Zöldmetszés az „időzített” fejlődésért

Zöldmetszés az „időzített” fejlődésért

Bár a gyümölcsfák metszését kora tavasszal, a nyugalmi időszak alatt szokás elvégezni, ezen a fontos munkálaton kívül létezik egy másik metszési praktika is, a nyári metszés vagy zöldmetszés.

Farkas Attila

2016. július 24., 09:272016. július 24., 09:27

Ez a munkálat időzítése miatt sokkal jobban befolyásolja a hajtások és rügyek fejlődését és ezáltal a fa alakját és terméshozamát is, mint a tél végi metszés. Bizonyos esetekben a megfelelő zöldmetszés helyettesítheti is a kora tavaszi beavatkozást, de legtöbb esetben inkább kiegészíti azt.

A különleges, koronaalakjukkal is díszítő gyümölcsfákat, mint például a gyertyatartó vagy legyező alakúra formált fákat nyári metszés és hajtásvisszacsípés nélkül nem is lehetne kialakítani és rendben tartani. Az általános, elterjedtebb koronaformák esetében főleg a csemete első néhány évében, az intenzív növekedés időszakában fontos a nyári metszés, de a későbbiekben is sokat javíthatunk a fa alakján, fejlődésén és terméshozamán, ha zöldmetszést is alkalmazunk.
Megfékezni a növekedést

Nyári metszés során főleg az idén megjelent részeit alakítjuk a fának, csak a hajtásokat fogjuk rövidíteni, vagy eltávolítani. Ezzel több irányba is befolyásolhatjuk ezek fejlődését annak függvényében, hogy milyen mértékben és növekedésük melyik szakaszában kurtítjuk meg őket. Éppen ezért kell a zöldmetszéshez egy kicsivel több tapasztalat és odafigyelés is, mivel a nem megfelelően vagy a növekedés nem kellő időszakában végzett visszavágással ellenkező hatást is kiválthatunk, mint ami eredeti célunk volt.

Ezzel a metszéssel tehát többféle reakció is kiváltható a fából, de leggyakrabban azért alkalmazzuk, hogy megfékezzük a fa növekedését. Erre azért van szükség, hogy a fa minél később kopaszodjon fel, a termőrészek a fán a törzshöz és a vázágakhoz minél közelebb maradjanak, illetve azért, hogy a hajtások és az ezeken található rügyek minél jobban beérjenek a tél beállta előtt. A praktikát a fa fajtája, növekedési erélye és az időjárás függvényében nyár közepétől augusztus végéig végezhetjük el. Amint a hajtás csúcsán már nem a világos színű levélkék vannak, hanem egyetlen kifejlett rügy, úgynevezett csúcsrügy, hozzáfoghatunk a munkálathoz. A metszés gyakorlatilag a hajtások felső egyharmadának, erősebb fejlődésű hajtások esetében azok egynegyedének a levágását jelenti.

Színesebb, aromásabb gyümölcsök

A megfelelő időpontban végrehajtott kurtítás után a levélhónaljban található rügyek nem fognak hajtásba szökkenni, hiszen a fa növekedése már le van állva, de sokkal több fény éri őket, és azokat a leveleket is, amelyek a rügyek közvetlen közelében találhatók. Mind a hajtás, mind a rügyek jobban felkészülnek a télre, a rügyek differenciálódása más mértékben fog végbemenni, aminek következtében több termőképlet alakul ki következő évben.

A fa koronájának alakításához is hozzájárul a hajtáskurtítás, megelőzhetjük a korona szükségtelen elterebélyesedését, felkopaszodását, alakvesztését. Már termő fák esetében a fán lévő gyümölcsök is több fényhez jutnak, ami nyilvánvalóan színesebbé, aromásabbá teszi őket. A nyári metszés alkalmával eltávolíthatjuk a nemkívánatos, főleg a korona belseje felé növő hajtásokat is, illetve a vízhajtásokat. Ez utóbbiakat nem is kell metszeni, sokkal hatékonyabb módszer, ha kézzel kihasítjuk a fa törzséből. Ebben az időszakban ezek a hasított sebek gyorsabban fognak behegedni, mint a vágások. A zöldmetszés tehát nem egy kötelező munkálat, de amennyiben van időnk rá, mindenképpen ajánlott elvégezni, még akkor is, ha csak fölösleges hajtások kimetszésére, lehasítására szorítkozunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)