Szívből jövő visszajelzés és elismerés

Szívből jövő visszajelzés és elismerés

A gyermeknevelés során a dicséret az egyik leghatásosabb eszköz. De vajon hogyan kell jól dicsérni? Mikor kevés és mikor sok a dicséret? Hogyan érhetjük el a dicsérettel a legnagyobb hatást?
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, milyen nagy szerepe van az elismerésnek az életünkben.

Kádár Enikő

2015. november 07., 22:452015. november 07., 22:45


Fejlődik az önértékelés

Nekünk, felnőtteknek is jólesik, ha elismerik azt, amit teszünk, ám elég gyakran tapasztaljuk, hogy nem tudunk vele igazán mit kezdeni. A dicsérettől feszengeni kezdünk, és igyekszünk hárítani azt, „nem az én érdemem”, „szerencsém volt” stb. Pedig mennyi erőt tudunk gyűjteni, ha süt ránk a nap, mi is szívesebben útnak indulunk, míg borús, felhős időben, csöpörgő esőben, szélben inkább visszahúzódunk, alábbhagy a lelkesedésünk.

A dicséret, mosoly és a szeretet olyan, mint a napsugár. Gyermekeink felé azt közvetítjük, hogy örülünk nekik, szeretünk velük időt tölteni. Elfogadásunkat elsősorban érzelmeink kifejezésével, kicsi korban sok-sok – kölcsönösen örömöt nyújtó – testi kontaktussal (ringatás, simogatás, mozgásos játékok) tudjuk átadni.

Később is a közös játék, együtt végzett tevékenység, beszélgetés építi leginkább az önbizalom alapját, szemben a túlzott mértékű számonkéréssel, hajszolással. Ha érzi a gyerek, hogy van időnk rá, és valóban kíváncsiak vagyunk arra, aki ő, attól nemcsak önértékelése, hanem kettőnk kapcsolata is fejlődik.

Hogyan lehet jól dicsérni?

A dicséret nagyon fontos építőeleme a gyerekek önbizalmának, önértékelésének, hihetetlen erőt és tartást kapnak tőle. Ám ezek a tartóoszlopok is megrogyhatnak, ha a dicséretünk csak jelzőket használ: ügyes, szép, jó, nagyszerű, legjobb...

Ügyes, amikor egyedül elpakolja a játékait, de ügyetlen, amikor aznap összepiszkolja a ruháját. Jó kislány, amikor odaadja a játékát a testvérének, hogy ő is játszhasson vele, de rossz, amikor nem akar hazajönni a játszótérről. Egyik jelző kioltja a másikat, és hogyan tudna a gyermek eligazodni rajtuk? Felnőttkorban ez már egyszerűbb – van egy kialakult énképünk –, de a gyerekünk belőlünk építi fel önmagát. A jelzőket használó – minősítő – dicséret helyett inkább mondjuk el azt, amit látunk vagy amit érzünk az adott dologgal kapcsolatban.

Valódi figyelmet tükrözzön az elismerés

Egy jól sikerült krikszkrakszra ne használjuk a sematikus „jaj, de ügyes vagy” szólamot, inkább mondjuk el, milyen jólesik nekünk ránézni erre a színes rajzra, fogalmazzuk meg, milyen színeket, alakzatokat látunk, hogy milyen a színválasztás. Ebből kitűnik a szülő valódi, részletekbe menő odafigyelése. Ha elmondjuk, amit látunk vagy érzünk, akkor bizonyságot teszünk arról, hogy valóban megfigyeltük a rajzot.

A „gyönyörű” általános, és akkor is elmondhatjuk, ha még csak oda sem pillantottunk. A figyelem és ennek visszajelzése valódi ajándék a gyermek számára. Nem jelzőket raktároz így el, hanem érzéseket és élményeket, amelyek nem törölhetők el egy ellentétes előjelű jelzővel. Például azt az érzést, hogy hatással van a külvilágra, és visszajelzéseket kap. Ezt senki és semmi nem veheti el tőle, jelzők ide vagy oda. Ezek lesznek az igazi építőkövek az önbizalma tartóoszlopaiban.

Egy kacsintás, egy mosoly, egy simogatás, egy szó vagy mondat, egy mese, egy elismerő magyarázat, egy különleges, nem mindennapi esemény, más előtt elismerően beszélni a gyerekről, egy közös esti összebújós dicsérő gondolat – ez mind lehet dicséret, a lényeg, hogy valódi legyen és szívből jövő.

A szerző pszichológus

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)