi a szerepük ebben az esetben a helyi önkormányzatoknak vagy az iskolai vezetőtanácsoknak, és hogyan kellene elkészítsék a tanintézetek valós állapotáról szóló jelentéseket” – mutatott rá Daniela Vişoianu.

Az oktatásügyi szakember szerint politikai akarat és következetesen végigvitt infrastrukturális fejlesztési terv hiányában a polgármesterek továbbra is csak az épületek újrafestésével fognak foglalkozni. A helyzet súlyosságáról beszélt egy hónappal ezelőtt Klaus Johannis államfő is egy bukaresti közbiztonságügyi tanácskozáson. Rámutatott: nem lehet minőségi, a jövőt megalapozó oktatásról beszélni, amíg a tanulók nincsenek biztonságban az iskolákban, és úgy véli, az oktatási rendszer átfogó reformjára, a hatóságok hatékonyabb együttműködésére lenne szükség.

Ígéretekre alapoznak

Bihar megyében két héttel az iskolakezdés előtt még javában tart az ellenőrzés azokban az oktatási intézményekben, ahol az elmúlt iskolai évben is problémák adódtak. A tanfelügyelőség felmérése szerint a megyében működő 915 tanintézetből 140 nem kapott közegészségügyi engedélyt a 2015/2016-os tanévben, ezeket az iskolákat most alaposan átvizsgálják a közegészségügyi hivatal munkatársai. Daniela Rahotă, a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője elmondta, a legtöbb esetben az ivóvíz hiánya és a korszerűtlen illemhelyek miatt adódnak gondok, de olyan vidéki tanintézetben is jártak, ahol megfelelő helyiség hiányában a tej-kifli akciót sem lehet lebonyolítani. Claudiu Pop, Bihar megye prefektusa azt mondta, az említett iskolákban elkezdhetik a tanévet, mivel megígérték, hogy orvosolják a problémákat. A kormánymegbízott reméli, hogy egyetlen ilyen tanintézet vezetőit sem kell majd a későbbiekben megbírságolni, vagy – legrosszabb esetben – lakatot tenni az iskolákra.

Kolozs megyében két kolozsvári gimnáziumban és két óvodában csak a tanév megkezdése után fejezik be a felújítási munkálatokat, de nincs köztük magyar tannyelvű oktatási intézmény – derült ki a megyei tanfelügyelőség által rendelkezésünkre bocsátott adatokból. Andrea Coroian Goldiş, a tanfelügyelőség szóvivője érdeklődésünkre elmondta, a Kolozs megyében működő 213 oktatási intézményhez tartozó 671 épület közül jelenleg 565, azaz 84 százalék rendelkezik egészségügyi engedéllyel, míg 106 épület egyelőre nem kapta meg a jóváhagyást. Váro­son a 388 iskolaépület közül csak hatnak nincs egészségügyi engedélye, míg a 283 falusi iskola közül csak 183-nak van engedélye, száznak pedig nincs. A főtanfelügyelőség szerint ennek a leggyakoribb oka az, hogy az adott településen egész egyszerűen nincs ivóvíz, illetve gondok vannak a közművesítéssel is.

Javuló székelyföldi állapotok

Jobb a helyzet Kovászna megyében, ahol a tanintézetek mintegy 98 százaléka engedély birtokában kezdheti el az új tanévet. Kiss Imre főtanfelügyelő lapunknak elmondta, évek óta ugyanaz a hat iskola/óvoda nem tudja megszerezni a közegészségügyi jóváhagyást, idén még újabb kettő elveszítette az engedélyt, mert a falusi kutakban a víz minősége romlott, a beszivárgások miatt már ihatatlannak minősítették. Tulajdonképpen minden esetben ugyanazok a gondok: vagy nem tudják megoldani az ivóvízellátást, vagy nem megfelelő az ivóvíz minősége. A beruházásokat általában az hátráltatja, hogy az iskolák, óvodák az egyházaknak visszaszolgáltatott épületekben működnek, a fenntartó önkormányzat pedig nem tud közpénzt költeni a fejlesztésre.

Kovászna megyében hat településen nyolc tanintézet fogja működési engedély nélkül megkezdeni az új tanévet: a maksai, a miklósvári, a felsőrákosi és a bölöni óvoda, valamint a miklósvári és a felsőrákosi általános iskola. Idén veszítette el engedélyét az esztelneki és a Kézdivásárhelyhez tartozó Kézdisárfalván működő iskola. Ez utóbbiban gyorsan orvosolják az ivóvíz minőségére vonatkozó kifogásokat, mert rácsatlakoztatják az iskolát a városi vízhálózatra. Kiss Imre különben elmondta, az utóbbi években sokat javult a tanintézetek és az önkormányzatok kapcsolata, minden háromszéki településen kaptak az iskolák pénzt a javításokra, sőt fejlesztésekre is.

Hargita megyében, annak ellenére, hogy évről évre csökken azon tanintézetek száma, amelyek nem rendelkeznek egészségügyi engedéllyel, még mindig 67 olyan iskolaépület van, ahol nincs például vezetékes víz vagy vízöblítéses illemhely. Tar Gyöngyi, a Hargita megyei egészségügyi igazgatóság vezetője érdeklődésünkre elmondta, az intézmény munkatársai minden évben ellenőrzik az engedély nélküli épületek helyzetét, illetve felmérik, milyen állapotok uralkodnak a megye 550 oktatási intézményében.

Bizakodásra ad okot, hogy az idén engedély nélkül működő iskola- vagy óvodaépületek közül már több esetében is jelezték a helyi önkormányzatok, vannak tervek a fejlesztésekre, javításokra. Illetve azt is, hogy az egészségügyi működési engedélyek helyzete évről évre javul: az egészségügyi igazgatóság tavalyelőtt lapunk rendelkezésére bocsátott adatai szerint 2014-ben még 106 olyan oktatási rendeltetésű épület volt a megyében, amelyeknek nem volt engedélye, idén ez a szám 67-re csökkent. Tar Gyöngyi szerint ezzel a mutatóval Hargita megye az országos átlag fölött áll.

Uniós elvárások, kelet-európai megoldások

Maros megyében összesen 645 épületben működik oktatási intézmény, ezek közül jelenleg négy nem kapott még egészségügyi működési engedélyt: egy segesvári, a ravai és a lukailencfalvi iskola, illetve egy marosvásárhelyi óvoda – tudtuk meg Illés Ildikótól, a Maros megyei helyettes főtanfelügyelőtől. A marosvásárhelyi Egyesülés lakótelepen a Decebal utcai óvoda például azért nem kapott eddig engedélyt, mert egy tömbház földszinti lakásában működik, és nincs udvara. „Az engedélyek európai uniós normákat követnek, ennek ellenére a megoldások kelet-európaiak” – állapította meg Illés Ildikó. A rövid programmal működő óvodában mintegy ötven gyerek töltötte el eddig a délelőttöket, egy román és egy magyar csoport, az óvónők pedig úgy oldották meg a gyerekek levegőztetését, hogy sétálni vitték őket – mondta el a főtanfelügyelő-helyettes.

Az óvoda engedély nélkül szeptemberben újra megnyílik, és decemberig átköltözik majd a közelben lévő volt 8-as, jelenlegi Alexandru Ioan Cuza Általános Iskola épületébe, ahova körzetileg is tartozik. A megyei közegészségügyi igazgatóság közleménye szerint Maros megyében is a hiányosságok jó része általában a vidéki, kis létszámú gyermekcsoportokat befogadó iskolákban, óvodákban van: ivóvíz hiánya, alkalmatlan mellékhelyiségek, valamint az elmaradt épületfelújítás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Nyakon szúrta élettársát, majd felgyújtotta magát egy férfi Temes megyében

A Temes megyei Mosnicán a rendőrség és a tűzoltóság beavatkozására volt szükség, miután egy nőt élettársa nyakon szúrt, a férfi pedig felgyújtotta magát egy melléképületben, a tűzoltók találták meg az elszenesedett holttestet.

Nyakon szúrta élettársát, majd felgyújtotta magát egy férfi Temes megyében
2024. április 08., hétfő

Viperaveszélyre figyelmeztetnek a hegyimentők

A Beszterce-Naszód megyei Salvamont hétfőn figyelmeztette a Kelemen-havasokba készülő turistákat, hogy a meleg idő miatt a Kis-Beszterce csúcs környékén már megjelentek a viperák.

Viperaveszélyre figyelmeztetnek a hegyimentők
2024. április 08., hétfő

Egy buli idején zuhant ki a nyolcadikról a brassói lány, gondatlanságból elkövetett emberölés miatt zajlik vizsgálat

A brassói bírósági ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított nyomozást, miután vasárnapra virradóra egy 15 éves lány lezuhant egy brassói tömbház nyolcadik emeletéről és meghalt – közölte hétfőn Radu Năstac ügyészségi szóvivő.

Egy buli idején zuhant ki a nyolcadikról a brassói lány, gondatlanságból elkövetett emberölés miatt zajlik vizsgálat
2024. április 08., hétfő

Új polgármestere lehet Gyergyószentmiklósnak, Székelyudvarhelyen is előválasztáson döntöttek az RMDSZ jelöltjéről

Két Hargita megyei városban, Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is előválasztást tartott vasárnap az RMDSZ, amelynek során eldőlt, hogy kit indít a szövetség a polgármesteri székért folyó küzdelemben.

Új polgármestere lehet Gyergyószentmiklósnak, Székelyudvarhelyen is előválasztáson döntöttek az RMDSZ jelöltjéről
2024. április 08., hétfő

Két rendőr megsérült egy erdélyi katonai lőtéren történt robbanásban

Két Fehér megyei rendőr megsérült a gyulafehérvári katonai lőtéren történt robbanásban, amelyet fémanyagok szétfröccsenése követett. A rendőrök éppen a kilőtt töltényhüvelyeket szedték össze, amikor a robbanás bekövetkezett.

Két rendőr megsérült egy erdélyi katonai lőtéren történt robbanásban
2024. április 07., vasárnap

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről

Egy 15 éves lány meghalt vasárnap, miután lezuhant egy brassói panelház nyolcadik emeletéről. Az eset hajnali 2 órakor történt, és a helyszínre küldött orvosi csapatok már csak a halál beálltát tudták megállapítani.

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

Egy újszülöttet találtak holtan vasárnap a Szatmár megyei Turc település közeli területen, a rendőrök azonosították, és kórházba vitték az édesanyját – közölte vasárnap este a Szatmár megyei rendőrség.

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

2024. április 07., vasárnap

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket

Erdélyi városok, illetve lakónegyedek vezetnek egy ingatlanközvetítő portál rangsoraiban, melyek a legélhetőbb romániai helyszíneket vonultatják fel a lakhatási körülmények szempontjából.

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket
2024. április 07., vasárnap

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit

Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit
2024. április 07., vasárnap

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt

Pisztolylövésekkel, közel húsz kilométeres autós üldözés után állítottak meg a dél-erdélyi sztráda autópályarendőrei egy moldovai embercsempészt szombaton este.

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt