Tekercsek, csigák, kőttesek

Tekercsek, csigák, kőttesek

A kelt tésztából készített, édes tölteléket rejtegető csigák és tekercsek reggelire, uzsonnára, desszertnek is tökéletesek – és rengeteg módon variálhatjuk, ha van egy jó alapreceptünk.

Krónika

2015. április 11., 11:292015. április 11., 11:29

A tekercsek vagy csigák régóta szerepelnek az európai konyhák, pékségek repertoárjában. Amennyire tudni lehet, a 19–20. században kezdtek mind több helyen elterjedni.

Nálunk ebben nem kis szerepet tölthettek be az egykori Osztrák-Magyar Monarchia legendás bohémiai, valamint morva szakácsnői, akik közül alig néhány nevét őrizte meg az utókor emlékezete. Pedig ők voltak a sült és főként kelt tészták igazi mesterei, akiktől generációk sajátították el a különféle recepteket.

Mára annyira hozzátartozik némelyik tekercs vagy csiga a magyar konyhához, hogy hajlamosak vagyunk magyar találmányként tekinteni rájuk. A kőttes kifejezés egyre inkább kikopik a nyelvhasználatból, pedig egykor nem egyszerűen a kelt tészták egy jelentős csoportjára, de a kelt tekercsekre is ezt a szót használták.

Egy-egy jó tészta-alaprecept birtokában számtalan variációban, méretben készíthetünk friss tekercset vagy csigát az asztalra. Igaz, hogy a többséget édesen szeretjük, de ha a tésztában a cukor mennyiségét lecsökkentjük, a sóét pedig növeljük, sajtos, pizzás, gombás, húsos, halas, zöldséges és még számtalan töltelékkel tekerhetjük, darabolhatjuk.

Kelt tészta tekercsekhez, csigákhoz

Hozzávalók: 2 nagy gáztepsihez: 50 dkg finomliszt + a nyújtáshoz, 4 dkg friss élesztő, 10 dkg porcukor, 10 dkg puha vaj, 2 db közepes méretű tojás, 1,5-2 dl langyos tej, 1 csipet só.

Elkészítés: A tejet meglangyosítjuk, ½ dl-ben 1 mokkáskanál cukrot elkeverünk, belemorzsoljuk az élesztőt, és 8-12 perc alatt felfuttatjuk (ez a konyha hőmérsékletétől függ). Közben a lisztet keverőtálba szitáljuk, hozzászitáljuk a maradék porcukrot, meghintjük egy csipet sóval, átkeverjük. A közepébe mélyedést formázunk, ebbe öntjük a felfuttatott élesztőt, és fakanállal vagy konyhai robotgéppel összedolgozzuk. Lefedjük, és legalább 20 percet meleg helyen kelni hagyjuk.

A maradék tejet a tojásokkal és a puha vajjal kissé elkeverjük, és a már pihentetett tésztához dolgozzuk robotgép segítségével. A tésztát újabb 30 percet pihentetjük. Ha szépen megkelt, enyhén lisztezett felületre borítjuk, és nyújtófával nagyjából 45 X 30 cm-es téglalappá nyújtjuk. Ekkor kerül rá a töltelék, ami lehet cukrozott kakaótól kezdve a reszelt almán át szinte bármi.

A tésztát feltekerjük, majd 2 cm vastagon felszeleteljük. Sütőpapírral borított tepsikre sorakoztatjuk őket úgy, hogy legalább 2 cm távolságot hagyunk közöttük. A tekercseket meleg helyen további 30 percet pihentetjük. A sütőt 180 fokra előmelegítjük, és 15-20 perc alatt megsütjük.

Mogyóros-csokoládés csiga

Hozzávalók: 2 tepsihez: 1 adag kelt tészta (előbbi recept), 15 dkg őrölt, pörkölt mogyoró, 2 tojásfehérje, 10 dkg porcukor, 1 csomag vaníliás cukor. A tetejére: 10 dkg csokoládé.

Elkészítés: A tésztát a fentiek szerint elkészítjük. A töltelékhez a tojásfehérjét félkemény habbá verjük, ekkor belekanalazzuk a kétféle cukrot, és fényes, sima habbá verjük, majd az őrölt mogyorót is hozzáadjuk. A tésztát nagyjából 45 X 30 cm-es téglalappá nyújtjuk, megkenjük a töltelékkel, feltekerjük, és 2 cm vastag szeletekre vágjuk. 2 gáztepsit sütőpapírral borítunk, és ezekre helyezzük a csigákat. 30 percet pihentetjük, majd 180 fokra előmelegített sütőben nagyjából 15-18 perc alatt megsütjük.

Amíg a csigák sülnek, gőz felett felolvasztjuk a csokoládét, és azonnal nejlonzacskóba töltjük. A nejlonzacskó egyik sarkát ollóval levágjuk – vigyázzunk, csak 2-3 mm-es legyen a rés! A frissen sült csigák tetejére vonalakat húzunk a csokoládéból. Mire a csokoládé kissé megszilárdul, már fogyaszthatjuk is. A mogyorós csigát csokoládé helyett cukormázzal is bevonhatjuk sütés után.

Mandulás-marcipános csiga

Hozzávalók: 1 adag kelt tészta, 25 dkg nyers marcipánmassza, 1-2 csepp mandulakivonat, 10 dkg porcukor, 2 db közepes méretű tojásfehérje, 5 dkg hámozott, szeletelt mandula, 3-4 evőkanál langyos tej.

Elkészítés: A tésztát a fentiek szerint elkészítjük. A marcipánt nagylyukú reszelőn lereszeljük. A tojásfehérjét félkemény habbá verjük, majd belekanalazzuk a cukrot, és fényesre habosítjuk, végül hozzáadjuk a reszelt marcipánt és a mandulakivonatot, az egészet homogén krémmé keverjük. A tésztát nagyjából 45 X 30 cm-es téglalappá nyújtjuk, megkenjük a töltelékkel, feltekerjük, és 2 cm vastag szeletekre vágjuk.

2 gáztepsit sütőpapírral borítunk, és ezekre helyezzük a csigákat. 30 percet pihentetjük, majd 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk. 7-8 perc elteltével kivesszük a sütőből, a csigák tetejét megkenjük langyos tejjel, és meghintjük a mandulával. Visszatesszük a sütőbe, és további 8-10 perc alatt megsütjük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)