
FRISSÍTVE – A nagyváradi törvényszék is reklámzászlónak tekinti a székely lobogót – derül ki a Tőkés László európai parlamenti képviselő által kezdeményezett perben született jogerős ítéletből. Az EP-képviselő a jogerős ítélet kapcsán tragikomikusnak és felháborítónak nevezte a kék-aranysárga lobogót reklámzászlónak „csúfoló" döntést.
2015. november 28., 16:392015. november 28., 16:39
2015. december 01., 15:082015. december 01., 15:08
Pénteken közzétett végleges ítéletében a váradi fellebviteli fórum elutasította az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökének a városi bíróság korábbi verdiktje ellen tett fellebbezését.
Tőkést tavaly augusztusban szólította fel a nagyváradi helyi rendőrség, hogy távolítsa el Kálvin utcai EP-irodájának erkélyéről a szolidaritásvállalás jeleként korábban kitűzött székely zászlót, melyet a hatóság reklámzászlónak minősített.
A Nagyvárad polgármestere és főépítésze nevében kiállított szabálysértési jegyzőkönyv felszólította az EP-képviselőt, egy héten belül „semmisítse meg a reklámzászlót\", mivel kitűzésére nem kért és kapott engedélyt az önkormányzattól, megsértve ezzel a hirdetési eszközök engedélyezését és kihelyezését szabályozó 2013/185-ös számú törvényt.
Az önkormányzatnak alárendelt rendőrség 30 ezer és 50 ezer lej közötti pénzbírságot helyezett kilátásba, ha az EP-képviselő nem enged a felszólításnak. A volt református püspök ezt a jegyzőkönyvet támadta meg a bíróságon. Idén januárban kihirdetett ítéletében azonban a nagyváradi bíróság elutasította Tőkés keresetét.
Tőkés az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul jogorvoslatért
Az EP-képviselő a jogerős ítélet kapcsán tragikomikusnak és felháborítónak nevezte a kék-aranysárga lobogót reklámzászlónak „csúfoló\" döntést. Emlékeztetett, a székely zászlón kívül irodája homlokzatán látható az EU-, továbbá a magyar és a román szabadság szimbólumaként a lyukas román és magyar trikolór is, ötödikként pedig hamarosan kitűzik a Partium nemrég elfogadott zászlaját is.
„Ragaszkodunk ahhoz, hogy egy szabad Erópában és Romániában, szabad magyarokként, a székely nép szabadságának jeleképpen a székely zászlót is ki szabad tűznünk. Ha nekik nem tetszik, ám vegyék le, de szó sem lehet róla, hogy levétessem!\" – szögezte le a Kossuth Rádiónak Tőkés. Hozzátette, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul jogorvoslatért, és bízik benne: „ebben a kificamodott Európában is lesz annyi józanság\", hogy a kisebbségi keretegyezménynek és a román alkotmány vonatkozó cikkelyeinek értelmében igazat adnak neki.
Kincses Előd, az EP-képviselő ügyvédje az alapfokú ítélet kihirdetésekor a Krónikának úgy nyilatkozott, ha Romániában jogerősen is elveszítenék a pert, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak jogorvoslatért. „A strasbourgi bíróság joggyakorlata alapján kizárt, hogy ne a mi javunkra szülessen ítélet, de ez komoly tandíjba fog kerülni Romániának\" – jelentette ki lapunknak a marosvásárhelyi ügyvéd.
Egyébként a nagyváradi a második olyan eset, amikor a reklámzászlókra vonatkozó jogszabály alapján próbálják eltávolíttatni a székely zászlót. Tavaly októberben a marosvásárhelyi bíróság eltörölte azt a bírságot, amelyet a marosvásárhelyi rendőrség az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsra (EMNT) rótt ki a reklámzászlónak minősített székely zászló kitűzése miatt.
A marosvásárhelyi bírák részben elfogadták az EMNT panaszát, a bírságot megrovásra enyhítették. Az EMNT fellebbezett a döntés ellen, amely – megítélése szerint – azt jelzi, hogy a bíróság is reklámzászlónak tekinti a székely zászlót.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
szóljon hozzá!