Tél eleji munkálatok a kertben

Tél eleji munkálatok a kertben

A kertészkedés egy része együttműködés, másik része pedig dacolás a természettel. Növényeinket, kertünk élővilágát igyekszünk állandóan megvédeni a számukra ártalmas természeti jelenségektől, legyen az akár valamely kártevő elszaporodása, akár a kemény tél. 

Farkas Attila

2016. november 27., 12:332016. november 27., 12:33

Ősz végén már készülni kell a közeledő komoly télre, és megvédeni a téli időjárástól azokat a növényeket, amelyeknek árthatnak az erős fagyok. A kertészkedés egyik szépsége, hogy olyan növények is díszíthetik kertünket, amelyek más vidékekről származnak, és segítségünk nélkül nem élnének meg vidékünkön. A fagyot egyáltalán nem tűrő növényeket már ősz elején védettebb helyre kell vinni, ahol megfelelően kitelelhetnek, a szabadban telelő, de hidegérzékeny fajtákat elér ősz végén, tél elején előkészíteni a telelésre. A közeledő évszak során nemcsak a hideg teszi próbára a növényeket, hanem az erősebb, tartósabb szelek, az ágakra, rügyekre fagyott ónos eső és a növényekre nehezedő hó.

Állítsunk szélvédő palánkot

A díszcserjéket, méretesebb bokrokat meg kell takarítani a száraz ágaktól, az elhalt részektől. A gyengébb hajtású vagy eleve olyan alakú bokrokat, amelyeknek könnyen árthat a hó, össze kell kötözni, nagyobb havazások után letakarítani a rájuk nehezedő csapadékot. A fiatalabb növények mellé pedig szélvédő palánkot kell állítani, amely az uralkodó hideg légáramlatoktól védi meg a növényt. A futórózsákat ritka esetben le kell fektetni a fal vagy állvány mellé. Ha helyükön maradnak, akkor egy könnyítő metszésnek kell alávetni, hogy télen a szél ne mozgassa meg nagyon a növényt, a kikötözését megerősíteni, és ha szükséges, néhány méretesebb fenyőággal védeni kell a növényt.

Az alacsony növésű cserjéket, földfelszínközeli gyökércsomót növelő lágyszárú növényeket is védeni kell. Rózsatövek körül még ősszel fel kell húzogatni a földet, hogy így védjük a rügyeket. Ha erős télre számítunk, rakjunk fenyőágakból, kukoricaszárból vagy más hasonló anyagból kis védősátrat köréjük. Szalmát, száraz falevelet, műanyag fóliát vagy műanyag edényt ne használjunk, az előbbiek eláznak és visszatartják a nedvességet, az utóbbiak nedves levegőt zárnak a növény köré.

„Becsomagolni” a növényeket

Használhatunk a növények becsomagolására hullámkartont és lélegző fóliát. Mindkettő elegendő védelmet nyújt, de szellőzik is. A szalma és falevél jó szolgálatot tehet az eperültetvényben és virágágyásban, ahol az évelő növények földfelszín­közeli rügyeit fogja védeni, főleg a hó nélküli, de hideg időszakban. Jót tesz a tő körüli föld- vagy jól kiérett levélfölddel való takarás az évelő fűszernövényeknek is, mint a lestyán, tárkony, vagy az olyan zöldségeknek, mint a rebarbara és spárga. A virágágyásokat nem is kell ősszel teljesen megtisztítani a növénymaradványoktól.

Számos évelő vagy egyéves növény szára az ágyáson hagyva védeni fogja akár a saját, akár a többi növény talaj menti rügyeit, gyökértörzsét. A fák, cserjék hajtásaira fagyott ónos esőtől nem lehet előre megvédeni a növényt, viszont ha tartósan ilyen alakul ki, akkor menjünk ki a kertbe, és mozgatással, enyhe veregetéssel lazítsuk fel a kialakult jégpáncélt, mert az alatta leszorított rügyek levegő hiánya miatt elpusztulhatnak. Sokszor ezek az egyszerű, néhány elszáradt növényből összerakott sátrak csak alig pár fokkal tartják melegebben a növény közvetlen közelében lévő levegőt, vagy csupán a hideg légmozgástól védik meg, de ez éppen elég ahhoz, hogy a „becsomagolt” növény sokkal jobb állapotban érje meg a tavaszt, több rügye élje túl a telet, és korábban vagy erőteljesebben induljon neki a következő fejlődési ciklusnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)