
Fotó: Vincze Szabolcs
A 2013-ban megtartott, és nagy sikert arató első Kalotaszegi Magyar Napok folytatásaként – a tavalyi rendezvény kimaradása után – idén új köntösben szervezték meg a hétvégén a kalotaszegi napokat.
2015. szeptember 13., 19:112015. szeptember 13., 19:11
A Vigyázó Egyesület főszervezésében, illetve az Erdélyi Magyar Néppárt Kolozs megyei szervezetének, a Mezőségi Gazdák Egyesületének és a Kolozsi Kaláris Egyesületnek a társszervezésében megtartott két és félnapos rendezvény a hűvös idő miatt nehézkesen indult, de a vasárnapi felmelegedés kicsalogatta a bánffyhunyadiakat és a környék magyar falvainak lakóit a Barcsay-kertbe. A kalotaszegi néptáncegyüttesek péntek esti gálájával induló rendezvényen a szervezők Kalotaszeget igyekeztek a kalotaszegieknek bemutatni: nemcsak a népzene és a néptánc helyi képviselőit hívták meg, hanem a zömében kalotaszegiekből álló Knock Out és Yes zenekart is.
Sóos Sándor, a néppárt Kolozs megyei elnöke szerint az újrainduló kalotaszegi napok szervezésében fontos szempontnak számít a régióban élő gazdák megszólítása is. Szombaton két fórum szólt az agrártámogatások igényléséről és a pályázatírásról. A Kalotaszegen is megszervezett gazdaegyesület képviselői szerint a helyiek az átlagosnál kevesebb agrártámogatást igényelnek. A mezőgazdasági szakemberek részvételével tartott beszélgetésen elhangzott: ma már sikeres pályázatíró cégek állnak minden olyan gazda rendelékezésére, aki nemcsak önellátó rendszerben, hanem piaci termelésre szeretne mezőgazdasággal foglalkozni.
A főszervező Vigyázó Egyesület elnöke, Sándor Eszter szerint arra törekedtek, hogy minél több embert megszólítsanak, és ne pártrendezvény legyen. A kalotaszegi napokon a néppárt mellett a helyi RMDSZ képviseltette magát, de a két-három politikai-közéleti fórumon túl a civileké volt a terep. A magyarfenesi Stúdiószínpad sikeres Mrožek-előadása, a rendhagyó történelemóra, a Debrecen–Derecske–Kalotaszeg öregfiúk focibajnoksága vagy a Magyarbikali Gyerekzenekar előadása csak pár program a sok közül, amelynek tapsolhatott a közönség. A szervezők terve, hogy a következő kalotaszegi napokra a más régiókból érkező vendégeknek szeretnék majd Kalotaszeget mint régiót és formálódó gazdasági, mezőgazdasági brandet bemutatni.
Hoppál Péter: látható az orbáni politika eredménye
Az orbáni politikát korábban markánsan bíráló médiaorgánumok és európai politikai szereplők némelyike is visszaigazolja már, hogy iránymutató ez a politika, jelentette ki Hoppál Péter a kalotaszegi napok keretében megszervezett közéleti pódiumbeszélgetésen. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára rámutatott, 2010 óta a magyar kormány azért vállalta a konfliktusokat a rezsicsökkentés, a bankadó ügyében, és egyéb ügyekben, mert látható volt az eredmény. Hozzátette, ma a gazdaság számai igazolják, hogy helyes volt a választott út.
Hoppál azt is elmondta, hogy 1991 óta előbb a barátait, tanárként a diákjait, iskolaigazgatóként a tantestületet hozta erdélyi körútra, most pedig arra készül, hogy a kulturális államtitkárság munkatársai számára szervezzen erdélyi utazást. Hozzátette: ma is modell lehetne a 17. századi erdélyi fejedelmek nagyhatalmak között egyensúlyozó politikája.
A pódiumbeszélgetés másik résztvevője, Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke elmondta, pártja Magyarország és az erdélyi románság támogatására is számít politikájában, hiszen az erdélyi magyar és román közösség számára is Bukarest okoz gondokat. Kijelentette, az új európai kihívások időszakában elengedhetetlen, hogy bizalmi viszony alakuljon ki Románia és Magyarország között. Szerinte ez a viszony az együttműködést ma akadályozó problémák megoldásával, a kisebbségi autonómiaformák biztosításával alakulhatna ki.
Egy kolozsvári fiatal nő mesélte el nekünk keserűen, hogy megkárosították a csalók.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
szóljon hozzá!