Segítség a függőknek a Bonus Pastor Alapítványtól

Segítség a függőknek a Bonus Pastor Alapítványtól

Rövid és hosszú távú terápiás programokkal, támogatói csoportok és más utógondozói rendezvények szervezésével segíti az alkohol-, drog-, szerencsejáték- és dohányfüggőségben szenvedők felépülését a Bonus Pastor Alapítvány. 

Pap Melinda

2015. január 15., 14:492015. január 15., 14:49

2015. január 15., 14:592015. január 15., 14:59

A marosvásárhelyi székhelyű civil szervezet immár húsz esztendeje nyújt segítséget a függőknek, a terápiás programok helyszínéül szolgáló magyarózdi központjuk mellett számos erdélyi városban működtetnek támogatói csoportokat – közölte lapukkal Bartha Éva pszichológus, az alapítvány munkatársa.

Mint mondta, Erdély-szerte 12 csoportjuk van, többek között Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen. Legközelebb hétfőn, január 19-én Kolozsváron indul újabb támogatói csoport, az érdeklődőket a Kétágú templom gyülekezeti termébe várják 18 órától. (Érdeklődni Horváth Máriánál, az alapítvány munkatársánál lehet a 0744-237945-ös telefonszámon.)

Utógondozás mint megelőzés

Bartha Éva elmondta, a találkozók bárki számára nyitottak, ezekre a különböző függőségben szenvedőket és hozzátartozókat várják, és az érdeklődőknek nem is kell elkötelezniük magukat bizonyos időszakra, bármely alkalmon részt vehetnek. A találkozókon információt kapnak a függőségről, ugyanakkor önsegítő jellegű csoportos beszélgetéseken vehetnek részt.

A csoportos találkozókat zömében az alapítvány munkatársai vagy olyan önkéntesek vezetik, akik maguk is szenvedélybetegek voltak, csak felépültek. Az utógondozás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, mondta a pszichológus.

„Nem lehet két hét alatt kigyógyulni egy olyan függőségből, melynek felismerése évekbe telt. Hosszú távban kell gondolkodni a felépülésről is” – mutatott rá a Bartha Éva, hozzátéve, hogy az utógondozás valójában a visszaesés megelőzését jelenti. Mint mesélte, olyan betegük is volt, aki 5–6 év absztinencia után esett vissza, és azok a személyek, akik részt vesznek utógondozáson, nagyobb százalékban épülnek fel.

A betegek fele épül fel

Az alapítvány statisztikái szerint a 2005-ben beindított magyarózdi otthonban az elmúlt évek során mintegy 250 személy vett részt hosszú távú (több mint 3 hónapos) terápiás programon, ugyanakkor az évente három alkalommal szervezett rövid távú, tíznapos programjaikra alkalmanként 15–20 személy szokott jelentkezni.

Az otthon lakóinak zömét, mintegy 80 százalékát az alkoholfüggők teszik ki, 14 százalékban vannak drogfüggők és 10 százalékban szerencsejátékfüggők, de a különböző függőségek halmozódhatnak is. A statisztikák szerint a hosszú terápián részt vettek mintegy 55 százaléka épül fel teljesen.

„Ha valaki nem figyel oda önmagára, a függőség kezelésére, könnyen visszaeshet. Ezért fontos részt venni a megelőzéses programokon” – mutatott rá a pszichológus.

Mint magyarázta, a támogatói csoportokat sajnos nem veszik annyian igénybe, mint tehetnék, holott ezekre olyan személyek jelentkezését is várják, akik nincsenek még krónikus szakaszban, például nem veszítették el munkahelyüket, családjukat.

Rövidtávú program indul

A rövid és hosszú távú terápiára ugyanis többnyire már olyan személyek jelentkeznek, akik felismerték, hogy kontrollvesztés van az életükben, és változtatni szeretnének ezen. A magyarózdi otthonnak olyan lakója is akad, aki a függősége miatt mindent elveszített, munkahelyét, családját, de szerencsére olyanok is akadnak, akik ráébrednek ennek a veszélyére, és jelentkeznek a terápiára.

Legközelebb február 9–20. között zajlik újabb rövid távú program, a tíznapos terápiára alkohol-, drog-, szerencsejáték- és dohányfüggők jelentkezését várják. A részvevők naponta előadásokat hallhatnak a függőségről, orvosi, pszichológusi megközelítésből, egyéni tanácsadáson és kiscsoportos beszélgetéseken vehetnek részt, ugyanakkor – keresztény alapítványról lévén szó – evangélizációs alkalmak is vannak, amikor a gyógyulást szolgáló bibliai történeteket hallhatnak a betegek.

A programokba az egykori gondozottak is bekapcsolódnak, a felépültek megosztják saját történeteiket társaikkal. A strukturált szabadidő, a különböző sporttevékenységek is a program részét képezik, segítenek közeledni a normalitáshoz, sok szenvedélybetegnek ugyanis ezek teljesen kimaradtak az életéből.

A terápiás programok és támogató csoportok mellett a Bonus Pastor Alapítvány utógondozói hétvégék és nyári táborok szervezésével segíti a függők felépülését; az évente háromszor megszervezett hétvégéknek 80 részvevője van, míg a nyári rendezvényeken mintegy száz fő van jelen, ezeket a szenvedélybetegek családjaikkal látogatják. Gyerekek, tinédzserek számára is szerveznek prevenciós programokat különböző kategóriákban, amelyeknek a függőségről tanulhatnak, illetve önismereti, élménypedagógiai programokon vehetnek részt.

Az utógondozást szolgálja az alapítvány által január 30. és február 1. között szervezett konferencia is, a Mezőpanitban tartandó háromnapos rendezvény mindenki számára nyitott, az érdeklődők előadásokon, egyéni és csoportos beszélgetéseken, igehirdetéseken vehetnek részt. Jelentkezni Bartha Évánál lehet a 0740-056.691-es telefonszámon vagy az evabartha2004@yahoo.co.uk elektronikus postacímen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)