Földi László: szervezett folyamat a migráció

Földi László: szervezett folyamat a migráció

Fotó: Barabás Ákos

Nem az Európai Unió, hanem a földrajzi Európa határán kell megállítani a menekültáradatot, amely a kontinens minden országát érintheti – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Földi László biztonságpolitikai szakértő, aki a napokban Nagyváradon és Székelyudvarhelyen tartott előadást az európai migrációs válságról. A magyarországi hírszerzés egykori műveleti igazgatója szerint az Iszlám Állam „ráépült” a menekülthullámra, amelynek Románia is a célpontjává válhat. 

Bálint Kinga Katalin

2015. november 24., 12:152015. november 24., 12:15


– Már korábban is hangot adott véleményének, miszerint a Közel-Keletről érkező migrációs hullám megszervezett folyamat. Mi áll ennek a hátterében?

– A folyamat úgy kezdődött, hogy Nyugat-Európa egyes országai – pontosabban Németország – kitalálták, bevándorlókkal próbálják megoldani a munkaerő-problémájukat. Meg is volt a forgatókönyv, hogy egy-két évig nyelvet, szakmát tanítanak, majd munkát adnak nekik, így mindenki jól jár: ők munkahelyet, fizetést, letelepedést kapnak, a német ipar pedig munkaerőt. Ez azért álságos, mert Európa más országaiban – például Spanyolországban is, nemhogy Magyarországon – igen jelentős a fiatal, értelmiségi munkanélküliek aránya.

Csakhogy őket nem akarja a német ipar, a multitőke, mert ők drágák, és a végzettségüknek megfelelően, európai norma szerint kellene fizetést adni nekik, miközben az arabokra olcsó munkaerőként tekintenek. Amikor elkezdték hívni a tömegeket, az Iszlám Állam azonnal rájött: ez a lehető legjobb módszer arra, hogy az embereiket beküldjék Európába. Nem az iszlamista szervezet gerjesztette a migrációt, ám szakmai kifejezéssel élve, ráépült erre a spontán, de mégis irányított folyamatra, amely ilyenformán a sajátjává vált. A tömeg ettől kezdve nem a németek érdekeit fogja képviselni, hanem a bevándorlásra ráépülő szervezetét.

Földi László
Biztonságpolitikai szakértő. 1956. november 13-án született Egerben. Magyar–történelem szakos tanári diplomájának megszerzése után a budapesti Belügyminisztérium hírszerzéséhez (III/I csoportfőnökség) került, a 90-es években az Információs Hivatal műveleti igazgatója, azaz a hírszerzés tényleges operatív tevékenységének közvetlen irányítója lett; a hivataltól 1997-ben távozott. Napjainkban szakértőként tevékenykedik, illetve konferenciákon, egyetemeken tart előadásokat, főként a terrorizmus témakörében.

– Miért ellenőrizhetetlen ez a folyamat az európai országok titkosszolgálatai, biztonsági rendszere számára?

– Gondoljunk bele, hogy az ellenőrzés lényege az identitás megállapítása. Hogy egyáltalán számon tarthassak embereket, kell tudnom őket azonosítani.

Amikor a migránsokat a magyar határon regisztrálták, kiderült, hogy mindenki ugyanabban az évben, január elsején született, és mindenkit Mohamednek hívnak. Sokan eldobálták az okmányaikat, vagy ha mégsem, nem mutatták meg. Emiatt a hatóságok bemondás alapján vezették be a rendszerbe az adataikat.

Bizonyos fokig tehát a tömeg is fel lehet készítve alapvető információkkal, még információs füzeteket is kaptak angol és arab nyelven az útvonalakról, lehetőségekről, az őket Európában megillető jogaikról. Hogy emellé kötelesség is társulna, az már hiányzik a füzetből.

– Feltartóztatható-e a hónapok óta tartó népvándorlás? Románia is a migránsok célpontjává válhat?

– Nem az Európai Unió, hanem a földrajzi Európa határán kell megállítani a menekültáradatot, amely a kontinens minden országát érintheti, kivéve egy-két, a migrációs útvonalon kívül esőt, például Hollandiát. Nem fogadható el, hogy lezárják az EU határait, közben az európai kontinensre mégis eljutnak a tömegek, hiszen feltorlódnak, és előbb-utóbb áttörik az uniós zárat. Aki szabályosan akar bejönni, megfelel a feltételeknek, és betartja a szabályokat, annak befogadásán el kell gondolkodni, főként mert Nyugat-Európának sok törlesztenivalója van a problémás régiókkal szemben.

Abban, hogy Afrikában vagy a Közel-Keleten mivé fajultak a dolgok, a „fejlett” világnak nagyon komoly negatív szerepe volt: az ott élők akarata ellenére feldúlták, kirabolták, átalakították azokat a térségeket. Románia is célpontja az inváziós seregnek. Amikor Magyarország lezárta a zöldhatárt, Horvátország felé mentek, amikor a horvát–magyar határt is lezárták, Szlovénia felé indultak. Most viszont Szlovénia is hasonló lépést foganatosít, de a már itt lévők nem fognak megrekedni a Balkánon, a kritikus tömeg keresi a rést, mint a folyó.

Ha Románia nem áll ellen kerítéssel, akkor majd ide özönlenek, s a területén keresztül próbálnak Magyarországra jutni, ebben az esetben pedig mindenki biztos lehet abban, hogy a budapesti kormány ezt a határt is lezárja. Románia potenciálisan esélyes arra, hogy itt is megjelenjen a tömeg. Ne feledjük, vannak, akik GPS-ként irányítják a tömeget, nagyon jó a logisztikájuk, ami megint arra utal, hogy nem spontán vándorlással, hanem megszervezett dologgal állunk szemben.

– Székelyudvarhelyi előadása során azt mondta, a titkosszolgálatok nem tudnak lépést tartani a terrorakciók során használatos fejlett technikával. Mi az oka ennek a lemaradásnak?

– Nem az a lényeg, hogy technikailag előrébb tartanának, hanem az, hogy régebben másképp készítettek elő és szerveztek meg egy terrorakciót, mint ma. Össze kellett gyűlniük meghatározni a feladatokat, például vezetékes telefonon vagy levélben kellett tartaniuk a kapcsolatot, így sokkal nehézkesebb volt a kommunikáció, sokszor nem tudtak reagálni a váratlan helyzetekre. Most viszont azonnal jelezhetik az akadályt, természetesen virágnyelven.

A legtöbb lehallgatórendszer ugyanis kulcsszavakra keres, amely ha bárkinek a kommunikációjában megjelenik, a rendszer jelez. A terroristák azonban ezt már tudják, és a kommunikációjuból kihagyják a kulcsszavakat. Ami azonban a legfontosabb számukra és számunkra, hogy a rendkívüli eseményeket is ugyanúgy közölni tudják a központtal, virágnyelven – ilyen értelemben vannak előnyben a terrorelhárító szervekkel szemben. A fejlett kommunikációs rendszer tökéletesítheti az előkészítést és a végrehajtást, miközben az elhárítás gyakorlatilag nem talál támpontot, hiszen nem figyelhet minden gyanús embert. Ráadásul az invázióval még többen jöttek, úgyhogy gyakorlatilag nem is tudjuk, pontosan mennyien vannak.

Egyébként rövid távon nem belőlük lesznek az elkövetők, hiszen nincs helyismeretük, a nyelvet sem ismerik. A beszivárgók feladata az, hogy beilleszkedjenek, minél jobban „eltűnjenek” a társadalomban, és hálózatot építsenek azokból, akik már eleve itt vannak – a másod-, harmadgenerációs bevándorlókból, illetve azokból, akik csatlakoznak hozzájuk. Ők ismerik a helyet, a nyelvet, van identitásuk, szabadon mozoghatnak – ők a legalkalmasabbak a végrehajtásra.

– Mivel magyarázható, hogy – mint azt a párizsi merényletsorozat is bebizonyította – a terrorszervezeteknek sikerül beszervezniük a másod- és harmadgenerációs muzulmán bevándorlókat?

– Ez még az ötvenes-hatvanas évekre nyúlik vissza, amikor a szüleik, nagyszüleik Európába jöttek. A világháborút követően komoly kereslet mutatkozott a munkaerő iránt, a kisiparosok, kiskereskedők, családi vállalkozások időszaka volt az akkori. Az első generáció beilleszkedett, tisztességesen dolgozott, élvezte, hogy jobb körülmények között élhet. A leszármazottaik már egyfajta bélyeggel éltek, hiszen bár Nyugat-Európában születtek, mégsem voltak például „igazi” franciák, hanem mondjuk algériaiak vagy marokkóiak. Ugyanúgy ingyen jártak iskolába, normális életük volt, ismerték a nyelvet, és bizonyos fokig átvették a kultúrát, csak eltűnt irántuk a kereslet.

Egyfelől átalakult a gazdaság, a technika előrehaladtával a kiskereskedelmi egységeket felváltották a multik, a nagyipar, az automatizálás. Így egyre kevesebb munkaerő kellett, és nem csak az új generáció nem talált állást, de még az apák is elvesztették a megélhetésüket. Kialakult egyfajta gettósodás köztük, és a zavaros identitás, illetve a mellőzés miatti frusztráció visszafordította őket az ősök irányába. Ez nem azt jelenti, hogy visszamentek a Közel-Keletre vagy Észak-Afrikába, hanem úgy döntöttek, hogy itthon harcolnak a fennálló rend ellen, mert őket nem fogadták be. Tehát mindennek gazdasági okai vannak.

– Véleménye szerint mekkora a terrorveszély Romániában? Nőhet-e ez a kötelező kvóta elfogadásával, illetve a zöldhatárok lezárásával?

– A kvótarendszer Romániát gyakorlatilag egyenlővé teszi Európával. Az országnak az a szerencséje, hogy itt létezik határellenőrzés, hiszen uniós ország ugyan, de nem tagja a schengeni övezetnek. Amíg Románia az Unió felé is ellenőrzött határral rendelkezik, addig gyakorlatilag nem számíthat bombára – hiszen miért jönne egy merénylő oda, ahova nehezebb bejutni? Magyarországra ez már nem igaz, hiszen nyugat felé nincs határa, Párizsban, Belgiumban bárki beülhet bombával egy autóba, pár óra alatt Budapesten van, és végrehajthat egy támadást.

– A határzárak és -ellenőrzések fokozása nem vezet-e az Európai Unió felszámolásához, illetve az EU biztosította jogok csorbulásához?

– Abszolút. Ennek a helyzetnek az egyik következménye éppen az, hogy fölhígítja az EU-t. Ha politikailag nem térünk észhez, az országok egymásnak ugranak, annál is inkább, mert látens ellentétek az Unión belül is vannak. Békehelyzetben ezek nem igazán jönnek elő, de ha konfliktus van, és mindenki bezárkózik, kerítést épít, akkor felbomlik az Unió, és visszaáll a régi élethelyzet, amelynek során mindenki önálló módon él. A tagállamiságból, a szabad utazáshoz, munkavállaláshoz való jogból származó jó érzés pedig meg fog szűnni.

– Ön szerint közösen vagy külön-külön, nemzetállami szinten nagyobb az esély a válság kezelésére, megoldására?

– Úgy gondolom, hogy ezt Európa országainak közösen kell megoldaniuk. Mégpedig Moszkvától Londonig, Boszniától Stockholmig, tehát nem Unióban gondolkodva. Egységesen össze kell fogni, hiszen Európát támadták meg. Ez egy nagyon könnyű megoldási technika lenne, hiszen mindenki ugyanarra gondolna, mindenkinek ugyanaz lenne az érdeke. Ha ez nem történik meg, akkor szeparálódni fognak, ideig-óráig le lehet zárni a határokat, de ezáltal nem lehet védekezni az Európát ért támadás ellen. Szerintem az nagyon negatív álláspont az Unió vezetői részéről, hogy egyelőre nem akarnak túllépni a saját árnyékukon. Jós nem vagyok, de úgy látom, hogy amíg csak mismásolás folyik, a veszély, és nem a megoldás felé haladunk.

– Mit tehetnek a polgárok a jelenlegi helyzetben, amikor a migráció erősen mediatizált, rengeteg információ kering a témában, és számos esetben az óvatosságot nehezen lehet elválasztani a gyűlöletkeltéstől?

– A tömegek történetkövetőek. A médiának történelmi szerepe, felelőssége van abban, hogy mennyire objektív vagy tendenciózus képet fest a történtekről, hiszen ez befolyásolja az emberek hozzáállását. Az embereket a rengeteg, egymással ellentétes hír erősen megzavarhatja, s ha a nagy hírügynökségek, médiumok nincsenek észnél, ez inkább az ellentétet fokozza az emberek között, mint az egységet.

A polgároknak el kell fogadniuk, hogy a biztonságukat szolgálja a rendfenntartás szigorítása, az ellenőrzések gyakorisága. Másodsorban oda kell figyelnünk, ha gyanús személyek jelennek meg a környezetünkben. Románia ebben még nem érintett, de a nyugat-európai országok igen. Nem arról beszélek, hogy rögtön rohanni kell a rendőrhöz, de érdektelennek sem szabad lenni. Az egyik legjobban működő demokratikus országban, Svájcban a házmesterek folyamatosan nyomon követik, kik mennek be az épületbe. Negyven éve így élnek, pedig igazából háborújuk sem volt soha. Náluk létezik egy önvédelmi reakció: ha egy idegen jó szándékkal megjelenik, a haja szála sem görbül, de ha ártani akar, akkor esély van arra, hogy kivédjék a negatív eseményt.

Ugyanez vonatkozik a lehallgatásra. Bizonyos történelmi helyzetekben a biztonság fenntartása nehézkesebb, a demokrácia pedig ilyenkor kicsit háttérbe kerül. Ha a biztonság garantált, megint megjelenik a demokrácia – ez a váltórendszer végigvonul a történelmen. Vagy ki tud teljesedni a demokrácia, mert a szabadság garantált, vagy ha nem, akkor a biztonság fenntartása kerül előtérbe. Az ezzel járó bizonyos kellemetlenségeket tudomásul kell venni. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében