Szezonális zöldségek előnyben

Szezonális zöldségek előnyben

Fotó: Ver

Sok mindentől függ, hogy milyen vitaminok ürülnek ki a szervezetből, például attól is, hogy télen hogyan táplálkoztunk. Ajánlott lenne télen is időnként vitamint bevinni a szervezetbe, de ha ez tavaszig nem történik meg, akkor mindenképpen szükséges erősítő kúrát tartani tavasszal.

Péter Beáta

2016. május 29., 10:522016. május 29., 10:52

A vitaminok szedését általában kéthetes, egy hónapos időtartamra ajánlják – mondta el Balla Katalin csíkszeredai gyógyszerész. „Nemcsak sima vitaminokat, hanem nyomelemekkel együtt összeállított vitaminkészítményeket szoktunk ajánlani. Léteznek olyan vitaminkészítmények, amelyeket ötven év fölöttieknek állítottak össze, ezt jó tudni, mert ezekben a vitaminok és nyomelemek mellett megtalálható a lutein, amely a szemet erősíti\" – mondta el a szakember.

Rámutatott, léteznek külön férfiaknak és külön nőknek összeállított készítmények is: azért jó ez, mert más a férfiaknál és a nőknél az igény a vitaminfelszívódás és az összetevők szempontjából. Például nőknél sokkal szükségesebb a vas vagy a jód pótlása egy adott kor után, vagy a D-vitaminok is ajánlottak kombinált készítményekben.

Vitaminok gyerekeknek

A szakember elmondta, a gyerekeknek készült vitaminok dobozára fel szokták tüntetni, hogy három éven aluli gyerekeknek nem ajánlott. Jó, ha a vitaminokat is a háziorvos ajánlására vásárolják a gyereknek, hogy ne vigyenek be olyan anyagokat a szervezetébe, amiről nem tudják pontosan, hogy szüksége van-e rá a kicsinek. „Ahogy nőnek a gyerekek, a D-vitamin-adagolást – azt az egy-két cseppet – ne növeljék a szülők. A D-vitamin fontos, szükséges a csonterősítés szempontjából, de nagyobb adagban mellékhatásai lehetnek. Ugyanis nagyobb adagban különböző betegségekre ajánlják. Ha nincs meg ez a betegség, csak rosszat tesz\" – mondta.

Kifejtette, a D-vitamin befolyásolja a hormonháztartást, a mellékpajzsmirigy működését, és emiatt nem ajánlott a dózis növelése, csak ha szakorvos írja fel. A D-vitamint ősztől tavaszig kell adni, nyáron nem szükséges. Az orvosi protokoll szerint most már nemcsak az első egy-két évben ajánlják a szervezetbe való bevitelét, hanem a gyerek hatéves koráig azokon a vidékeken, ahol kevesebb a napsütéses időszak. Balla Katalin hangsúlyozta, felnőtteknek készült vitaminkészítményeket ne adjunk a gyerekeknek (még felet sem), mert azok a dózisok és az összetevők kimondottan a felnőttek szervezetének megfelelően vannak összeállítva. Azok az összetevők, amelyek a felnőtteknek jók, a gyerekeknek nem szükségesek.

Idényzöldségek, gyümölcsök

A gyógyszerész kifejtette, szakla­pokban olvashatók tanulmányok, melyek szerint azok a zöldségek és gyümölcsök, amelyek manapság a piacon vagy az áruházakban megtalálhatók, már nem tartalmazzák azt a vitaminmennyiséget vagy nyomelemet, amelyet ezelőtt húsz–harminc évvel mutattak ki bennük. Emiatt ajánlott a vitaminok, nyomelemek pótlása periodikusan. „Aki úgy érzi, hogy nagyobb stressz nehezedik rá, mint általában, pótolja ezeket a vitaminokat, nyomelemeket télen is. Legajánlatosabb egy hónapból tíz napig szedni a készítményeket és húsz napig szünetet tartani, ha az illető két-három hónapon keresztül végzi a kezelést\" – mondta el a gyógyszerész.

Hozzátette, manapság a nagykereskedelemben bármit lehet kapni, zöldséget, gyümölcsöt, de azért ahhoz kéne tartsák magukat az emberek, hogy szezonális gyümölcsből és zöldségből próbáljanak sokat fogyasztani. A szezonális gyümölcsnek – amit a piacról vagy faluról be tudunk szerezni – van még mindig a legmagasabb vitamin- és nyomelemtartalma. A szervezet amúgy is igényli azt, amikor valamiből hiánya van, az ember olyankor kívánja azt a zöldséget, gyümölcsöt, amely azokat az illető vitaminokat tartalmazza. Ezért van az, hogy télen kívánjuk a citrusféléket, míg nyáron szinte eszünkbe sem jut ilyesmit fogyasztani. Ugyanígy van a zöldségekkel is, mert télen esetleg a szemünk kívánja a paradicsomot, vagy a paprikát, de ezeknek akkor nincs meg a megfelelő vitamintartalmuk és ízük sem, mint amikor szezonban fogyasztjuk őket.

Ajánlott kikérni szakember véleményét

„Nagyon ritka a vitaminhiányos betegség, nem lehet kimutatni, gyakorlatilag laborvizsgálatok sincsenek erre konkrétan. Bizonyos tünetcsoportok utalhatnak hiányokra, de ezt általában orvosok szokták eldönteni. A vitaminok egy csoportja, a B-vitaminok vízben oldódnak, és vannak a zsírban oldódó vitaminok, az A-vitamin és a D-vitamin, az E-vitamin és a K-vitamin. Ezekre a zsírban oldódó vitaminokra kell odafigyelni, mert ezek rakódnak le a szervezetben, és okozhatnak toxikus tüneteket. Nem tesz jót, ha felhalmozódnak\" – hívta fel a figyelmet a szakember.

Mint mondta, ez csak hosszú távú szedés esetén fordulhat elő, nem pedig tíznapos kezelés következményeként. Ha az ember érzi, hogy fáradékony, nem tud úgy figyelni, vagy fizikailag hamarabb kifárad, mint máskor, el tudja dönteni, hogy szüksége van-e egy kis energiapótlásra. Ezt meg lehet oldani vitaminokkal, nyomelemekkel és olyan készítményekkel, amelyekben van ginszenggyökér, mert ez a fizikai erőnléten is segít, megszünteti a gyengeség érzését. Mivel nagyon sokféle vitamin van forgalomban, a gyógyszerész szerint jó, ha vásárlás előtt kikérjük szakember véleményét, mivel egyik készítmény különbözik a másiktól.

„Annyi kombinációban találunk készítményeket, hogy a szakember ajánlásával sokkal könnyebben ki lehet választani azt, amire szüksége van az embernek, mintha levenne a polcról egy készítményt. Azért fontos ez, mert nem biztos, hogy pont azokra a vitaminokra van az illető személy szervezetének szüksége. Ezért szoktuk ajánlani, hogy ne az internet, televízió vagy a szomszédasszony véleménye alapján döntsék el, hogy mit használnak, hanem bízzanak a szakemberekben\" – összegzett a gyógyszerész.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)