Szilvás sütemények

Szilvás sütemények

A sokféle szilvafajtának köszönhetően júliustól októberig kerülhet az asztalunkra ebből az egészséges gyümölcsből. A szilva őse egy savanyúbb és szárazabb gyümölcs, a mai szilvafajták a kökény és a cseresznyeszilva keresztezéséből nemesítettek.

Krónika

2014. szeptember 04., 15:392014. szeptember 04., 15:39

Már az egyiptomi fáraók sírjaiban találtak aszalt szilva maradványokat. Kis-Ázsiából és a Kaukázus környékéről a római légiók hozták Európába a szilvát. Már ekkor több mint 12 szilvafajtát ismertek. Igazán népszerűvé a középkorban vált. A keresztezések miatt a szilvafajták közötti átmeneteket elég nehéz értelmezni. Mintegy kétezer alfaj ismert, ezek eltérnek méretben, színben, formában, magvaválóságban, lédússágban, aromában és az érési időben is.

A szilvalekvárt Szatmárban sok helyen még most is kerti üstben főzik, maggal együtt, amit aztán rostán kipasszíroznak belőle. A szatmári szilvalekvár agyagedényekben (szilkékben) várja a telet.
A szilvaléből készülhet szilvabor, de ez az alapja számos röviditalnak is. A jó magyar szilvórium, a szilvapálinka ma már hungarikum. Kevés olyan népszerű aszalvány van, mint az aszalt szilva – húsok töltelékeként, édességekben, vendégváróként szalonnába tekerve és megsütve is fogyasztják.

A szilva egészséges

A szilva 85%-os víztartalma miatt nagyon jó szomjoltó. Energiatartalma fajtától függően kb. 100 grammban 50 kcal/209 KJ. Vitamintartalma nem kimagasló, de A-, B- és C-vitamint is találunk benne. Rosttartalma igen magas. Az ásványi anyagok közül kálium, kalcium, foszfor, magnézium, cink és növényi antioxidánsok is vannak benne.

Antioxidáns tartalmánál fogva hátráltatja az öregedés folyamatát. Salaktalanító, vizelethajtó. Étvágyfokozó. Az idegrendszert is serkenti. Javítja az immunrendszer ellenálló képességét, szív és érrendszeri betegségekkel szemben is véd. Székrekedés ellen gyerekeknek is aszalt szilvát adnak.

Krémes szilvás-diós süti

Hozzávalók: a tésztához: 25 dkg sütőmargarin, 15 dkg cukor, 40-45 dkg liszt, 1 db tojás, 1 csomag sütőpor, 1 citrom reszelt héja, pici só. A töltelékhez: 80 dkg felezett, magozott szilva, 3 db tojás, 1 csomag vanília puding, 4 dl tejszín, 3 evőkanál cukor, 1 kiskanál őrölt fahéj, rumaroma ízlés szerint. A tetejére: 3 marék durvára tört dió.

Elkészítés: a tésztához egy nagy tálban összegyúrjuk a puha margarint a többi hozzávalóval. A sütőt előmelegítjük. Egy közepes méretű tepsibe nyomkodjuk a tésztát (egy picit tapadós), és 13 perc alatt elősütjük.

Ezután szilvával kirakjuk a tetejét és elkészítjük a krémet. Egy tálban összekeverjük a tejszínnel a hozzávalókat, majd felfőzzük, mint egy pudingot, csak állandóan kevergetve, mert leragad. Ezt a sűrű masszát ráöntjük a szilvák tetejére, elsimítjuk, majd durvára darált dióval megszórjuk a tetejét, és visszatoljuk 35-40 percre a sütőbe.

Mákos-szilvás pite

Hozzávalók: a tésztához: 50 dkg finomliszt, 25 dkg vaj, 5 dkg porcukor, csipet só, 1,5 dl tejföl, 2 dkg élesztő, 1 tojás. A forma kenéshez: vaj és liszt. A tészta kenéshez: 1 tojás. Töltelékhez:
5 dkg mazsola, 3 evőkanál rum, 25 dkg darált mák, 15 dkg porcukor, 2 tasak vaníliás cukor, 1/2 teáskanál őrölt fahéj, 1/4 teáskanál őrölt szegfűszeg, 1 citrom reszelt héja, 1 dl tejföl,
5 dkg szilvalekvár vagy baracklekvár. Valamint: 70 dkg apró szemű besztercei szilva, 5 dkg cukor + 1/2 teáskanál őrölt fahéj.

Elkészítés: A mazsolát forró vízzel leöblítjük, a rumba áztatjuk. A szilvát hosszában kimagozzuk. A töltelékhez a mákhoz adjuk a porcukrot, a vaníliás cukrot, a fahéjat, a szegfűszeget, a citromhéjat, a tejfölt, végül a mazsolát a rummal, összekeverjük.

A tésztához a tejfölt meglangyosítjuk, elkeverjük az aprított élesztővel és a tojással. A lisztben elmorzsoljuk a vajat, a többi hozzávalóval és a tejföllel a tésztát összegyúrjuk, két cipót formálunk belőle. A sütőt 180 fokra előmelegítjük. Az egyik cipót kikent, 30 cm-es kerek formába kb. 35 cm korongra nyújtjuk, a nyújtófa segítségével a formába emeljük, peremét megigazgatjuk, a felesleges tésztát levágjuk.

Megkenjük szilvalekvárral, a máktölteléket elterítjük rajta, sűrűn kirakjuk a felezett szilvával, meghintjük az 5 dkg cukor és fahéj keverékével. A cipó másik felét két felé vesszük, egyik felével berácsozzuk a süti tetejét, a másik felét vékonyra sodorjuk, részletekben lazán zsinórszerűen összecsavarjuk és a forma pereméhez nyomkodjuk. Tojással lekenjük, és kb. 40-45 perc alatt megsütjük. A formában kihűtjük, tortaszerűen szeleteljük és tálaljuk.

Joghurtos szilvatorta

Hozzávalók: a tésztához: 4 dkg sütőmargarin, 15 dkg liszt, 0,7 dl lanagyos tej, 1 teáskanál cukor, 1/2 csomag szárított élesztő. A töltelékhez: 50 dkg szilva, 15 dkg natúr joghurt, 1 tojás, 2 csomag vaníliás cukor, 1 mokkáskanál őrölt fahéj. A tálaláshoz: 2 dl tejszín, 1 mokkáskanál őrölt fahéj.

Elkészítés: A margarint kis darabokra vágjuk. A lisztet összedolgozzuk a tejjel, az élesztővel, a cukorral, a margarinnal és egy csipet sóval. Alaposan kidolgozzuk, letakarjuk, és meleg helyen kb. 1 órát kelesztjük. A szilvákat megmossuk, kettévágjuk, kimagozzuk.

Kibélelünk sütőpapírral egy 26 cm átmérőjű tortaformát. A sütőt 180 °C-ra előmelegítjük. A tésztát vékonyra nyújtjuk, a formát kibéleljük vele úgy, hogy kb. 3 cm magas pereme is legyen. A szilvát egy rétegben, de szorosan a tésztára rakosgatjuk. A joghurtot simára keverjük a tojással, a vaníliás cukorral, a fahéjjal, és a szilvákra öntjük. A sütőben kb. 30 percig sütjük. A tortát rácsra emeljük a formából, és hagyjuk kihűlni. Fahéjas tejszínhabbal tálaljuk.

Karamellen sült szilvás sütemény

Hozzávalók: 30 dkg liszt, 20 dkg kristály cukor, 1 csomag sütőpor, 3 tojás, 1 csomag vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja, 1 dl olaj, 4 dl tej, 30 dkg magozott, felezett szilva. A tepsi szórásához: margarin, 5 dkg fahéjas kristály cukor.

Elkészítés: a tojásokat a cukrokkal habosra keverjük. A lisztet a sütőporral elvegyítjük. Hozzáadjuk a habosra kevert cukros tojáshoz az olajat, a tejet, a reszelt citromhéjat, tovább keverjük, majd hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet is. A sütőt előmelegítjük 200 fokra. Egy 25 x 39 cm-es tepsit előmelegítünk, szilikonos sütőpapírral kibélelünk, és az átmelegedett sütőpapírt vékonyan megkenjük margarinnal, majd az 5 dkg fahéjas cukrot egyenletesen rászórjuk.

Rárakjuk a szilvát, majd a tésztánkat ráöntjük, a tepsit kissé megrázogatjuk, hogy egyenletes legyen a teteje. 200 fokra előmelegített sütőbe tesszük, és 10 perc után, 180 fokon sütjük tovább. Kb. 30-40 perc, míg elkészül.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)